+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tasarruf nedir,tanımı.tasarrufun önemi,faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tasarruf nedir,tanımı.tasarrufun önemi,faydaları nelerdir
  tasarruf nedir tanımı tasarrufun önemi tasarrufun faydaları nelerdir tasarruf yapmak için neler yapılabilir 2. Mineli
  Devamlı Üye

  tasarruf nedir,tanımı.tasarrufun önemi


  Tasarruf, ihtiyacını karşılayıp lükse ve sefahate, israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak, geleceğini düşünmek demektir. Bir insanın bugün kazandığı parayı yarın ne olacağını hesap etmeden har vurup harman savurması çok yanlıştır. Çünkü geleceğini hayvanlar bile düşünmektedir. Mesela arılar kışa hazırlık için bal yapar, tilkiler kış için önceden avladıkları tavuk, kaz v.b.ni belli bir yere gömer ve kışın da bunları yiyerek hayatta kalır. Sincaplar ise topladıkları palamutların bir kısmını yerken büyük bir kısmını ağaç kovuğundaki yuvalarına depolarlar. Böylece kışın aç kalmazlar. Atalarımız ne demiş: "Yazın başı pişenin kışın aşı pişer!" Ama tasarruflu olmak cimrilik değildir. Cimrilik gerektiği yerde harcama yapmamak, ihtiyacından kısmak demektir ki bu hal insanın sağlığını bozar ve sosyal ilişkilerinde de sorunlar yaşamasına vesile olur. İnsan cimri de olmamalı, savurgan da! Bir insan hem ihtiyaçlarını karşılayıp hem de geleceği için yatırım yapıyorsa bu insan tasarruflu bir insandır. Geleceğini düşünmeden lükse ve sefahate, israfa dalan bir kişinin ise geliri ne kadar çok olursa olsun sonu kötü olur. İktisat ve kanaat en değerli hazinelerdir. "Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz, zira Allah saçıp savuranları sevmez!" Araf Suresi Ayet Meali

 3. Mineli
  Devamlı Üye
  TASARRUFUN ÖNEMİ  Yaşamın devam etmesinde,insanların ve diğer canlıların kullandığı,vazgeçilmez olan maddelerin tüketimindedikkatli davranma,gereği kadar kullanma,idareli tüketmeye tasarruf denir.

  Üzerinde yaşadığımız dünyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları,bütün kaynakların, tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak,bu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği kaçınılmaz bir sondur.  İnsanlığın yaşamsal kaynakları olan bu maddelerin, bilinçsizce tüketilmesi yada tüketilmesi esnasında çevreye verilen zararların,bazı maddelerin tüketilmeden yok olmasına sebep olduğu,tüketilen bazı maddelerin ise bir miktar enerji kullanılarak geri dönüşümlerinin mümkün olmasına rağmen,bu enerjinin harcanarak geri dönüşümün sağlanmadığı,insanlığın ortak malı olan bazı maddelerin,insanlığın bazı kesimleri tarafından ekonomik güç ve üstün olma hırsı gibi,gayeler için kullanılması tahribatın boyutlarını artırmakta ve verilen zararlar önüne geçilmez bir hızla insanlığın yaşamını tehdit edecek düzeylere gelmektedir.

  Dünyamızda var olan,su,hava,toprak,bitki,hayvanlar,petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklardır.Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmakta,Nispeten daha uzun süreli olan,güneş enerjisi ve rüzgar gibi enerji kaynakları ise insanlık tarafından henüz yeteri kadar kullanılmamaktadır.Yada bu enerjilerde yararlanmak için kurulan sistemlerin ekonomik olarak pahalı sistemler olması nedeni ile insanlık henüz bu kaynaklara yeteri kadar yönelmemiştir.Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden,daha cazip gelmektedir.

  İnsanlık görülen ve hiçte uzak olmayan bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır.insanlığı tehdit eden tehlikeye karşı, dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerinin bilinçsizce tüketilmesi insanlığı ortak tavır almaya zorlamaktadır.Ortak tavır alınabilmesi için insanlara, eğitim yolu ile tasarruf yapma,bilinçli tüketicilik,dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerine sahip çıkma,gibi istendik davranışların kazandırılması gerekmektedir.  HANGİ ALANLARDA TASARRUF YAPILABİLİR.  Yaşamın her alanında, her tülü eylem ve hareketlerde tasarruf yapılacak,alanlar mevcuttur.Biz bu alanları kısaca şu ana başlıklar altında toplaya biliriz.  1- Enerjide tasarruf:

  2- Tüketimde tasarruf

  3- Zamanda tasarruf

  4- Üretim aşamasında tasarruf

 4. Ziyaretçi
  benim bu konu hakkında bilgi aramam gerekiyor lütfen anlamlı bişiler söleyin

 5. xxr3xx
  Yeni Üye
  tasarruf yapalım biraz hadi
  hadi tasarrufa gidelim

 6. xxr3xx
  Yeni Üye
  tasarruf demek bir şeyi yeteri kadar kullanmak demektir
  çok fazla gereğinden fazla kullanmamaktır tasarruf çok önemli bir şeydir tasarruf boşa yanan lambaları boşa akan suları kapatmak tasarrufa girer

 7. Ziyaretçi
  Cevap: tasarruf nedir,tanımı.tasarrufun önemi,faydaları nelerdir

 8. Ziyaretçi
  hadi tasarrufa neti kapatalım

 9. Ziyaretçi
  ne tasarruf yapalım bence

 10. Ziyaretçi
  teşekkürler. banada yardımcı oldu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


tasarrufun önemi,  tasarruf nedir,  tasarrufun önemi ve faydaları,  tasarrufun önemi ve faydaları kısaca,  tasarrufun tanımı,  tasarruf tanımı