+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Akrep Zehirinin İçeriğinde Ne Var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akrep Zehirinin İçeriğinde Ne Var
  Akrep Zehirinin İçeriğinde Ne Var 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Akrep Zehirinin İçeriğinde Ne Var?

  Akrepler insanlar tarafından binlerce yıldır ürkütücü bulunan, tehlikeli hayvanlar olmuşlardır. Her yıl yeryüzünce onbinlerce kişi akrepler tarafından sokulmaktadır. Her ne kadar zehirli olsalar da bir çok türü öldürücü boyutta sağlık sorunları yaşatmaz. Özellikle sıcak bölgelerde yaşayan akrep türleri, yaşamı tehlikeye atacak boyutta zehir taşıyabilmektedirler. Akrep zehiri, avın kanına karıştıktan sonra hızla yayılır. Zehirin nörotoksik etkileri vardır. Yani avın sinir sistemini tahribata uğratarak zarar verir. Bu zehir akrep türlerine göre değişiklik arzeder.
  Klinik araştırmalarda akrep zehirinin içeriği incelendiğinde, çeşitli toksinlere rastlanmıştır. Bunun yanısıra biyojenik aminler de bol miktarda bulunmaktadır. Enzim, su, tuz ayrıca bir takım özel maddeleri de ihtiva eder. Türkiye’de de bol miktarda bulunan akrebin genelde iki türü mevcuttur. Küçük sarı renkteki akrep nemli ortamlarda bolca bulunur. Genelde batı illerimizde rastlanır. Zehiri sağlığı tehlikeye atmayacak orandadır. Sokulan bölgede şişkinlik ve acı hissi olsa da hayati tehlikeye maruz kalınmaz.
  Doğu illerindeki siyah akrep türleri ise öldürücü boyutta zehir taşırlar. Bunların zehirleri hızlıca önlem alınmadığı takdirde öldürücü olabilirler. Akrep panzehiri doğu illerindeki sağlık kuruluşlarında bulunabilmektedir.

+ Yorum Gönder


akrep zehirinin faydaları,  akrep zehrinin faydaları,  akrebin faydaları,  akrep zehrinin içeriği