+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Kafatasnın yapısı ve görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kafatasnın yapısı ve görevleri nelerdir
  kafatasnın yapısı ve görevleri nelerdir 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kafatası (cranium), beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten koruma sistemidir. 8 farklı kemikten oluşmuştur.Kafatasının kemik yapısı kendine özgüdür. Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır.

  Erişkin bir bireyde oldukça sert ve güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak yenidoğan bir bebekte bambaşka bir yapıya sahiptir. Ana rahminden çıkan bebeğin kafatası henüz kemik halini almamış ve yumuşak bir yapıda olur. Ayrıca kafatasını oluşturan bu 8 kemik birbirine tam olarak oturmamıştır. Kemiklerin birleşim noktaları arasında boşluklar (fontanel, bıngıldak) oluşmuştur. İlk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, aslen doğumda bebeğin hayatını kurtaran bir özelliktir. Eğer bebeğin kafası tam olarak kemikten sert bir yapıya sahip olsaydı ve arada herhangi bir boşluk bulunmasaydı, doğum sırasında bebeğin kafasının ezilme olasılığı çok yüksek olabilirdi. Ancak bebeklerde kafatası kemiklerini oluşturan kıkırdak ve yumuşak yapıdan dolayı kemikler esneklik kazanarak, eğilme ve bükülme özelliği taşırlar.Fakat sadece esneme tabii ki yetersizdir. Kafatasının esneyebilmesi için de bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan da doğun esnasında tam olarak kapanmamış kafatası aralığıdır. Kafatası kemikleri sıkışarak aradaki boşluğu doldurur.Hatta ve hatta birbirleri üzerine doğru çıkarlar. Böylelikle kafanın hacmi de küçülmüş olur. Bu sayede bebek, kafa hacminin yarısı kadar olan doğum kanalından geçerek sağlıklı bir şekilde doğar.

  Omurgalılarda iskeletin en üst bölümü; başın şeklini belirler ve içindeki organları korur.

  Kafa kemikleri iki bölümde incelenirler:

  içinde merkezi sinir sisteminin oturduğu kemikler (neurocranium, ossa cranii, craniales) : Beyin ve diğer merkezi sinir sitemi yapılarını saran kısımı çevreleyen kemikler. Os frontale (frontal kemik), os parietale (sağ sol olmak üzere iki çift), os occipitale (ense kemiği olup içinden omuriliğin çıktığı foramen magnumu barındırır), os sphenoidale (Sfenoid, yarasa veya kaması kemik, hipofiz bezini taşıyan Fossa hypophysialis, bu kemik üzerindeki Sella turcica "Türk eğeri" üzerindedir), os temporale (kulak kemiği).
  yüzü oluşturan kemikler (visocranium, ossa faciei, facialia): Yüzü oluşturan kemiklerdir. Maxilla (üst çene kemiği), os palatinum (damak kemiği), oz zygomaticum 8elmacık kemiği), mandibula (alt çene kemiği).
  Bu kemiklerden sadece alt çene kemiği hareketlidir; diğerleri birbirlerine sturalarla kaynaşmıştır.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  kafatasının görevi nelerdir

  Çok hassas bir organ olan beynimizi dış etkenelerden, darbelerden korumaktır.
 4. Ziyaretçi
  kafatası allahın vermiş olduğu beynimizi korumak içindir yani kafatası bizim beynimizi ve darbelerden korur.

