+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sarıkamış beyaz hüzün kitap özeti lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sarıkamış beyaz hüzün kitap özeti lazım
  roman özeti istiyorm, sarıkamış beyaz hüzün kitap özeti lazım Lütfen bi el atın ne olur.. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  SARIKAMIŞ - Beyaz Hüzün

  İsmail Bilgin

  Tarih-Roman

  Bu kitap; okurları tarihin acılarla dolu bir sayfasına, 90 yıl önce bütün olanaksızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak adına inançla ve azimle verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir hüznün hikâyesidir. Sarıkamış'la ilgili birçok bilinmeyen olay günışığına çıkarıyor Harekât öncesi göz ardı edilen raporlar… 31. ve 32. Tümen’in birbirleriyle çarpışması Rus Çarı II. Nikolas'ın hatalı emir üzerine tutuklanmaması Osmanlı askerinin ve halkın tek vücut olarak açlığa, karakışa yani tüm imkânsızlıklara karşı gösterdiği insanüstü mücadele…
  Milletlerin hafızalarında bazı yer adları âdeta mermere kazınmış gibidir. O yer adları, yıllar geçip gitse de milletlerin hafızasından silinmez. Her an hatırlanarak, nesilden nesile aktarılır. Bu yerlerden bazıları Galiçya, Yemen, Sarıkamış, Çanakkale, Dumlupınar ve Sakarya’dır… Bu adlardan birini veya birkaçını duyduğumuzda gönül telimiz hep titrer, bir garip oluruz. Tarihimiz nice zaferlerle doludur. Zaferlerimizin yanında yenilgilerimiz de vardır. Bir millet, zaferleriyle övünürken, yenilgilerden de gerekli dersleri çıkarmaya çalışır…
  Sarıkamış Harekâtı, her türlü imkânsızlıklar içinde, kırık bir ümidi gerçekleştirmeye yönelik, sonu hazinle biten bir harekâttır Bu harekâtta askerimiz Rus’tan çok tabiat ile mücadele etmiştir. Bu topraklarda yaşayan herkesin ya bir akrabası ya da bir yakını bu harekâttan etkilenmiştir. Binlerce şehit kâh Ruslarla çarpışarak kâh iklimle, karakışla, imkânsızlıklarla mücadele ederek vatanı savunmuştur…
  Bu kitap; okurları tarihin acılarla dolu bir sayfasına, bütün olanaksızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak için inançla ve azimle savaşmasına tanıklığa davet eden bir hüznün hikâyesidir. Sarıkamış/Beyaz Hüzün'de bir hüznün hikâyesini, 90 yıldır unutulanları okurken kâh gururlanacak, kâh ağlayacaksınız

 3. Ziyaretçi
  SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN)

  KİTABIN ÖZETİ:

  Bölüm -1-
  Dolmabahçe sarayında toplanan erler vapurla Trabzon’a doğru yola çıkarlar. Trabzon’a gelen erler birliklere dağıtılıp hemen yola çıkıyorlar. Erzincan’a geldiklerinde erler büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Sıcak yiyecek ve birçok ihtiyaçlarını bulmayı bekleyen erler bunların hiçbirini bulamazlar.

  Geniş araziye dağılan erler bir rengarenk görünüyorlardı.Düzen diye bir şey yoktu. Hatta bir süre sonra erler arasında başıbozuk kelimesi türer herkesin diline takılır.
  Hapisden çıkan erler nadirde olsa bazı birlikler de katılmışlardı. Bunlardan biride Faik Çavuş’un mangasındaki Ziver idi. Faik Çavuş bu eri sever ve yoldaş olurlar.
  Askerler arasında en çok korkulan şey tifüsün ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıydı. Soğuktan donmada ikinci sırada yer alıyordu.18.Tümen 5.Tabur komutanı Baki Bey tüm inancı ile Osmanlı İmparatorluğu’nun eski gücüne, ulaşacağına inanıyordu.Savaş sırasında Rus sınırından sızarak içeri girecek Ruslara karşı savaşacaklardı. Rus kuvvetleri gönüllüler ve 11.kolordu arasında kalacak baharda yapılacak bir taarruzla ortadan kaldırılması planlanıyordu.Daha sonra Orta Asya içlerine dek ilerlenecek 93 harbinden beri kirlenen vatanın o güzel köşeleri Batum, Ardahan Kars kurtarılacaktı. Almanlarla birlikte yine kudretli günlere dönülecekti.Bu sırada kötü bir haber hızla yayılmaya başlar. Rus filosu gelmesi dört gözle beklenen Bezmialem Bahriahmer ve Mithat Paşa gemilerini batırmıştı. Bu habere inanılmazken çok daha kötü bir haber yakınlarından gelir.13.İhtiyat Süvari Alayı Rusların önünden geri çekilir. Bunlara önce inanmayan Baki Bey kolordu karargâhının geriye alınması ile durumu kabul eder.

  .
 4. Ziyaretçi
  ya bu kitapla ilgili yani sarıkamışla ilgili sorular bulabilirmisiniz mesela sorular bir olay sorusu olabilir

 5. Ziyaretçi
  Ya okuma yarışmam var kitabı okudum da genel bi özet olaydı iyiydi. (göksundan bu yarışmaya katılanlar, akıllı olun Anadolu Lisesi varken sizin ne haddinize ? ) )

 6. Halit
  Özel Üye
  sarıkamışla ilgili sorular

  1: Balkan savaşlarından daha yeni çıkmış devleti, böylesine bir maceraya sürükleyen Enver Paşa’ Neden Buna Karar verdi ?

  2: Osmanlı ordularının başına geçmiş bulunan Alman Bronsert von Schellendrof’la el ele verip bu kararı verirken Padişah Mehmet Reşat’ın dahi bilgisinin olmaması çok manidar değil mi?

  3: Bu olayda Enver Paşa’nın gücünü devletin meşru kaynaklarından değil de yabancı sefaretten aldığı açıkça anlaşılıyor ki, Tanzimat idarecileri ve paşalarının aradıkları tek meşruiyet kaynağı yabancı sefaretlerdir. Sanmayın ki bu Tanzimat geleneği bütünüyle sona ermiştir, bugün de belli belirsiz etkilerini müşahede etmek mümkündür.

  Sarıkamış faciasının üzerinde durulması gereken diğer bir noktası şudur: 90 bin insanın tek kurşun sıkmadan kara saplanmasına sebep olan Enver Paşa, bu cürmünü örtbas etmek için sıkı sansür koymuştu, hiç kimsenin bilgi sahibi olmasını istemedi, kimsenin de doğru dürüst bilgisi olamadı. Tamam, Enver Paşa muktedirdi, bunu başardı.

  Pekiyi, sonrakiler ve bugüne kadar gelenler, “Osmanlı’nın olan ve olmayan kirli çamaşırları”nı sere serpe açıp yerlere dökerken, bu mühim olayı niye atladılar? Onlar niçin bu faciayı ifşa etmediler? Suskunluk 90 sene sürdü! Bilemediğimiz o kadar şey var ki!

  Kaynak.. ZAMAN

+ Yorum Gönder


sarıkamış beyaz hüzün kitabının özeti,  sarıkamış beyaz hüzün özeti,  sarıkamış beyaz hüzün özet,  sarıkamış beyaz hüzün kitap özeti,  sarıkamış beyaz hüzün kısa özeti,  sarıkamış kitap özeti