+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Gebelik testi pozitif çıkınca doktora başvurmak gerekli midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gebelik testi pozitif çıkınca doktora başvurmak gerekli midir
  Gebelik testi pozitif çıkınca doktora başvurmak gerekli midir? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Gebelik testi pozitif çıkınca doktora başvurmak gerekli midir
  Gebeliğin bilinen en eski semptomu anne adayının kusmasıdır. Bu durum gebeliğin erken dönemlerindeki hastaların en sık şikayet ettikleri konudur.  Sağlıklı bir gebelik için şart olmasa da çoğu gebelikte bu şikayetle karşılaşılmaktadır.  Bazı anne adaylarında ise sağlıklı gebelikleri olmasına karşın bulantı ve kusma olmamaktadır. Bu anormal bir durum değildir.  · Gebelikte Bulantı kusma nasıl olur?  Anne adaylarının özellikle sabahları sadece bulantı veya buna kusmanın eşlik etmesi şeklinde kendisini göstermektedir.  · Ne zaman başlar, ne zaman biter?  Gebeliğin 5-6. haftalarında başlar ve her hastada değişken sürede devam eder ancak sıklıkla 12-16. gebelik haftasından sonra azalır ve ortadan kalkar.

  · Anne adayları neden kusar?  Gebelikteki bulantı ve kusmanın tam olarak nedeni bilinmemektedir.  Ancak gebelik hormonu denen HCG hormonunun yükselmesi sorumlu tutulmaktadır.  Ancak özellikle tiroid ve idrar yolu hastalıklarında, helicobacter pylori enfeksiyonu, barsak hastalıkları, stres, üzüm gebeliklerinde, çoğul gebeliklerde ve muhtemelen kız bebeğe sahip olan anne adaylarında daha sık karşılaşılmaktadır.  Ek olarak anne adayının koku alma merkezi ileri derecede hassaslaşmıştır. Bu nedenle de her türlü koku aşırı bir şeklide hissedilmekte ve bu da bulantıyı tetikleyebilmektedir.  · Bulantı kusma tehlikeli midir?  Hemen her gebelikte özellikle sabahları olan bulantı kusma sıklıkla kendisini sınırlar ve 3. ayın sonunda kaybolur.  Bu durum herhangi bir tehlike oluşturmaz.  Tehlikeli olan aşırı bulantı kusma ve sıvı alamama durumudur. Bu duruma tıp literatüründe hiperemezis gravidarum denir.

  · Bulantı kusması olan anne adayları nelere dikkat etmelidir?  Bulantı ve kusma başladıktan sonra anne adaylarının hayatlarında dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar aşağıda sıralanmıştır;  Üç öğün yerine, 6-7 öğüne çıkıp, az az ve sıkı sık yemek yenilmelidir. Mide kesinlikle çok fazla doldurulmamalıdır.


  Bulantı kusmayı tetikleyici faaliyetlerden sakınılmalı. Bunların başında yemek yapmak veya yapılan yerde durmak gelmektedir. Mümkünse anne adayları, yemek kokularının olduğu yerlerden uzak durmalıdır.


  Sabah kalkarken ve gün içerisinde yavaş hareket edilmeli ve spor faaliyetleri azaltılmalı.


  Sıvı alımı artırılmalı ve tek başlarına alınmalı. Yani yemekle beraber değil ayrı bir saatte alınmalıdır.


  Gebelikte kullanılan demir ilaçları ve vitaminlerde bulantı nedeni olabilmektedir. Bu durumda doktorunuza başvurmalısınız.


  Anne adayları bu dönemlerinde canları ne çekerse onu yemeli, sırf yemek yemek için bir şeyler yemeye çalışmamalı.
  Bunlara rağmen bulantı ve kusma devam ediyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulması gereklidir.  · Bulantı kusması olan anne adaylarından hangi testler istenilmelidir?  Bu durumdaki gebeliklerde hastalığın şiddetine bağlı olarak istenecek tetkikler değişir ancak mutlaka yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır:  · Tan kan sayımı

