+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Dünyanın en zengin bor madeni yatakları hangi ülkededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın en zengin bor madeni yatakları hangi ülkededir
  Dünyanın en zengin bor madeni yatakları hangi ülkededir ? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Ülkemizde Bu Madene Verilen Önem

  bor akademik yazilar oranlari Bor Madeni ve Türkiyedeki Yeri Nedir?
  Zaten konum olarak stratejik bir ülke olan Türkiye yerüstü zenginliğiyle bunu pekiştirirken yer altı zenginliğiyle de kamçılıyor. Tarih boyunca Dünya’ya hükmetme coğrafyası bir döngü içerisindedir. Doğudan Batı’ya doğru dönen güç dengeleri tekrar Anadolu’ya varacaktır diye düşünmekteyim ve Ülkemizde de bu yönde büyük atılımlar yapılmaya başlanmıştır. Bugün Amerika’da Bush tarafından geliştirilmesi ve işlenmesi emri verilen Bor Madeni ABD Ordusu tarafından da ileri planlarda yerini almıştır. Tek yapmamız gereken şey ise ileri teknolojiyi kullanmak, Mamullerimizi kendimiz üreterek dışarıya satmaktır.

  Diğer bir unsur ise Bor Madeni’ni ülke insanlarına daha iyi anlatamak ve insanları daha da fazla bilgilendirmektir. Zira Türkiye %70′den fazlasını hatta bazı kaynaklara göre %80′ini elinde bulundurduğu Bor Madeni hakkında akademik yayın yapmamaktadır. Yandaki istatistiklerde de göreceğiniz gibi 11. Sırada bulunmaktayız.

  Umarım Bor Madenleri ile ilgili bilgilenmiş, fikir sahibi olmuş ve Türkiye’nin üzerinde dönen planlardan bir tanesini daha görmüşsünüzdür. Başımıza ne gelecekse Rahmetli Reşat Nuri ve Peyami Safa’nın yazdığı kitaplardan bazılarındaki gibi bu batılılaşma yüzünden gelecektir.
+ Yorum Gönder