+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Polisin tutuklama yetkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Polisin tutuklama yetkisi
  polkisin tutuklama yetkisi 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Polisin son zamanlarda demokratik eylemlerde vatandaşa karşı çok sert tutumlar içerisinde olduğunu ibretle izlemekteyiz. Polisin anayasal hak ve özgürlükleri insanların güvenle kullanmasını sağlama yerine bu haklarını ihlal edici davranışları alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz.

  Son yaşanan olaylarda polislerin hiçbir suç unsuru olmadan sırf protesto için topluluk halinde duran insanlarımızı dövüp tartaklamasının hiçbir mazareti olamaz.

  Polisin suç işleme ayrıcalığı olmamasına rağmen, darp ve benzeri suçları işleyen polisler aleyhine hiçbir yasal işlem başlatılmamış olması çok düşündürücüdür.

  Bu tür eylemler esnasında suç işleyen polislerin bizzat vatandaş tarafından tutuklanmasına imkan sağlayan yasal mevzuata sahip olduğumuzu kamuoyuna açıklamak isteriz.

  Ülkede yaşayan herkesin yasalar tarafından tanınan “TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ” bulunmaktadır. İşte bu bağlamda suç işleyen polis olsa dahi eylemcilerin o polisi tutuklayarak alıkoyma hak ve yetkisi vardır.

  27.7.2011 tarihinde saat 10:30’da “YURTTAŞIN TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ” hakkında KTOEÖS’te ferruatlı bir basın açıklaması yapılacaktır. Bu yetkinin hangi koşullar altında ve nasıl kullanılacağı hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir.

  Uyarmak isteriz ki, “YURTTAŞIN TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ” veya “YURTTAŞIN POLİSİ TUTUKLAMA YETKİSİ” kesinlikle ütopik bir olay olmayıp yasalarca düzenlenmiş somut bir durumdur.
+ Yorum Gönder