  · Tam idrar tetkiki- kültürü ve keton seviyesi

  · Böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri

  · Tiroid fonksiyon testler
 3. FERZAN
  Yeni Üye
  · Bulantı kusmayı önleyen ilaçlar var mı?
  Gebelikte karşılaştığımız bulantı kusmaya karşın kullanılan ilaçlar vardır.
  Ancak hiçbirisi tam bir tedavi sağlayamamaktadır. Aşırı bulantı ve kusma varlıında kullanılmaktadır.
  Gebelik üzerine olumsuz etkileri yoktur. Tabi bu türden ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
  · Aşırı bulantı kusmanın tedavisi nedir?
  Anne adayları bazen hiçbir şekilde yemek yiyemez ve hatta içtiği suyu bile çıkarabilir. Bu durumdaki hasta grubunu yataklı bir hastanede yakın takip altına almak gerekmektedir.
  Bu durumdaki anne adaylarının ağızdan değil, damar yolu ile beslenmesi ve sıvı açığının kapatılması gerekliliği vardır. Bu tedaviye, ek olarak bazı vitaminlerde eklenmelidir.
  · Bebek bulantı kusmadan etkilenir mi?
  Anne adaylarının en fazla endişelendikleri nokta yemek yiyememesi ve bebeğinin bu durumdan kötü etkileneceğini düşünmesidir.
  Burada anne adaylarının endişesi giderilmeli ve bebeğin her halükarda besleneceğinin bilinmesi gereklidir.
  Ancak aşırı bulantı kusma durumda annede bebekte kötü etkilenebilmektedir. Bu nedenle bu durum gelişir ise doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
  · Gebeliğin ileri haftalarında bulantı kusma olur mu?
  Evet, ancak buradaki bulantı - kusma kesinlikle normal değildir. Özellikle karaciğerle ilişkili hastalıkları akla getirir.
  Bu durum anne ve bebek için oldukça ciddidir. Anne adayı ve bebek derhal değerlendirilmeli ve uygun tedavi verilmelidir.
  Aksi halde anne ve bebek için oldukça olumsuz durumlar doğurabilir.
  İleri gebelik haftalarında bulantı kusması başlayan anne adaylarının derhal doktoruna başvurması gerekir

  Bulantı kusma ile bebeğin cinsiyeti arasında ilişki var mıdır?
  Bu konuda oldukca fazla çalışma vardır. Gebeliğinde aşırı bulantı kusması olan anne adaylarının bebeklerinin cinsiyetlerinin kız olma olasılığı fazladır.
  Göğüslerde Gerginlik
  Erken gebelik haftalarında, anne adaylarının vücutlarında anlam veremedikleri değişiklikler meydana gelir. Göğüslerdeki gerginlikte bunlardan birisidir.

