+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Ayvanın oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ayvanın oluşumu
  ayvanın oluşumu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  ayvanın oluşumu

  ayvanın oluşumu hakkında bilgi


  Döllenme olsun veya olmasın, içinde embriyoyu taşıyan tohum taslağına tohum (seed) denir. Döllenmiş çiçeklerde, triploid (3x) endosperm çekirdeği bölünerek (mitoz) önceleri serbest çekirdekler halinde, daha sonra hücresel olarak gelişir ve besi doku olarak embiryo kesesini doldurur. Zigot, endosperm gelişmesi sırasında dinlenir, sonra endospermden beslenerek hücresel olarak bölünmeye başlar ve "embriyo"yu oluşturur. Embriyo minyatür bir bitkidir. Sürgün ucu (plumule), kök ucu (radicle) ve bu iki ucu birbirine bağlayan geçiş bölgesinde çenek yaprak veya tohum yaprağı denen "cotyledon'lar bulunur. Geçiş bölgesinin sürgün ucu tarafındaki kısmına "epicotyl", kök ucu tarafındaki, kısmına da "hypocotyl" denilmektedir (Şekil 3.17).

  Embriyo torbası içinde embriyo gelişirken tohum taslağı da gelişerek yumurtalık boşluğunu doldurur. Integümentler (yumurta zarları) gelişip tohum zarını (testa) oluştururlar. Böylece tohum gelişmesi tamamlanmış olur.

  Meyve
  Normal olarak meyve, döllenmiş çiçeğin yumurtalığından veya yumurtalıkla birlikte diğer çiçek organlarından oluşur. Döllenmeden sonra gelişmeye başlayan genç embriyo tarafından üretilen hormonlar (GA3, IAA), döllenmiş çiçeklerin ve genç meyvelerin dökülmesini önler ve yumurtalık ve yumurtalığa yakın olan dokuların meyve halinde gelişmesine neden olarak "meyve tutumu"nu gerçekleştirir.

  Dişi organın sadece yumurtalığının gelişmesi ile oluşan meyveye "gerçek meyve" denir. Ancak bazı bahçe bitkilerinde meyve yapısı bu kadar basit değildir. Çiçek sapı, çiçek tablası ve çiçek örtüsü gibi çiçeğin diğer organları da yumurtalıkla birleşerek meyveyi oluştururlar. Bu meyvelere "yalancı meyve" denir. Elma, armut, ayva, çilek, dut, incir gibi meyveler yalancı meyvedirler

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  ayvanın oluşumu hakında bilgi  Döllenme olsun veya olmasın, içinde embriyoyu taşıyan tohum taslağına tohum (seed) denir. Döllenmiş çiçeklerde, triploid (3x) endosperm çekirdeği bölünerek (mitoz) önceleri serbest çekirdekler halinde, daha sonra hücresel olarak gelişir ve besi doku olarak embiryo kesesini doldurur. Zigot, endosperm gelişmesi sırasında dinlenir, sonra endospermden beslenerek hücresel olarak bölünmeye başlar ve "embriyo"yu oluşturur. Embriyo minyatür bir bitkidir. Sürgün ucu (plumule), kök ucu (radicle) ve bu iki ucu birbirine bağlayan geçiş bölgesinde çenek yaprak veya tohum yaprağı denen "cotyledon'lar bulunur. Geçiş bölgesinin sürgün ucu tarafındaki kısmına "epicotyl", kök ucu tarafındaki, kısmına da "hypocotyl" denilmektedir

+ Yorum Gönder