 5. Ziyaretçi
  allah vergisidir başka bilmiom xD

 6. Ziyaretçi
  çabuk proje için gerekli. daha çok bilgi istiyorum.

 7. Asel
  Bayan Üye
  Kafatası Kemiğinin Görevleri

  Kafatası Kemiğinin Görevleri Ve Özelikleri

  Kafatası Kemiğinin Görevleri Nelerdir

  Kafatası Kemiğinin Yapısı

  Kafatası Kemiğinin Görevleri Hakkında bilgi

  Kafatası (cranium), beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten korumasistemidir 8 farklıkemikten oluşmuşturKafatasının kemik yapısı kendine özgüdür Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir Nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır

  Erişkin bir bireyde oldukça sert ve güçlü bir yapıya sahiptir Ancak yenidoğan bir bebekte bambaşka bir yapıya sahiptir Ana rahminden çıkan bebeğin kafatası henüz kemik halini almamış ve yumuşak bir yapıda olur Ayrıca kafatasını oluşturan bu 8 kemik birbirine tam olarak oturmamıştır Kemiklerin birleşim noktaları arasında boşluklar (fontanel, bıngıldak) oluşmuştur İlk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, aslen doğumda bebeğin hayatını kurtaran bir özelliktir Eğer bebeğin kafası tam olarak kemikten sert bir yapıya sahip olsaydı ve arada herhangi bir boşluk bulunmasaydı, doğum sırasında bebeğin kafasının ezilme olasılığı çok yüksek olabilirdi Ancak bebeklerde kafatası kemiklerini oluşturan kıkırdak ve yumuşak yapıdan dolayı kemikler esneklik kazanarak, eğilme ve bükülme özelliği taşırlarFakat sadece esneme tabii ki yetersizdir Kafatasının esneyebilmesi için de bir alana ihtiyaç vardır Bu alan da doğun esnasında tam olarak kapanmamış kafatası aralığıdır Kafatası kemikleri sıkışarak aradaki boşluğu doldururHatta ve hatta birbirleri üzerine doğru çıkarlar Böylelikle kafanın hacmi de küçülmüş olur Bu sayede bebek, kafa hacminin yarısı kadar olan doğum kanalından geçerek sağlıklı bir şekilde doğar

  Omurgalılarda iskeletin en üst bölümü; başın şeklini belirler ve içindeki organları korur

  Kafa kemikleri iki bölümde incelenirler:
  içinde merkezi sinir sisteminin oturduğu kemikler (neurocranium, ossa cranii, craniales) : Beyin ve diğer merkezi sinir sitemi yapılarını saran kısımı çevreleyen kemikler Os frontale (frontal kemik), os parietale (sağ sol olmak üzere iki çift), os occipitale (ense kemiği olup içinden omuriliğin çıktığı foramen magnumu barındırır), os sphenoidale (Sfenoid, yarasa veya kaması kemik, hipofiz bezini taşıyan Fossa hypophysialis, bu kemik üzerindeki Sella turcica “Türk eğeri” üzerindedir), os temporale (kulak kemiği)
  yüzü oluşturan kemikler (visocranium, ossa faciei, facialia): Yüzü oluşturan kemiklerdir Maxilla (üst çene kemiği), os palatinum (damak kemiği), oz zygomaticum 8elmacık kemiği), mandibula (alt çene kemiği)
  Bu kemiklerden sadece alt çene kemiği hareketlidir; diğerleri birbirlerine sturalarla kaynaşmıştır

  Kafatası Kemiklerinin Görevleri


  •Vücutta beyin ve beyincik gibi kısımları koruyan, göz, kulak, burun gibi duyu organlarının yerleştiği, genellikle yassı kemiklerden oluşan bölümdür.
  •Başın şeklini belirler ve içindeki organları korur.
  •Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirlerine oynamaz eklemlerle bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiğinde yarı oynar eklem bulunur.
  •Yeni doğan çocuklarda kafatasında bıngıldak (kıkırdaksı kemik) bulunur. Böyle olması doğumda bebeğin başının ezilmesini engeller.Bıngıldak daha sonra sertleşerek kemikleşir.

  Baş iskeleti; kafatası ve yüz kemikleri olarak iki kısımdan oluşur.+ Yorum Gönder


kafatasının görevleri,  kafatasının görevi,  kafatasının görevi nedir,  kafatası görevleri,  kafatası görevi,  kafatasının görevleri nelerdir