+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Aya yolculuk kitabının özeti acil lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aya yolculuk kitabının özeti acil lazım
  ayayolculuk kitabının özeti acil lazım 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Dünya’daki ağırlığı 8,5 tonu bulan aracın sondaları yüzeyden 4-5 cm derine saplandı. Çok yumuşak bir iniş oldu. İnerken motorlar yüzünden toz kalkmıştı. “Sisin içinde iniyormuşuz gibiydi” diye betimliyor o anı Armstrong. Ancak motorlar susunca manzara yeniden berraklaştı. Armstrong ve Aldrin her şeyden önce oksijenlerini, dönüş yakıtlarını ve dönüşte kullanacakları roketleri kontrol ettiler. Öteki kontrolları da yaptıktan sonra özel Ay elbiselerini giymeye başladılar.
  Bu elbise birçok katmandan oluşuyordu. Bu katmanlardan biri de astronotları saatteki hızı 100 000 km’yi bulan -tüfekten çıkan bir merminin hızının 30 katı– küçük göktaşlarına karşı koruyordu. Astronotların çizmeleri 200°C sıcaklığa dayanabiliyordu. Teflon ve cam elyaflı eldivenler, sıyrıkları önlemek için bir tür krom-nikel alaşımdan ağla kaplanmıştı. Astronotların sırtlarında, taşınabilir yaşam destek sistemleri bulunuyordu. Bu sistemler sıcaklık ayarı yapıyor, iletişimi sağlıyor ve dört saatlik oksijen bulunduruyordu. Elbisenin toplam ağırlığı 86 kg’dı (Ay’da 14,3 kg).
  Kartal’ın yüzeye inişinden sonra Armstrong ve Aldrin’in araçtan çıkmadan yaptıkları hazırlık 6,5 saat sürdü. İlk önce araç komutanı Armstrong çıktı. Ağır ağır merdivenden indi ve Ay’ın yüzeyine ilk adımını attı. Bu sırada ağzından şu sözler döküldü: “Bir insan için küçük bir adım, insanlık için dev bir sıçrama”.
  Armstrong’dan 12 dakika sonra Aldrin de indi. İki astronotun Ay’ın 1/6 g’lik (1 g= Dünya’nın uyguladığı kütleçekim ivmesi) kütleçekimine alışmaları uzun sürmedi. İkisi de hoplamaya, zıplamaya, bir kanguru gibi ilerlemeye başladılar. Ama hareketleri yavaştı; tıpkı ağır çekimde gösterilen bir filmdeki gibi. Ayaklarının altındaki toprak un gibiydi. Kalınlığı çoğu yerde 1-2 cm dolayındaydı; ama kraterlerin çevrelerinde 10-15 cm kalınlığa ulaşıyordu. Her yönde binlerce küçük büyük krater vardı. Renk olarak grinin tonları hâkimdi, ama zaman zaman değişik tonlardaki kahverengiye rastlıyorlardı.
  Astronotların iki önemli görevi vardı: Kaya ve toprak örnekleri getirmek ve güneş rüzgârını ölçmek. Güneş’in saniyede 300-650 km hızla püskürttüğü, iyonize olmuş gazlara güneş rüzgârı denir. Dünya’nın güçlü manyetosferi nedeniyle bunun Dünya’dan saptanması olanaksızdır. Öte yandan Ay’ın güçlü bir manyetosferi yoktur. Güneş rüzgârı Ay’ın yüzeyine rahatlıkla erişir. Aldrin’in yüzeye diktiği ve 75 dakika boyunca güneş ışığı alan 30 cm x 135 cm’lik bayrak sayesinde bir miktar güneş rüzgârı yakalanmıştır. Buradan elde edilen bilgiler Güneş Sistemi’nin oluşumuna ışık tutmuştur.
 3. Ziyaretçi
  çokk ama çokk teşekkür ederim.iyiki varsınız az kalsın öğretmenimden azar işitiyodum
 4. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim. Bu kitabı artık almak zorunda değilim.Zaten konusunu okuduktan sonra almama da gerek yok.Size çok teşekkür ederim!!!!!

 5. Ziyaretçi
  gerçekten bütün öğrencileri kurtarmdınız yaa . sağolun
  ama ana felan koyarsanız daha iyi olur bence. YİNE DE SAĞOLUN !

 6. Ziyaretçi
  çok tşkkrler vallahi kitabı okudum bitrdim ama yarışma için hatırlmam gerekiodu çok yardımcı oldu

 7. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Durmak bilmeyen bir tempoyla ve akıl almaz bir hayal gücüyle yazılmış Ay'a Yolculuk bilim kurgunun temel eserlerinden biridir. Macera 1865'te Amerikan İç Savaşı'ndan yeni çıkmış bir grup topçunun kulüplerinde yapacak iş bulamayıp başkanları Bay Barbicane'in önderliğinde Ay'a kadar gidebilecek bir mermi yapmaya karar vermesiyle başlar. Haber kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılır. Merminin içinde Ay'a gitmek isteyen bir gönüllü de işe karışınca proje bir anda çok büyük bir olaya dönüşür. Astronotların Ay'a ulaşmasından yaklaşık yüz elli yıl önce kaleme alınmış bu çarpıcı roman Jules Verne'in bilimsel ve edebi dehasının en güzel örneklerinden biridir. Tabii ki günümüzde romanda anlatılan bilimsel gerçeklerin bazıları farklı ama maceranın tadı aynı.

+ Yorum Gönder


aya yolculuk kitabının özeti acil lazım,  aya yolculuk kitabının özeti,  ayın çevresinde kitabı özeti,  aya yolculuk kitabının özeti vikipedi,  aya yolculuk hikayesi özeti,  aya yolculuk kitabı kaç sayfa