+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dilimiz ile ilgili makale ve sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dilimiz ile ilgili makale ve sözler
  dilimiz konulu makale acil 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Dil ile ilgili sözler

  Başların belası, dillerden gelir. Nizami
  Bil ki, lehine söz taşıyan kimse aleyhine de taşır; sana nakleden, senden de nakleder. Imam-ı Şafii
  Dediklerine bakılırsa yeryüzünde aramışlar aramışlar, bir tek dilsiz kadın bulamamışlar. Plautus
  Dil ile düğümlenen, diş ile çözülmez. Kaşgarlı Mahmut
  İnsan dilinin altında gizlidir. Hadis-i Şerif
  Kullanıldıkça keskinlşen tek alet dildir. Washington Irwing
  Söz ok gibidir. Senden çıktı mı, artık sen ona değil, o sana hakim olur. Imam-ı Şafii
  Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır. Montaigne
  Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar. Hz.Ali r.a.

 3. HARBİKIZ
  Moderator
  Dilimizin yozlaşması ile ilgili birde yazı buldum.

  Dil, bir toplumun kültürünü ve karakterini yansıtan en önemli varlıktır.
  Dilimiz gelecek nesillere aktaracağımız koca bir miras. Ancak bunun bilinçsizliği dili yozlaştırmamıza neden oldu. Lâf arasına sokuşturduğumuz yabancı kelimeler ve düşüncelerimizi kısa yoldan nasıl anlatırız fikri , dilimizin basitleşmesine yol açtı. Üstüne üstlük bir de mantıksızlık eklenince, dilin yok olmasındaki tehlike farkında olmadan had safhaya ulaşıverdi.
  Geçenlerde çarşıda gezerken bunun birkaç tane örneğine rastladım. Vatandaş gitmiş üçüncü sınıf lokantasının ismini "Lokanta Restaurant" koymuş. Daha bir havası olsun diye koyduğu açıkça belli ama mantıklı düşünülmediği de ortada.
  Üniversite bittikten sonra alanda uzmanlaşmak adına "yüksek lisans" yapılır. Ancak ben bunun "mastır yapmak" olarak adlandırılmasına karşıyım. Bir de bunu Türkçe bir kelimeymiş gibi "master" yerine "mastır" olarak yazmak mantığın sınırını zorluyor."Master" ' ın kelime anlamı "uzman" veya "usta" dır. Şimdi kelimeleri yan yana getirelim. "Usta yapmak", "uzman yapmak" . Hiçbir anlam taşımadığı açıkça ortada.
  Başka bir yozlaşma etkisini internet üzerinden hissediyoruz. Sanal sohbet ortamlarında kullanılan kısaltmaları anlamak için kafa yormak gerekiyor. Öyle kısaltmalar var ki beş-on dakikada zor çözebiliyorsunuz. Bu işin abartısı ama bunun böyle olduğunu da biliyoruz. Ancak geçen yıllarda bir sohbet odası yöneticileri dili iyi kullanım adına önemli bir adım attı. Eğer, üye Türkçe yazım kurallarına uymaz ise sistemden uzaklaştırılıyor. Bu da kullanıcıyı dili iyi kullanıma itiyor ve dilin gelişim ve korunumunda önemli bir adom oluyor.
  Son olarak şunu söylemek gerekirse dilimizin korunumu , milletimizin irade ve vicdanına bağlıdır.Unutmayalım ki dil, toplumun kültürünü oluşturan ve onu ayakta tutan CANLI bir varlıktır.

 4. Mineli
  Devamlı Üye
  dilimiz ile ilgili makale

  Eskiden millî hislerini unutan insanlar, mesela; Türkler konuşurken kendi dillerine o kadar önem vermez, Arapça, Acemce birçok uydurma kelime düzerek bir iş yapmış gibi görünürler. Onunla da kalmadılar yaptıkları işle övündüler. Hâlbuki eski bir Türk yazarının yazılarını Türkler dahi arılayamazlardı. Çünkü ekseriyetinin bilmediği yabancı lügat, yabancı gramer kaideleriyle yazarlardı. Hâlbuki böyle eserler daha çok kötü eserlerden bahsedilerek yazılan yazılar, eski edebiyatı öldürdü. Yani gözden düşürdü. Görülüyor ki bugüne kadar yazılmayan, yazılıp kullanılmayan fakat konuşurken dilin daha tatlı, canlı ve güzel olduğu anlaşıldı ve bu dil ile yazmaya başladılar. Yani konuşulduğu gibi belki de konuşulandan daha güzel yazılar yazdılar ve yazmaktalar. Şimdi bu konuşma dilini yazmak için;

