+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Cevap: Ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları nedir

  TÜDAV (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı)
  Türkiye'de deniz bilimleri konusunda araştırmalar yapmak ve deniz yaşamını korumak amacıyla 1997 yılında kuruldu. Pek çok bölgede hizmet veren bu vakıf tek denizcilik ile değil pek çok konuda ülkemize yardımı dokunmaktadır.


  TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı TÜRÇEV)
  1993 yılında Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle Mavi Bayrak Programı'nın ülkemizde de başlatılabilmesi amacıyla kurulmuş olup, başta Antalya ve Muğla olmak üzere ülke çapında etkinlik göstermektedir. Vakıf, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) üyesidir.

  Sağlıklı yüzme suyu, donanımlı plaj ve iyi bir çevre yönetimi ile çevre bilinçlendirme etkinliklerini içeren Mavi Bayrak'ın turizm ve çevre açısından da önemli olduğu yaklaşımı bilincinin, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artması gerekliliği üzerine çalışmalar yapmak olan Türçev, nitelikli plaj ve marinalar oluşturmaya çalışmakta, temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevre oluşması yolunda etkinlikler göstermektedir.


  Doğa ile Barış


  1993 yılında kurulan dernek insanlığı doğa ile barışa davet eden bu kuruluş tamamen gönüllülerden oluşmaktadır. Dernek, çevre sorunlarının çözümü için tüm hedef kitleleri içermektedir.


  Doğa Derneği
  Kuruluş yılı olan 2002 yılından bu yana Türkiye doğasının sorunlarına yönelik yapıcı ve yerinde çözümler getirmeyi kendine ilke edinmiş dernektir. Doğa ve insanı bir bütün halinde ele alarak başta "Önemli Doğa Alanları" olmak üzere tüm Türkiye sathında doğanın yaşamasını sağlamak.
  www.dogadernegi.org/


  Eco-Schools
  1992 yılında kurulan kuruluş ile dünyanın her yerindeki okullarda öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sistemi uygulamasını da içerir.


  T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı
  Çevre ve Orman Bakanlığı; 01.05.2003 tarihinde kabul edilen ve 08.05.2003 tarih ve 25102 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 4856 Sayılı Yasa ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, Çevre ve Orman Bakanlıklarının birleştirilmesi suretiyle kurulmuş bir bakanlıktır.

  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kuruluş amaçları şunlardır:

  Çevrenin korunması ve iyileştirilmesi,

  Kırsal ve kentsel alanda arazinin ve doğal kaynakların en uygun ve verimli şekilde kullanılması ve korunması,

  Ülkenin doğal bitki ve hayvan varlığı ile doğal zenginliklerinin korunması ve geliştirilmesi,

  Her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi,

  Ormanların korunması, geliştirilmesi ve orman alanlarının genişletilmesi,

  Ormanların içinde ve bitişiğinde yaşayan köylülerin kalkındırılması ve bunun için gerekli tedbirlerin alınması,

  Orman ürünlerine olan ihtiyacın karşılanması ve orman ürünleri sanayinin geliştirilmesi şeklinde özetlenebilir
  Cevap: Ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları nedir frmacil sayfa 2iki Cevap: Ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları nedir

 2. Ziyaretçi
  sizlere teşşekkürrrrrrrrrrrrrrrrrr ederim çokk işimee yaradı tekrar çokkk teşekkürlerrrr!!!
 3. Ziyaretçi
  çok saolunnnnnn
 4. Ziyaretçi
  çok teşekkür ediyorum

 5. Ziyaretçi
  size çok teşekkkür ediyorum verdiğiniz bilgiller her zaman işime yarıyor

 6. Ziyaretçi
  ewet kopya çekmek için çok işime yaradı

 7. Ziyaretçi
  off yha çhok saolun chok sme yrdı xD saolun q@nq@l@r. xD

 8. Ziyaretçi
  teşekkür ederim siz olmasaydınız türkçe dersinden düşük alcaktım tekrar teşekkürler

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


türkiyede çevreyi ve doğal hayatı korumak için çeşitli etkinlikler yürüten vakıf ve dernekler,  ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları,  çevre kirliliği ve erozyonu önlemede hangi kuruluşlar vardır,  çevre kirliliği ve erozyonu önlemede hangi gönüllü ve resmi kuruluşlar var,  ülkemizde doğal yapıyı korumak için kurulan gönüllü kuruluşlar,  çevre kirliliği ve erozyonu önlemede hangi gönüllü ve resmi kuruluşlar var bunların çalışmaları nelerdir