+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Isı yalıtımı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isı yalıtımı hakkında bilgi
  ısı yalıtımı hakkında bilgiısı yalıtımı hakkında bilgi 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Isı yalıtımı


  Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.

  Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.

  Isı Transferi ve Yalıtım
  Isı transferi üç yolla olur.

  Kondüksiyon ya da iletim , madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir.
  Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.
  Radyasyon|Işıma yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir.
  Yalıtkanlar, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile yalıtım sağlar. Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür. Bazı malzemeler bir ısı transfer yöntemi için iyi bir yalıtdır, fakat diğeri için kötü olabilir. Örneğin, metal bir tabaka ışınım için iyi bir yalıtkandır, fakat iletim için çok kötü bir yalıtkandır.

  Yalıtım İhtiyacının Nedenleri
  Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır. Evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında:

  Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır.
  Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.
  Konforu arttırır. Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur.
  Yalıtım, dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar.
  Genel bir kazanç olarak da, yalıtım sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur.
  Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür:

  Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur.
  Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur.
  Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanlarının yalıtımı, tavan ve taban yalıtımı olmadan doğru yalıtım şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.

  Isı Yalıtım Malzemeleri

  Isı yalıtım malzemesi:PerlitBina ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları şu şekildedir.

  Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve ürün standartları:
  Camyünü,
  Taşyünü,
  Ekspande Polistiren
  Ekstrude Polistiren
  Poliüretan
  Fenol Köpüğü
  Cam Köpüğü
  Ahşap Lifli Levhalar
  Genleştirilmiş Perlit
  Genleştirilmiş Mantar  Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:
  Camyünü
  Taşyünü
  Elastomerik Kauçuk
  Cam Köpüğü
  Kalsiyum Silikat
  Ekstrüde Polistiren
  Poliüretan
  Ekspande Polistiren
  Polietilen Köpük
  Fenolik Köpük
 3. Ziyaretçi
  güzel bir site beğendim ama daha da gelişebilir herkese bu siteyi öneririm
 4. Ziyaretçi
  Harika bilgiler ödevim için yardımcı oldunuz TEŞEKKÜRLER

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Isı yalıtımı nedir

  Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isı yalıtımı, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur

  Büyük alet ve araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar. Kullanılan Malzemelerin ısı iletkenlik sayıları birbirlerinden farklıdır. Ama sadece ısı iletkenlik değeri 0,065 W/mK değerinin altında olanlar ısı yalıtım malzemesidir. Beklentilere ve amaca göre doğru malzeme kullanıldığından emin olunmalı,ve alınan malzemenin yalıtım şartlarına dikkat edilmelidir


+ Yorum Gönder


ısı yalıtımı hakkında bilgi,  ısı yalıtımı nedir kısaca bilgi,  ısı yalıtımı ile ilgili bilgi,  ısı yalıtımı ile ilgili yazı,  ısı yalıtımı nedir kısa bilgi,  ısı yalıtımı ile ilgili bilgiler