  1. Arapça, Acemce düzme kaideleri kullanmamak,

  2. Türkçeye girmemiş, Türklerin anlamadığı yabancı kelimeleri kullanmamak gereklidir.

  İste bu iki noktaya önem veren yazarlar çok güzel ve kolay konuşulan öz Türkçe ile yazmaya başladılar. Bu yazılan herkes okuyup ve kolayca arıladılar. Her ulus kendi dili ile yaşar, dilsiz bir ulus çobansız bir sürü koyuna benzer. Türkler ekseriyeti çoğulcu ve canlı bir dil olduğunu anladıktan sonra dillerini her şeyden ulu ve üstün gördüler. Onun edebi dili sırasına koymaya ve geçirmeye karar verdiler. Ondan sonra eski edebiyatta görülen Arapça, Acemce karışık edebi dili kullanmadılar, kullananları ulusuna yapılan hakaret saydılar. İşte konuşulan Türkçemizi sevmeye ve bu dili edebiyatımızda, bütün yazılarımızda yazmaya ve kullanmaya dil sevgisi denir. Dil bir ulusun manevî yurdudur. Manevî yurda set çekilmez. Onu korumaya çalışmazsak Maddî yurt gibi manevî yurt ta yaşayamaz.!

  -------------------------
  dil ileilgili sözler
  Türkçem, ses bayrağım.
  ~ Fazıl Hüsnü Dağlarca ~


  Türkçe; ağzımızda, anamızın dili gibi helâl ve güzel olmalı.
  ~ Yahya Kemal Beyatlı ~


  Bizim dilimiz, bir imparatorluk dilidir. Her dil imparatorluk dili olamaz. Çünkü her millet imparatorluk kuramaz.
  ~ Nihad Sami Banarlı ~


  Gönlü ve sözü bir olmayan kişinin yüz dili bile olsa, o gene dilsiz sayılır.
  ~ Mevlâna ~


  Bir ulusun bütün yönetimi bana bırakılsaydı, ilkin dilini düzeltirdim. Çünkü, dil düzgün olmayınca söylenen anlaşılmaz ve yapılması gereken yapılmadan kalır, böyle olunca töreler ve sanat geriler, adalet yoldan çıkar, halk çaresizlik içinde kalır. İşte bundan dolayı söylenmesi gereken başıboş bırakılamaz. Bu her şeyden önemlidir.
  ~ Konfüçyüs ~


  Kamusa (sözlüğe) uzanan el, namusa uzanmıştır.
  ~ Cemil Meriç ~


  Dilini kaybeden bir millet, herşeyini kaybetmiş demektir.
  ~ Peyami Safa ~


  Bir ülkenin kanunlarının çiğnenmesinden sonra en büyük suç, dilinin çiğnenmesidir.


 5. Ziyaretçi
  Yha aRkadaşım sen tüRkçemizi öLdüRmeyeLim demişsin ama Sen bitiRdin tüRkçeyi o yabancı kelime ne yha Hiç biRşey anlamadım sayende

 6. Ziyaretçi
  acaba anlamayışının sebebi onun TÜRKÇE yazması olabilir mi?

 7. Ziyaretçi
  bence iyi olmuş ama yabancı kelimeler olmamış

 8. Ziyaretçi
  bence de güzel olmuş çok doğru yerlere değinilmiş gerçekten de sağ olun çok teşekkür ederim esen kalın.

 9. Ziyaretçi
  yha değil arkadaşım başka yokmu

 10. Ziyaretçi
  teşekkurler iyyyi bi çalışma olmş

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


dil ile ilgili kısa yazılar,  dilimizin yozlaşması ile ilgili sözler,  türkçenin yozlaşması ile ilgili sözler,  türkçenin yozlaşması ile ilgili şiir,  dilin yozlaşması ile ilgili sözler,  türkçenin yozlaşması ile ilgili yazılar