+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda A Vitamini ilgili kısa bilgi istiyorum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  A Vitamini ilgili kısa bilgi istiyorum
  A Vitamini o zaman başka yerlerden araştırıp da bulun. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  A Vitamini ilgili kısa bilgi istiyorum

  A vitamini, göz problemlerini ve körlüğü önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Eksikliğinde gece körlüklerine benzer hastalıklar görünür

  A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

  A vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte, eksikliğinde derinin pullanması, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük görülebilir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona daha açık hale gelir ve daha kolay hastalanır.

  Retinol, A vitaminin besin olarak alınan haline denir.
 3. Ziyaretçi
  çok teşekkürler biyoloji ödevime yardımcı oldunuz
+ Yorum Gönder