+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Depremlerin oluşum sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Depremlerin oluşum sebepleri
  yaaaaa lütvennnnnnn
  bulun yarın gidecek ama ben bulamıyommm 2. Mine
  Devamlı Üye

  Neden Deprem Olur?


  Dünya, yer kabuğu adı verilen bir tabakayla örtülmüştür. Bu tabaka, Dünyanın büyüklüğüyle kıyaslanırsa, oldukça ince sayılır. Yer kabuğunun altında, hayalimizin yetersiz kalacağı bir sıcaklıkta kaynayan, muazzam maden kitleleri vardır. Bu ergimiş kitlelerin hareketleri, yer kabuğunu sarsarak, depremlere sebep olurlar.

  Genellikle volkanik etkinliğe (faaliyet) bağlanan depremler, yer kabuğunun üst tabakalarını olduğu kadar, derindeki tabakaları da etkileyen büyük sıcaklık farkı hareketlerinin belirtileridir. Bu etkinlik, çatlamalara ve sivrilmelere sebep olur. Böylece, dağlar ve deniz çukurları oluşurlar.

 3. Mine
  Devamlı Üye
  depremlerin oluşum sebepleri

  Deprem, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayı.

  Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapıların da hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

  Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "Sismoloji" denir.


  Deprem türleri

  Depremler oluş nedenlerine göre değişik türlerde olabilir. Depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa başka doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yerkabuğunu oluşturan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle "Tektonik" depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında oluşurlar. Yeryüzünde olan depremlerin %90'ı bu gruba girer. Türkiye'de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler "Volkanik" depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar. Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler. Japonya ve İtalya'da oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye'de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.

  Bir başka tür depremler de "Çöküntü" depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara),kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşluklara tavan blokunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir.

  Odağı deniz dibinde olan derin deniz depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara "Tsunami" (Japonca: limanda koca dalga) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya'da tsunami'den 1896 yılında 30.000 kişi ölmüştür.


  Depremlerin ölçümü

  Sismologlar depremi çıplak gözle ve doğrudan gözlemleyemediklerinden bazı sayısal verileri veya çeşitli ölçümleri esas alarak depremleri analiz ederler. Bu yüzden temel olarak birbirinden farklı ama eşit derecede önemli iki ölçüm sistemiyle depremleri analiz ederler: büyüklük ve şiddet. Bir depremin sahip olduğu enerji, büyüklük sistemiyle, herhangi bir noktadaki sarsıntı yoğunluğu ise şiddet sistemiyle ölçülür.


  Depremlerin boyutu ve oluşum sıklığı

  Dünyanın pek çok bölgesinde hergün küçük depremler olmaktadır,hatta ABD'deki Alaska ve California'da, Endonezya'da veya Japonya'da bir gün içinde birden çok sayıda deprem olmaktadır. Büyük depremler ise daha az görülmektedir. İngiltere yapılan hesaplamalar şu sonucu ortaya çıkarmıştır:

  her yıl 3.7 veya daha büyük bir deprem
  her 10 ylda bir 4.7 veya daha büyük bir deprem
  her yüz yılda bir 5.6 veya daha büyük bir deprem
  Dünyadaki depremlerin %90'ı ve büyük depremlerin ise yaklaşık %80'i Büyük Okyanus Bölgesi'nde meydana gelmektedir.


  Depremlerin etkileri

  Depreme hazırlıkCamlar kırılabilir
  Binalar çökebilir
  Yangınlar çıkabilir
  Tsunamiler görülebilir
  Heyelanlar görülebilir
  Salgın hastalıklar görülebilir
  Temel gıda maddelerinin ve temel ihtiyaçların temininde zorluklar yaşanabilir
  Ruhsal ve psikojik zarar görebilir.
  Ölümler olabilir

  Büyük depremler


  İstanbul - Küçük Kıyamet, 1509 Büyük İstanbul Depremi
  Lizbon Depremi (1755)
  İstanbul - 1766 Büyük İstanbul Depremi
  San Francisco Depremi (1906) - Büyüklüğü 7.7-8.3 arasında. Deprem ve sonrasında çıkan yangın büyük hasara sebep olmuştur.
  Erzincan Depremi (1938) 8.7 büyüklüğündeki depremde 40.000'e yakın insan ölmüştür.
  Büyük Meksika Depremi (1985). 8.1 büyüklüğünde.
  Ermenistan Depremi (1988)
  Erzincan Depremi (13 Mart 1992) 6.9 büyüklüğündeki depremde 3.500'e yakın insan ölmüştür.
  İzmit Depremi (17 Ağustos 1999) Mw 7.4 büyüklüğündeki depremde 50.000'e yakın insan ölmüştür.
  Düzce Depremi (12 Kasım 1999) Mw 7.2 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2.000 kişi hayatını kaybetmiştir.
  Chi-Chi Depremi (1999)
  Bakü Depremi (2000)
  Gucerat Depremi (2001)
  Dudley Depremi (2002)
  Hint Okyanusu Depremi (2004) 9.1-9.3 büyüklüğünde kaydedilen en şiddetli depremlerden biri.Yarattığı tsunamilerle birlikte 229.000'in üzerinde insanın ölümüne sebep oldu.
  Sumatra Depremi (2005)
  Keşmir Depremi (2005) 80.000'e yakın insanın ölümüne sebep oldu.
  Cava Depremi (2006) 9.7 büyüklüğünde meydana gelmiştir. Yaklaşık 70.000 kişi ölmüştür.

 4. Ziyaretçi
  cristiona ronaldoooooooooooooooooooo

 5. Ziyaretçi
  deprem evlerin altında oluşan gazlı sıkışır ve patlar

 6. Ziyaretçi
  bunun bir sebebide:
  allah bizi test ediyor.bu bizim için bence kıyamete hazırlık provaları bi nevi.

 7. Ziyaretçi
  bence de öyle kanka

 8. Ziyaretçi
  Derprem bir çok olay sonucu olan bir sarsılmadır.Bunun sebebi ya bir şehire bi bomba atılıp salsırmayla olur yada dünyanın çekirdeğinde olan bir olaydır.Bu olaylar sonucu bazı ülkelerde fazla deprem olmaktadır.Türkiye olarak en fazla iç anadolu bölgesinde meydana gelir.İç anadolu bölgesi depremin en fazla oldu bir çizelgededir.Böylelik le orda gerçekleşen depremler bizim şehirlerimize sarsılma yani zerzele anlamı katmaktadır.

  Mesela bir örnek daha vereyim size Japonyada olmuş deprem ve tusunami bir çok felakete yol açmıştır.Bu yıkıcı depremin üzerine Avusturalya' da etkilenmiştir.ordada 1.8 derece denebilecek kadar sarsılma olayı olmuştur 4,5 dakika boyunca sarsılma olmuştur yani kısacası deprem nasıl oluşur açıkca diyeyim size;
  -1:Bir patlama sonucudan oluşan sarsılma.
  -2ünyanın merkezinde olan bir sonuçtur.


  Yazan:Oğuzhan Aydin
  Yaşı:13

 9. Ziyaretçi
  deprem sarsıntıyla başlar başladığını lamba veya başka bişeyin sarsılmasıyla nedenlenir

 10. Ziyaretçi
  çok güzel bir site aradığımı hemen buldum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


depremlerin oluşum sebepleri,  depremin oluşum sebepleri,  depremin oluşma sebebi,  depremin oluş nedenleri,  depremlerin oluşum nedenleri,  depremin nedenleri