+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ayın hareketi nasıldır bu sonuçta oluşan etkiler nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ayın hareketi nasıldır bu sonuçta oluşan etkiler nasıldır
  ayın hareketi nasıldır bu sonuçta oluşan etkiler nasıldır sorunun cevabı nedirrr 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ay'ın hareketleri

  Ay astroloji'de duyguları sembolize eder. Büyüyen, küçülen ve ortadan kaybolup yeniden beliren ay gibi duygularımızda her zaman değişkendir. Ay dişi özellikler gösterir. Besleyici, koruyucu ve büyütücü etkisiyle anneyi temsil eder.
  Küçük nurlu diye de adlandırılan Ay, duyular yoluyla hissedilen olayların yanı sıra fizik alemde de etkileriyle bilinir.
  Denizin med-cezir hareketi ayın hareketleriyle bağlantılıdır. Canlılardaki kanın artışı ve azalması yönünde etkisi vardır. Ayın doğuşundan dolunaya kadar geçen sürede kanın kabarmasıyla bedenler güçlenirken; dolunaydan sonraki süreçte bu hareket tersine döndüğünden kuvvet azalır. Yine ayın hareketlerinin, beyin dokuları üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Ayın yükseliş döneminde dikilen ağaçlar daha fazla uzar ve gelişirken ayın alçalması zamanında dikilenler zayıf olur yada kurur. Meyvelerin, çiçeklerin, otları ayın yükseliş dönemlerinde daha fazla büyüdükleri de bilinir.


  Ay bir ayna gibi bize bizi gösterir. Ayın yansıtma özelliği, güneşin ışığını bize yansıtmasına da neden olur ve gökyüzündeki değişik ışıklı halleri ortaya çıkar. Şimdi isterseniz ayın yaklaşık 28 gün süren zodyak yolculuğuna bakalım.


  Yeni ay ayın güneşle aynı burçta olduğunda başlar. Yani ay güneşle dünya arasına girmiştir. Böylece güneşin ışığını yansıttığı aydınlık bölümü göremeyiz. Karanlık yüzü bize dönüktür. Ancak ay bir gün ve gecede yaklaşık 12 derece kadar ilerlediğinden bu kavuşumdan bir gün sonra ayın ışık alan yüzünden bir miktar bize görünür. İşte Hilal budur.

  Ay'ın hareketler.jpg
  Böylece her gün 12-13 derece güneşten uzaklaştıkça aydınlık tarafının bize eğimi artar. Güneşten uzaklaşması üç burcu aldığında (90 derece) ışıklı yüzünün yarısını görürüz. İşte bu ilk dördündür.


  Bundan sonra güneşten uzaklaşması altı burcu aldığında (180 derece) aydınlık yüzü tamamen görünür. İşte bu dolunay'dır. Artık güneşin tam karşısındadır.


  Bundan sonra ay güneşin karşısından ayrılıp gün gün yeniden güneşe yaklaşmaya başlar. Böylece karanlık tarafı batı tarafından bize görünmeye başlar. Dolunaydan itibaren üç burç sonra karanlık tarafla aydınlık taraf eşitlenir. İşte bu son dördündür.


  Son dördünden itibaren güneşe yaklaştıkça ışığı giderek azalır. Taki güneşle bu kez diğer burçta birleşinceye kadar  Ay 28 günlük yolculukla yaklaşık 2,5 günde bir burç değiştirerek zodyaktaki dönüşünü tamamlar. Yeni ayla başlayan her süreç Zodyak çemberindeki burçlarla ilişkilendirilmiştir.  1 günBALIK2-3-4 günler KOÇ5-6-7 günlerBOĞA8 günİKİZLER9-10-11 günlerYENGEÇ12-13-14 günlerASLAN15 günBAŞAK16-17-18 günlerTERAZİ19-20-21 günlerAKREP22 günYAY23-24-25 günlerOĞLAK26-27-28 günlerKOVA burcunun yönetimi altındadır.(Yeni aydan dolunay'a)Ayın güneşten uzaklaştığı ilk iki hafta içinde dünyaya yansıyan ışığı giderek büyür ve tamlaşır. Bireysel adımların atılması, yolların bulunması ve özgür irade ile seçimler yapma olanakları artar. Yeni başlangıçlar, planlar ve başlatılmış işleri ilerletme zamanıdır.
  (Dolunay'dan yeni aya)Ayın güneşe yaklaştığı son iki haftada dünyaya yansıyan ışığı giderek küçülür ve kaybolur. Bu devrede sosyal ve spiritüel farkındalık gelişir, tüm aktivitelerin tamamlanma sonuçlandırılma, ürünlerin elde edilmesi zamanıdır.  AY VE ÖZELLİKLERİ

  Ay dünyamızın 1/50’si kadardır. Bu sebeple Ayda yerçekimi azdır (dünyadakinin 1/6’sı kadardır).
  Ayda atmosfer yoktur. Bunun sonucunda; hava ve su yoktur. Meteorolojik olay (iklim) görülmez. Meteorlar doğrudan ay yüzeyine düşer. Sonuçta büyük krater çukurlukları oluşmuştur. Günlük sıcaklık farkı fazladır. Bu sebeple mekanik çözülme fazladır. Canlı hayatı yoktur. İç ısısını kaybetmiştir. Bundan dolayı volkanik olay görülmez.

