+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Muhabbet kuşu Ağzı açık hızlı soluk alıp veriyor, nefes nefese kaldı. Hasta mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhabbet kuşu Ağzı açık hızlı soluk alıp veriyor, nefes nefese kaldı. Hasta mı
  Ağzı açık hızlı soluk alıp veriyor, nefes nefese kaldı. Hasta mı? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Muhabbet kuşu Ağzı açık hızlı soluk alıp veriyor, nefes nefese kaldı. Hasta mı


  Biz insanlarda bulunan ter bezleri muhabbet kuşlarında bulunmamaktadır. Sadece kulak bölgesinde çok az sayıda ter bırakabilecekleri, vücut ısılarını düzenleyebilecekleri bir bölge bulunmaktadır. Eğer vücut ısıları normalin üstündeyse kendilerini serinletmek için tüylerini vücuduna yapıştırıp kanatlarını iki yana açarak ve hafif kaldırıp indirerek kendilerini serinletmeye çalışırlar.

  Fakat bu serinlemeleri için yeterli değilse ağızlarını açarak ve dillerini de hafif dışarı çıkararak çok hızlı nefes alıp vermeye başlarlar. Dilin yardımıyla boğaz mukozasında ve solunum yolunda oluşan sıvı buharlaşıp vücuttan atılır ve serinleme gerçekleşir. Böyle nefes nefese kaldıkları zaman bazen göğüslerinde ve karın boşluklarında kalp atışları dahi dışarıdan gözle görülür hale gelir.

  Eğer bulundukları ısı 25 derecenin üstündeyse, fazla hareketlilik ya da uzun bir uçuş sonrasıysa, dişi kuşlarda yumurtlama esnasında ya da yumurtlama zorluklarında bu durum normal karşılanabilir.

  Bunların dışında hiçbir sebep yokken, durup dururken kuşlar bu hareketi yapıyorsa bu genellikle bir hastalık belirtisidir. Özellikle böbrek hastalıklarından şüphelenilmelidir. Böbrek hastalıkları vücut ısısının yükselmesine sebep olur. Dışkıdaki idrar görünür derecede fazla ve sıvıdır. Eğer kuş normal sıcaklıkta ve hiçbir sebep yokken bu hareketi yapıyorsa, dışkısı kontrol edilmeli ve bulgular dahilinde mutlaka hekime gösterilmelidir.
+ Yorum Gönder


muhabbet kuşum hızlı nefes alıyor,  muhabbet kusu hizli nefes alma,  muhabbet kuşum hızlı nefes alıp veriyor,  muhabbet kuşum ağzından nefes alıyor,  muhabbet kuşu ağzı açık nefes alıyor,  muhabbet kuşları neden hızlı nefes alır