+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Seleksiyon nedir, Seleksiyon ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Seleksiyon nedir, Seleksiyon ne demek
  Seleksiyon nedir, Seleksiyon ne demek 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Seleksiyon nedir, Seleksiyon ne demek
  Seleksiyon, biyolojide bitki ıslahında kullanılan bir terimdir. Kelime anlamı seçme, ayıklanmadır.
  Seleksiyon ayrıca, doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da kullanılır.

  Genel anlamda da seçim kastedilen yerlerde kullanılır (selection).

  Biyolojide seleksiyon hakkında bilgi:

  Klonal seleksiyon, vejetatif yoldan üretilen klonların aynı yetişme ortamlarında mukayeseleri sonucunda en iyilerin seçimine yönelik yapılan seleksiyon.
  Bir klonun bireyleri arasında genetik yönden farklılık yoktur. Ortaya çıkan farklılıklar tamamen yetişme ortamından kaynaklanır. Klonal testler kavakçılıkta çok fazla uygulanır. Bir klonal testten bir veya birkaç fazla uygulanır. Bir klonal testte bir veya birkaç klon çeşitli yerlerdeki deneme alanlarında daima yüksek bir artım veya başka bir üstün özellik gösterebilir. Bu sonuçlar klonun genel ıslah kiymetinin diğerlerinde göstermezse bu klonun o yetiştirme yeri için özel ıslah değeri yüksektir denir.

  Doğal seleksiyon, birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir. Sonuç olarak yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.
+ Yorum Gönder