+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Türkiye'de kaç tane sinema salonu var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'de kaç tane sinema salonu var
  Türkiye'de kaç tane sinema salonu var? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Türkiye'de kaç tane sinema salonu var
  Türkiye'de hala sinema olmayan iller bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Iğdır’da açılan sinemaya kadar bu illerin sayısı 11 iken şimdi ise 10'a düştü. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ağırlıklı olan bu il iller; Kırıkkale, Gümüşhane, Bayburt, Ağrı, Ardahan, Muş, Mardin, Kilis, Şırnak ve Siirt.

  Iğdır Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün girişimleriyle kente sinema açıldı. Vatandaşlar, Kültür Merkezi Gösteri Sanatları Salonu'nda haftanın 3 günü vizyondaki filmleri seyredebilecek. Kültür Merkezi'ndeki ilk gösterime yoğun ilgi gösteren Iğdırlılar, başrollerini Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu'nun Paylaştığı 'Kabadayı' isimli filmi ücretsiz izledi.

  Yaklaşık 1 yıldır sinema gösterimi üzerinde çalıştıkları söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Yahya Kemal Er, "Sineması olmayan 11 ilden bir tanesi olan Iğdır da sinemasına kavuştu. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nce sağlanan sinema makinesi sayesinde bugün vizyonda olan bir filmi açılış galası şeklinde gösterime sunuyoruz. Bundan sonra cuma, cumartesi ve pazar günleri vizyondaki filmleri göstermeye devam edeceğiz." dedi.

  Sinema salonları ve koltuk sayılarının dağılımına bakıldığında, Türkiye’de sinema sektörünün yeterli seviyeye ulaşmadığı görülüyor. Nüfusu 70 milyonu geçen Türkiye’de bulunan bin 140 sinemanın üçte biri İstanbul ve Ankara’da toplanıyor. Ayrıca, Çankırı, Sinop, Kars, Tunceli, Bitlis, Batman'da da sadece bir tane sinema salonu var.
+ Yorum Gönder


istanbulda kaç tane sinema salonu var,  istanbulda kac tane sinema var,  ankarada kac tane sinema var,  İZMİRDE KAÇ TANE SINEMA YERI VAR VE NEREDEDİR,  ankarada kac tane sinema salonu vardır,  hangi ilde kac sinema va