+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gece gündüz olusumu ve mevsimler nasıl olusur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gece gündüz olusumu ve mevsimler nasıl olusur
  acil bilgi performans için 2. Mine
  Devamlı Üye

  Gece ve Gündüz Nasıl Oluşur?

  Çok eskiden insanlar gökyüzündeki Güneş ve Ay’ın, Dünyanın çevresinde döndüğüne inanılırdı. Günümüzde ise Dünya’nın, Güneş’in etrafında döndüğünü biliyoruz. Dünya aynı zamanda sürekli olarak kendi etrafında da dönmektedir.


  Bir el feneri Güneş olarak düşünülürse, önüne konulan topun bir tarafı aydınlanırken, diğer tarafı karanlık kalır.

  Bu durumda sizce gündüz nasıl geceye, gece nasıl gündüze dönüşür?

  Dünya’mızın kendi ekseni etrafında dönmesiyle gece ve gündüz oluşur.
  Konuşmalarımızda “Güneş doğdu.” , “Güneş battı.” sözlerini sıkça kullanırız. Bu sözlerden ne anlıyorsunuz?

  • Dünya’nın, kendi etrafındaki dönüş hareketinin yönü batıdan doğuya doğrudur.
  • Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüşünü tamamladığı süreye bir gün adı verilir.
  • Bir günlük süre içinde bir kez gündüz, bir kez gece olur.
  • Dünya’nın ışık alan bölümlerinde gündüz, ışık almayan bölümlerinde ise gece yaşanır.
  • Gece ve gündüzden oluşan bir günlük süre, Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüş hareketinin tamamlandığı doğa olayıdır.
  • Saat ise insanların, Dünya’nın bu hareketini tamamladığı bir günlük süreyi, 24 zaman dilimine ayırmasıyla oluşturduğu bir zaman süresidir.
  • İnsanlar bir günlük süreyi 24 saat kabul etmişlerdir.
  Tarih boyunca insanlar, zamanı gittikçe daha küçük parçalara bölüp ölçmüşlerdir. Zamanı günlere bölmek tarlalarda çalışanlar ve avcılar için önemliydi. Sonraları, fabrikada çalışanlar için ücretlerini belirlemede saatler ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise bilim adamları, dakika, saniye ve daha küçük zaman dilimleri kullanmaktadır. Tüm bu ölçüler, dönemin şartlarına göre değişim göstermektedir. Saat, dakika, saniye ve diğer ölçüler, insanlar tarafından şartlara göre belirlenmiştir.

 3. Ziyaretçi
  hiç işime yaramad ı
 4. Asel
  Bayan Üye
  gece gündüz olusumu ve mevsimler nasıl olusur

  Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz- ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.
  Mevsimlerin sebebi

  Mevsimler Dünyanın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök'e bakıldığında güneş dünyanın her yerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.
  "Kuzey-kışı"-döneminde dünyanın Güney küresi güneşe doğru yöneliktir ve Kuzey küresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı"-döneminde ise dünyanın Kuzey küresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzey küresinde Yaz başladığı zaman Güney küresinde (örneğin Güney-Afrika ya da Avustralya’da) kış başlar.
  Dünya, kendi ekseni etrafında dönerken, bir yandan da güneş ekseni etrafında döner. Dünyamız güneş etrafında hareket ederken elips şeklinde bir yol izler. Buna Dünya'nın güneş etrafındaki YÖRÜNGESİ denir
  Dünya, Güneş etrafındaki 1 dönme hareketini 365 gün 6 günde tamamlar. Bu süreye 1 yıl denir. Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketi esnasında, dönme ekseni yörünge düzlemine dik değildir. Yaklaşık olarak 23,5 derece eğiktir. Bunun sonucu olarak gece ve gündüz süreleri eşit kalmaz.
  Ayrıca; Dünya ekseninin 23,5 derece olması ve elips şeklinde bir yol izlemesi sonucu güneş ışıkları her zaman aynı eğimle ve aynı uzaklıkla yeryüzüne gelmez. Dünya'mızın Güneş'ten aldığı ısı ve ışık enerjisi değişir. Bunun sonucu


 5. Ziyaretçi
  mevsimler nasıl oluşur hakkında bilgiler

 6. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim istediğim yazı buydu

 7. Ziyaretçi
  Çok işime yaradı performans ödevimdi 23.05.2014 tarihinde verecektim yani yarın ben melek

+ Yorum Gönder


gece ve gündüz nasıl oluşur,  Gece gündüz ve mevsimler nasıl oluşur,  Gece gündüz nasıl oluşur,  mevsimler ve gece gündüz nasıl oluşur,  gece gündüz mevsimler nasıl oluşur,  gece nasıl oluşur