+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Velayet altındaki cocuklar kaç yaşında velayetten düşer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Velayet altındaki cocuklar kaç yaşında velayetten düşer
  Velayet altındaki cocuklar kaç yaşında velayetten düşer 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Küçük çocuklar, psikolojik ve sosyal gelişmeleri açısından anne sevgisine,ilgisine,şefkatine daha çok ihtiyaç duyduklarından genellikle velayetleri annelerine verilir. Bunun kanunla belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Her olay, çocuğa,anne,babasının durumuna,ailenin durumuna bakılarak ayrı ayrı hakim tarafından değerlendirilir. Kesinlikle anneye verilir diye bir kural yok, duruma göre babaya da verilebilir. Örneğin annenin yaşam biçiminin çocuğun gelişiminin olumlu seyretmesine engel olması,haysiyetsiz hayat sürmesi, çocuğun baba yanında kalmasının çocuk için daha uygun olacağı kanaatine varılırsa babaya verilebilir. Yani bunun bir yaş kuralı yoktur.

  Çocuk 18 yaşına gelip reşit olduğunda ise, kendisi seçme hakkına sahiptir.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir

  12 yasına kadar Yargıtayın da kararlarında belirttiği üzere çok ters durumlar söz konusu olmadıkça çocukların velayeti annelerine verilir.

  10 yaş öncesinde çocuklarda pedagojik değerlendirme sonrası HAKİM RE’SEN karar verir. 10 yaş sonrası ise yine aynı şekilde pedagojik inceleme yapılır ve ÇOCUĞA ‘KİMLE YAŞAMAK İSTİYORSUN’ diye sorulma zorunluğu vardır.
+ Yorum Gönder