  AYIN HAREKETLERİ

  1) Kendi ekseni çevresindeki hareketi
  2) Dünya çevresindeki hareketi
  3) Dünya ile birlikte güneş çevresindeki hareketi
  *** Ay hem kendi hem de dünya çevresindeki bir turunu aynı sürede (29,5 gün) tamamladığı için dünyadan ayın sürekli aynı yüzeyi görülür.
  Ay günü: Dünyadaki herhangi bir meridyenin ard arda iki kez Ayın karşısından geçinceye kadar geçen süredir. Bu süre 24 saat 50 dakikadır.
  Güneş günü: 24 saattir.
  *** Ay günü ile güneş günü arasındaki zaman farkından dolayı bir yerde Ay her gün bir önceki güne göre daha geç gözlenir ve gel-git olayı daha geç oluşur.

  AYIN EVRELERİ

  Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir.
  Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.
  Güneş tutulması, Ayın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanmasıneticesinde meydana gelir.Tutulmanın olabilmesi için, Ayın, Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekir.
  Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ayın yörünge düzlemi Dünya’nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ileDünya’nınki arasında yaklaşık 5° 9’ lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çokbeş Güneştutulması meydana gelebilir.
  Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, dünyanın güneş ve ay arasında kalmasına neden olabilir. Bu durumda ay yüzeyine düşen güneş ışınları dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez bu olaya ay tutulması adı verilir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen bu olay, güneş tutulmasına göre, dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan gözlenebilir. Ay tutulmasının dünya yüzeyinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar fazladır.

 3. Ziyaretçi
  sizin gönderdiğiniz mükemmel iyi orta kötü gibi şeyleri işallah mükemmeli beğenirsiniz ben dudulludan defne sefa kacır mükemmel
 4. Ziyaretçi
  eline sağlık süper

 5. Ziyaretçi
  ayın dünya ve güneş etrafındaki hareketi nasıldır

 6. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ay kendi etrafın döndüğü gibi her 29,53 günde bir, dünyanın etrafında dönüşünü tamamlar Yani Ay yıldızlara nispetle her gün yaklaşık 13 derece doğuya doğru hareket eder Yani her saat yarım derece hareket etmektedir Bu da neredeyse Ay'ın çapı kadardır

  Ay karanlık bir gök cismidir Gördüğümüz ışık güneş ışığının Ay yüzeyinde yansımasıyla oluşur Ay'ın bir yarısı karanlık diğer yarısı aydınlıktır Evreler Ay'ın dünyaya bakan yüzünün bulunduğu konuma göre değişir Ay, bütünüyle dünya ile Güneş arasında kaldığı zaman, Güneş'e bakan yüzü aydınlık, Dünya'ya bakan yüzü ise karanlık olur Bu durumda Ay'ı göremeyiz Bu dolunay evresidir Günler sonra ilkdördün, dolunay, son dördün evreleri gelir Sonra Ay tekrar başlangıç evresine döner

  ay-hareketi.jpg

  Ay'ın yörüngesinin Dünya'nın Güneş etrafındaki yörünge seviyesinden beş derece sapmasından dolayı her dolunay evresinde Ay tutulması olmamaktadır Bazen Ay, Dünya ile Güneş arasında kalabilir Fakat Ay'ın dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesiyle aynı seviyede bulunması şart değildir Daha alçak bir konumda ya da yüksekte bulunabilir Ay, Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesiyle aynı düzeyde bulunduğu zaman Güneş tutulması olmaktadır Ay'ın buradaki hali 'dolunay' olarak isimlendirilir Hilal'in görülmesi Hilal'in yeni oluştuğu anlamına gelmez Hilal, Ay'ın tamamının Dünya ile Güneş arasında kaldığı için görülür Bu anda Ay'ın aydınlatma oranı bir gözlemci için yüzde sıfırdır Devamında Ay, Dünya etrafında dönmesiyle Güneş'ten biraz uzaklaşacak ve Güneş ışınlarının üzerinde yansımasıyla bize ince bir hilal şeklinde görünecektir Hilal sema safhasındayken Güneş yuvarlağının yakınında bulunabilir Bu durumda Hilali Güneş battıktan sonra Güneş'in battığı mıntıkada aramamız gerekir Güneş yuvarlağı ufuktayken hilali görmemiz mümkün değildir Çünkü Güneş'in şiddetli parıltısı, Güneş ışığının gün aydınlığında yıldızların görülmesini engellediği gibi Ay'ın uçuk ışığını bastıracaktır


+ Yorum Gönder


ayın dünya ve güneş etrafındaki hareketi nasıldır,  ayın dünya etrafındaki hareketi nasıldır,  ayın güneş etrafındaki hareketi nasıldır,  ayın hareketleri,  ayın evreleri,  ay ın dünya ve güneş etrafındaki hareketi nasıldır