+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Büyücünün özetini verin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Büyücünün özetini verin
  lütfen bana büyücünün özetini verin 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Büyücünün Çırağı özet


  Büyücünün Çırağı”, Trudi Canavan’ın uluslararası çok satanlar listesine giren “ Kara Büyücü “ üçlemesine mükemmel bir giriş yaparak, bizleri yeniden büyü, gizem ve heyecan dolu bir dünyanın içine çekmektedir..

  Mandryn köyünde sıradan bir hayat süren Tessia, köy şifacası olan babasına yardımcılık yapmaktaydı ve tek bir hayali vardı: kadınların şifacı olamadığı bu ülkede babasının mesleğini sürdürebilmek. Annesinin hayali ise Tessia’nın bir koca bulup evlenmesiydi.

  Ama hiç beklenmedik olaylar sıradan hayatını değiştirecekti..

  Komşu ülkeden gelen bir büyücünün saldırısına uğradığında, Tessia’nın içindeki gizli büyü gücü aniden ortaya çıkmıştı. Artık köyün sahibi, büyücü Lord Dakon’un çırağı olmuş, bambaşka bir geleceğe doğru adım atmış, önüne yepyeni bir dünyanın kapıları açılmıştı.

  İşte tam da bu sırada, ülkeleri savaşa sürükleyecek, rakip büyücüleri karşı karşıya getirecek ve etkileri yüzyıllarca sürecek zalimce bir büyünün ortaya çıkması an meselesiydi.

  İyilerle kötülerin yer aldığı bu savaşta Tessia için kendini ispatlama zamanıydı…

  Trudi Canavan
 3. HAYAT
  Devamlı Üye
  Büyücü (İngilizce özgün adı The Magus), yazar John Fowles'un yazdığı ilk romanıdır. Eser, ilk kez 1966 yılında yayınlandı ve Fowles'un basılan ikinci romanı oldu. Küçük bir Yunan adasına öğretmen olarak giden ve orada kendisini usta bir düzenbazın yarattığı psikolojik yanılsamaların içinde bulan Nicholas Urfe'nin hikâyesini anlatmaktadı.

  Roman yayınlandığı dönemde en çok satanlar listesine girdi. Bu başarının bir sebebi de 1960'lara psikoanaliz ve mistizmin çok popüler olmasıydı. Roman, Modern Kütüphane'nin en iyi yirminci yüzyıl romanları listesinde 93. sırada yer aldı. Reader's and Critics' listelerine ise 71. sıradan girdi.


  Özet

  Oxford mezunu, akıllı bir genç olan Nicholas Urfe, Londra'da bir partide Avustralyalı bir kız olan Alison Kelly ile tanışır. Alison ile ilişkisinin ciddileşmesinden korkan Nicholas, bir Yunan adası olan Phraxos'ta İngilizce öğretmenliği yapması yönündeki teklifi kabul eder ve oraya taşınır. Böylece umduğundan daha hızlı gelişen ilişkisinden kaçabilir. Bir Akdeniz adasında yalnız kalan adam çok sıkılır ve depresyona girer. Bu sıkıntılı günlerde de uzun yürüyüşlere çıkar. Yürüyüşlerinin birinde Maurice Conchis isminde, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere yardım ettiği iddiaları olan zengin bir Yunan ile tanışır. Conchis, evinde yalnız yaşamaktadır.

  Nicholas bir anda kendini Conchis'in psikolojik oyunlarının, hayat hakkındaki paradoksal fikirlerinin, gizemli kişiliğinin içinde bulur. İlk başlarda bu tanrıcılık oyunu Nicholas'a şaka gibi görünür fakat olaylar gelişip büyüdükçe Nicholas'ın neyin gerçek neyin sanal olduğunu anlama yeteneği kaybolmaya başlar.

  Tercihi ve bilgisi dışında bu oyunun bir oyuncusu olur ve Nazi işgali canlandırmalarının, absürd de Sade oyunlarının, Yunan mitolojisi parodilerinin Conchis'in değil, kendi yaşamının bir parçası olduğunu fark eder.
 4. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Büyücünün özeti

  Fantastik edebiyat dünyasının kraliçesi Ursula K. Le Guin'in meşhur Yerdeniz beşlemesinin (aslında üçleme olarak yola çıkılmış)ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü. Çok gençken masal gibi okuduğum bu kitabı bir kez daha okumaktan ilkine benzemeyen yoğun bir keyif aldım. Kitaptaki yaratıcılık insanı hayranlıktan öte allak bullak ediyor. Kitapta kurulan dünya, düzen, ilişkiler, tabiat, güç sistemi, bilgi sistemi, insanlar ve diğer varlıklar bir anlamda bildiğimizden çok farklı bir anlamda da felsefenin yarattığı ideal dünyalara benziyor.

+ Yorum Gönder