+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sait fait abasıyanık'ın edebi kişiliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sait fait abasıyanık'ın edebi kişiliği
  sait faik abasıyanıkın edebi kişiliği 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Sait Faik Abasıyanık..

  Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı Türk öykücülüğünün en ta-nınmış sanatçılarındandır. öykülerinde konu ve olay önemli yer tutmaz. “Çehov tarzı” denen durum-kesit öyküsünün temsil-cisidir. Kendine özgü şiirsel bir anlatımı vardır. İstanbul öykücüsü olarak tanınmıştır, öykülerin-de İstanbul’u denizi, kıyıları, balıkçıları, kenar ma-halleri ve doğasıyla işlemiştir. İstanbul’un değişik yerlerinde; kalabalıklar içinde, köprü altlarında, balıkçılar arasında; kısacası halkla birlikte yaşamış-tır. Kahramanlarının duygu, düşünce ve hayallerini verirken kendi bohem yaşamını, yalnızlığını anlat-mış, yaşama sevincini işlemiştir.
  Öykülerinde çocukluk ve gençlik dönemi İzlenimlerini yaşatan Sait Faik‘in, yalın bir dili vardır.

  1906-1954 yıllan arasında yaşamıştır. İlk ve orta öğreni-mini Adapazarı’nda ve İstanbul Erkek Lisesi’nde tamam-lamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki eğitimi-ni yarıda bırakarak isviçre’ye ekonomi öğrenmeye gitmiştir. Bir süre Fransa’da da kaldıktan sonra Türkiye’ye geri dön-müştür. Azınlık okulunda öğretmenlik, zahire ticareti gibi işler-de bulunduktan sonra babasının geliri ile Burgaz Adası’ndaki köşklerinde yaşamıştır. (Bu köşk, şu anda Sait Faik Müzesi’dir.) Sait Fa-ik Abasıyanık‘n basılan ilk yazısı Uçurtmalar’dır. Ona ün ka-zandıran hikayelerini Varlık dergisinde yayınlamıştır. Sait Fa-ik Abasıyanık, çok başarılı bir İstanbul hikayecisidir. Sait Fa-ik Abasıyanık Hikayelerine kendi sıkıntı ve avarelikleri ile birleşen kadere küskün insanları ko-nu edinmiştir. Ada ve deniz, balıkçılar, kırlar, hayvanlar hikâ-yelerinde büyük yer tutar.

  Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Son Kuşlar, Havada Bulut, Havuz Başı, Alemdağda Var Bir Yılan, Mahalle Kahvesi, Az Şekerli ( öykü )
  Medar-ı Maişet Motoru, Kayıp Aranıyor(roman ) Şimdi Sevişme Vakti ( şiir)
 3. Ziyaretçi
  ehh işte başkası yok ne yapalım saol
 4. Ziyaretçi
  ederim tam işimi görmedi ama yinede saolun <3

 5. Ziyaretçi
  olsuun ama ne yapacağız ödev yarım kalacak

 6. Ziyaretçi
  yarımmış işini görmemiş o zamn kendi aklınızdan yazın

 7. Ziyaretçi
  harika tam istediğim gibi sizde bulduğunuzu beğenmiyosunuz

 8. Ziyaretçi
  allah babanızdan razı olsın

 9. Ziyaretçi
  Çok işime yaradı.

 10. Ziyaretçi
  çok işime yaradı saqolun var olun bunlar olmasaydı o kadar saati gidip kütüphaneden ansiklopedilerden arıcaktım (;

+ Yorum Gönder


sait faik abasıyanık edebi kişiliği,  sait faik abasıyanıkın edebi kişiliği,  sait faik abasıyanık edebi kişiliği kısaca,  sait faik edebi kişiliği,  sait faik abasıyanık edebi hayatı ,  sait faik abasıyanık edebi kişiliği kısa