+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Evde sucuk nasıl yapılır? yapmak mümkün müdür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evde sucuk nasıl yapılır? yapmak mümkün müdür
  evde sucuk nasıl yapılır? yapmak mümkün müdür? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Evde sucuk nasıl yapılır? yapmak mümkün müdür

  Malzemeler:

  2 Kg Sığır Eti
  3 Metre Bağırsak
  1 Çorba Kaşığı Sucuk Baharatı
  10 Diş Sarmısak
  1 Çorba Kaşığı Kimyon
  2 Çay Kaşığı Yenibahar
  1 Çorba Kaşığı Karabiber
  1Çay Bardağı Tuz

  Yapılışı:

  Sarmısakları ezin ve baharatlarla tuzu titizlikle tartın. Etin hoşunuza gitmeyen kısımlarını temizleyin ve eti küçük parçalara doğrayın. Etteki yağ oranı yüzde 15 olmalıdır. Sarmısak, tuz ve baharatları ekledikten sonra eti, kıyma makinasından iki defa geçirin. Bu karışımı iyice yoğurup 12 saat kadar buzdolabında dinlendirin. Tadından emin olmak için bir parça pişirip deneyebilirsiniz. Gerekirse sucuğun tadında değişiklik yapabilirsiniz.

  Bağırsakları 10-15 dakika bol su içinde yumuşatın. Et makinesine sucuk hunisi monte edin ve bağırsakları huninin dışına sıvazlaya sıvazlaya geçirin ve ucunu bir iple sıkıca bağlayın. Sucuk içini tekrar yoğurduktan sonra makineye verin, bağırsak bir sucuk büyüklüğüne geldiğinde makineyi durdurup tekrar sıkıca bir düğüm daha atın. Aynı işlemi diğer sucuklara da yaparak devam edin. Daha sonra sucukları bez arasında bir tepsiye yerleştirin ve serin bir yerde 12 saat dinlendirdikten sonra terini silin. Gölge ve serin bir yerde, birbirine değmeyecek şekilde asarak kurutun. Sucuk yapımı sırasında sucuk baharatı bulamazsanız karabiberin ve kimyonun miktarını bir kat artırabilirsiniz.
+ Yorum Gönder