  Bu durumun nedeni, gebelikte çok yüksek düzeye çıkan progesteron hormonudur ve tamamen geçicidir.
  Ancak göğüslerde ağrı ve şişlik olması çok önemlidir. Bayanlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri kendisini memede şişlik, meme başından kanlı akıntı ve ağrı ile göstermektedir.
  Bunun için göğüslerdeki değişikliğin normalin dışına çıkması durumunda mutlaka muayene olmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.
  Erken gebelik haftalarında birden göğüslerdeki değişikliklerin ortadan kalması kötü giden şeylerin habercisi olabilir. Bu durum varlığında hemen yapılacak bir ultrasonografi ile bebeğinizin kalp atışları duyulmalıdır.
  Adet Görmeme ( AMENORE )
  Daha öncesinde adet gören bir bayanın adet süresinin geçmesi durumunda akla ilk olarak gebelik gelmelidir.
  Anne ve baba düzenli ve dikkatli bir aile planlaması yöntemi kullansa bile yinede gebelik riski vardır. Bu nedenle mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.
  Ancak her adet görmeyen bayan gebe kalmıştır demekte yanlıştır. Çünkü adet görmemenin bir çok nedeni vardır.
  Bunlardan bir kaç tanesini sıralayacak olursak; stres, süt hormonunun yüksek olması, polikistik yumurtalığa sahip olmak, ileri derece şişmanlık ve ileri derece zayıflık gibi sayılabilir. Yinede adet görmesi kesilen bir bayandan ilk istenecek tetkik gebelik testidir.
  Gebelik testi denildiğinde en çok kullanılanı eczanelerden alınan çeşitli marka ve özellikte, yapılması kolay idrar testleri akla gelir.
  Ancak bu testlerin güvenilirlikleri düşüktür ve son kullanım tarihine dikkat edilerek kullanılmalıdır.
  Kanda yapılan gebelik testi yani beta HCG testi çok daha duyarlı ve kesin sonuç veren bir testtir.
  Kasık ve Bel Ağrısı
  Anne adaylarında özellikle erken gebelik haftalarında başlayan ve ilk 20-24 hafta boyunca devam edebilen kasık ve bel ağrıları olabilmektedir.
  Bunun en sık nedeni içerisinde bebeğin bulunduğu rahimin büyümesidir. Tabi bir düşük başlangıcıda aynı duruma neden olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.
  Ağrıların özelliği normal adet görülmesi esnasında olan kramp tarzındaki ağrılara benzemesidir.
 4. FERZAN
  Yeni Üye
  Tamamen normaldir. Anne adayının dinlenmesi ve sıvı alması ile düzelir.
  Bunun dışında aşırı ve geçmeyen ağrılar olması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu bulgular idrar yolu enfeksiyonu ve düşük tehtidinin ön şikayetleri olabilir. Acilen ultrasonografik değerlendirme yapılmalıdır.
  Sık İdrara Çıkma
  Anne adaylarında gebeliğin 8-10. haftalarında başlayan ve hemen tüm gebelik boyunca devam edebilen sık idrara çıkma şikayeti olur.
  Bu durumun nedeni büyüyen rahmin, anne adayının idrar torbasını sıkıştırması ve hacmini daraltmasıdır.
  Anne adayı sık sık idrara çıkabilir ancak idrarda yanma, acıma ve ağrı gibi şikayetlerinin olmaması gerekir.
  Bu şikayetler varlığında hemen doktora başvurup tam idrar tahlili ve idrar kültürü yapılması gerekir.
  Ek olarak çoğu gebelikte bazen vajinal mantar enfeksiyonu sık görülebilmektedir.
  Bu durumda da anne adaylarında idrar yolu enfeksiyonu şikayetlerine benzer şikayetler olabilmektedir.
  Bu nedenle hastaların tüm şikayetlerinin doktorlarına söylemeleri gerekmektedir.
  Aşırı Uyku ve Yorgunluk Hissi
  Anne adaylarında, gebeliklerinin başlangıç aylarında, hiçbir anlam veremedikleri aşırı uyku ve yorgunluk hissi olabilmektedir. Öyle ki evde, iş yerinde veya hemen her yerde uyuyabilirler.
  Bunun nedeni gebeliğe bağlı olarak yükselen hormonlardır. Genel olarak 20. gebelik haftasından sonra azalır. Ancak gebeliğin sonlarına doğru tekrar edebilir. Telaş edilecek bir durum değildir.
  Ancak, bazen aşırı kansız kalan veya guatr ile ilgili problemi olan anne adaylarında da benzer şikayetler olabilir. Bu nedenle ilgili testler yapılmalı ve gereken tedaviler verilmelidir.
  Aşerme
  Erken gebelik haftalarında anne adayların her aklına gelen meyve ve yemeğe karşı aşırı istek hali vardır. Bu her gebelikte olacak diye bir kanun yoktur ancak olabilir.
  Burada baba adaylarına iş düşmektedir. Eşlerinin makul isteklerini olabildiğince yapmaya çalışmaları gerekmektedir.

