+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hz Muhammedin yardımlaşma ve paylaşmaya verdigi önem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Muhammedin yardımlaşma ve paylaşmaya verdigi önem
  naber nasılsısınız site ziyaretçileri 2. Mine
  Devamlı Üye

  Peygamber Efendimizin(S.a.v) Yardımseverliği

  Bir gün, Peygamber efendimiz, kendisine gömlek satın almak için çarşıya çıktı. Yanında on lirası vardı. Bir satıcıdan dört liraya bir gömlek aldı. Eve dönerken Medinelilerden bir kişi yanına gelerek:
  _ Bana bir gömlek giydirdin de Allah da size cennet elbiselerinden bir elbise giydirsin,diye dua etti.
  Peygamberimiz, hemen üzerindeki gömleği çıkardı ve adama verdi. Sonra geri dönerek yine dört liraya yeni bir gömlek satın aldı. Cebinde iki lirası kalmıştı. Medine sokaklarında yürürken bir cariyenin(köle kadın) ağladığını gördü. Hemen yanına gitti ve :
  _Niçin ağlıyorsun? diye sordu.
  Cariye, büyük bir üzüntü içinde idi. Karşısında Peygamberimizi görünce, ondan yardım isteyen bir sesle:
  _Hizmet ettigim ailem bana, un satın almam için iki lira vermişti. Fakat onu kaybettim. Ne yapacağımı bilemiyorum, dedi.
  Peygamberimiz, hemen cebindeki iki lirayı cariyeye verdi. Gidip onunla un satın almasını söyledi. Cariyenin ağlamaya devam ettiğini görünce, ona:
  _Kaybettiğin parayı sana verdim. Şimdi niçin ağlıyorsun? diye sordu. Cariye:
  _Beni dövmelerinden korkuyorum, dedi.
  Peygamberimiz, onunla birlikte evine kadar gitti. Ev sahipleri Peygamber Efendimizi büyük bir sevinçle karşıladılar.
  _Bu cariye kendisini dövmenizden korkuyor, deyince:
  _Madem ki onunla beraber geldiniz ve kendisine yardım ediyor ve koruyorsunuz, biz de onu Allah rızası için azat ettik, hürriyetine kavuşturduk, dediler.


  Peygamberimizin Yardımseverlik Üzerine Hasdisleri


  dinimizin emrettiği bütün ibadetler Allah’a iyi bir kulluk yapmanın yanında müslümanların birlik beraberlik ve kardeşlik vesilesidir. Bir örnek ise de önümüzdeki Kurban Bayramidir veya her seneki gibi bu yilda çeşitli dil ve renklerden bir araya gelen milyonlarca kardeşlerimiz haccın feyzini ve hikmetlerini doya doya yaşamakda.
  paylasim icin Allah c.c. razi olsun


  "Bütün mü’minler kardeştir”
  (Hucurat Suresi / 10)


  “Sizden biriniz kendisi için arzu edip istediği şeyi din kardeşi için de arzu edip istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” (Buhârî Îmân 7; Müslim Îmân 71–72).

  - “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez onu (düşmanına) teslim etmez. Kim (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir.” (Buharî Mezâlim 3; Müslim Birr)

  - “Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.” (Buhârî Mezâlim 3; Müslim Birr)

  - “İman etmedikçe cennete giremezsiniz birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız.” (Müslim Îmân 93; Tirmizi Sıfâtü’l-Kıyame 56).

  - “Müslüman insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” (Tirmizî Îmân 12; Nesâî Îmân 8 93; Tirmizî Sıfâtu’l-Kıyâme 56).

  - “Birbirinize buğz etmeyin birbirinize haset etmeyin birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları kardeş olun. Bir Müslümana üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.” (Buhârî Edeb 57)

  - “Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı almak hastayı ziyaret etmek cenazeye iştirak etmek dâvete icabet etmek aksırana “yerhamukellah” (Allah sana merhamet etsin) demek.” (Buhârî Cenâiz 2; Müslim Selâm 4; İbn Mâce Cenâiz 1).

  - “Müminler birbirlerini sevmekte birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğunda diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Müslim Birr)

  - "Kardeşinin uğradığı felâketi sevinçle karşılama! Allah onu rahmetiyle o felâketten kurtarır da seni derde uğratır." (Tirmizî Kıyâmet 54).

  - Allah bana: Birbirinize karşı öylesine alçak gönüllü olun ki hiç bir kişi diğerine karşı haddi aşıp zulmetmesin. Yine hiç bir kimse bir başkasına karşı böbürlenip üstünlük taslamasın diye vahyetti." (Müslim Cennet 64; Ebû Dâvûd Edeb 40; İbni Mâce Zühd 16).

  - "Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz sırt dönmeyiniz kin tutmayınız ve hased etmeyiniz. Ey Allah'ın kulları kardeş olunuz. Bir müslümanın din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir." (Buhârî Edeb 57 58 62; Müslim Birr 23 24 28 30–32).

  - "Bir müslümanın din kardeşini üç gün üç geceden fazla terkedip küs durması helâl değildir: İki müslüman karşılaşırlar biri bir tarafa öteki öbür tarafa döner. Halbuki o ikisinin en iyisi önce selâm verendir." (Buhârî Edeb 62 İsti'zân 9; Müslim Birr 23 25 26; Ebû Dâvûd Edeb 47; Tirmizî Birr 21 24; İbni Mâce Mukaddime 7).

  - "Her müslümanın öteki müslümana kanı ırzı (namusu) ve malı haramdır!" (Müslim Birr 32; Tirmizî Birr)

 3. Ziyaretçi
  ben çok ii anlamadım ben dedim hz. muhammedin ailesinin yardımlaşmaya ve paylaşmay erdiği önem yazdım ama hz. muhammedin yardımlaşma ve paylaşmaya verdiği önem diyorr
 4. Ziyaretçi
  bunlardn yola çıkarak onuda kendin bul yni

 5. Ziyaretçi
  bunlrdn yola çıkark onuda kendn bul yni

 6. Ziyaretçi
  çok tsk ederim bunu yayınladıgınıza dostlar zezekkur bb

 7. Ziyaretçi
  teşekkurler iyi oldu yararlı yazı

 8. Ziyaretçi
  ben hz muhammedin dayanışmaya verdiği önemi istiyorumm bunu değill

 9. Ziyaretçi
  bence hepsi usun yani o yüzden eh

 10. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sayenizde 100 aldım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


hz muhammedin dayanışmaya verdiği önemle ilgili sözleri,  hz muhammedin danışmaya verdiği önem ile ilgili sözler,  hz muhammedin dayanışmaya verdiği önemle ilgili bir sözü,  hz.muhammedin ailesinin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem,  hz. muhammedin dayanışmaya verdiği önemle ilgili sözleri,  hz muhammedin yardımlaşmaya verdiği önem