  Halk arasında tatlı veya ekşi şeylerin istenmesi ile bebeğin cinsiyeti arasında ilişki olduğuna dair söylentiler vardır ancak bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.
  Gebeliğin başlangıç ayları bebek için çok önemlidir. Çünkü her türlü etkiye açıktır. Bu nedenle bu dönemde hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.
  Yediğiniz her şeyin doğal, temiz ve güvenilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
  Kötü alışkanlıklar olan alkol ve sigara kesinlikle bırakılmalıdır.
  Gebelik Tanısı İçin Kan ve İdrar Testleri
  Adet günü geçen ve gebelik riski olan bayanların ilk yapması gereken test gebelik testidir.
  Gebelik testleri kan ve idrarda olmak üzere iki türlüdür.
  Sağlıklı bir gebeliğin kanda en erken tespiti yumurtlamadan sonraki 8. güne rast gelmektedir. Ancak bu rutinde kullanılan bir yöntem değildir.
  Rutinde yapılan, anne adayının adet rötarının beklenmesidir. Bu gerçekleştikten sonra gebelik testi yapılmaktadır. İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?
  Kanda gebelik testi ( beta HCG )
  İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?
  İdrar testi adet gecikmesi olan bayanların ilk yaptıkları testtir.
  Bayanlar arasında çok sevilen bu test aslında doktorlar tarafından çok sık kullanılmaz.
  Bayanların testi sevmelerinin nedeni, yapılmasının kolay olması ve testi yaptığından sadece eczacının haberinin olmasıdır.
  Ancak testin dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi testin duyarlılığının kanda yapılan gebelik testine göre daha az olmasıdır.
  İdrarda gebelik testini yaparken nelere dikkat etmeliyim?
  Burada en öneli nokta bu gebelik testlerinin kullanım sürelerinin sınırlı olmasıdır.
  Bu nedenle eczaneden alırken son kullanım süresinin dolmamış olmasına dikkat ediniz.
  Her ticari firmanın ürettiği idrar testinin özellikleri, hassasiyeti ve kullanım şekli farklıdır. Bu nedenle kullanım klavuzunu dikkatlice okumanız gerekmektedir. Ancak genel birkaç sık sorulan soruya cevap vermek isterim.
  Testi günün hangi saatinde yapmalı?
  Bunun için bir sınırlama yoktur ancak genel olarak önerilen sabah idrarı ile yapılmasıdır.Doğum kontrol hapı kullanıyorken test etkilenir mi?
  Tek kelimeyle HAYIR
  Alkol veya sigara içilmesi testi etkiler mi?
  Tek kelimeyle HAYIR
  Hormon ilacı kullanıyorum sonuç etkilenir mi?
  Bu sorunun cevabı evet, özellikle kullandığınız ilaca göre sonuç etkilenebilir. Doktorunuza danışmanızı öneririm.
  Hangi marka testi kullanmalıyım?
  Şu anda piyasada çok değişik marka ve şekilde testler bulunmaktadır. Hemen hepsi aynı hassaslıktadır. Önemli olan testin son kullanım tarihinin geçmemiş olmasıdır.
  Menopoza yakın dönemde test sonuçları nasıldır?
  Bu dönemde idrar testi yapılır ise yanlış pozitif sonuçlar çıkabilir.
  Unutulmaması gereken şey test sonucu negatif bile olsa adet görmeyen bayanın kan testi ile gebeliğinin olup olmadığının kontrol edilmesidir.
  Sadece idrar testine bakarak kesinlikle bir şeye karar verilmez. Sonuçları mutlaka bir kadın doğum uzmanı değerlendirmelidir.
  Kanda gebelik testi ( beta HCG )
  İdrar testine göre çok daha duyarlı olan bir testtir. Ancak anne adaylarından kan alınarak yapılması gerekmektedir.
  Bu nedenle idrar testine göre daha zahmetlidir. Ancak kesin sonuç vermesi nedeni ile bizler tarafından kullanılmaktadır.
  Test sonuçu nasıl yorumlanır?
  Her laboratuar kendine göre hassaslık ölçüsü değişen testler kullanmaktadır. Ancak uluslar arası değerlendirmeye göre beta HGC sonucu 10 IU/ ml altındaki ise sonuç negatif olarak değerlendirilir.
  Bunun üzerindeki sonuçlar pozitif kabul edilir.
  Pozitif sonuç kanda beta HCG değerinin yükseldiğini gösterir. Ancak kesinlikle sağlıklı bir gebeliğin olduğuna işaret etmez.
  Bu sonucunuzu bir kadın doğum uzmanına göstermenizi öneririm. Çünkü beta HCG denen hormon testinin belirli gün aralıklarla ölçümü gebeliğin durumu hakkında bize bilgi verecektir.
  Anormal değerler canlı olmayan bir gebeliği veya dış gebeliği düşündürebilir.
  Doktora ne zaman gidilmeli?
  Aslında gebelik şüphesi olan her durumda doktora başvurulabilir. Ancak anne adaylarının sıklıkla yaptıkları, adet rötarları gerçekleşince önce eczaneden aldıkları gebelik testini yapmaktır. Bu testin sonucu pozitif çıkınca da doktora başvururlar.
  Burada önemli olan erken gebelik haftalarında mutlaka doktora başvurmanın gerekmesidir.
  Çünkü bebeğin kalp atışlarının ve bebeğin bulunduğu yerin ultrasonografik olarak gösterilmesi gereklidir.
  Ek olarak anne adaylarının erken dönemde kullanılması gereken vitaminler ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

+ Yorum Gönder


gebelik testi pozitif çıktıktan sonra ne yapılmalı,  demir haplari hamilelik testini etkilermi,  gebelikte doktora başvurulması gereken durumlar,  gebelik testi pozitif çıkınca ne yapmalı,  pozitif cikinca ne olabilir,  gebelik testi pozitif cıktıktan sonra neyapılmali