+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tuvalet adabı ile ilgili bi soru Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tuvalet adabı ile ilgili bi soru
  ben kişinin tuvaletinin ayakta yapmasının hükmünü cevabıunı istiyorum 2. Mine
  Devamlı Üye

  Tuvalet adabı nelerdir?


  1- Tuvalete girerken Euzü Besmele çekilip, (Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habais) duası okunur.

  2- Tuvalete girerken elinde, Allahü teâlânın ismi ve Kur’an-ı kerim yazılı bir şey bulunmamalı. Cepte veya kapalı olursa mahzuru olmaz. Boynunda Allah yazılı kolye bulunmamalı. Varsa bluz içine koymalı.

  3- Tuvalete uygun şekilde kaplanmış muska ile girmek caizdir.

  4- Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmalı.

  5- Tuvaletten çıkınca, (Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni) duası okunmalı.

  6- Tuvalette konuşmamalı, çok oturmamalı, gazete falan okumamalı, şarkı söylememeli, sigara içmemeli, sakız çiğnememelidir.

  7- İstincadan, yani taharetlendikten sonra hemen örtünmeli.

  8- Tuvalette abdest bozarken, önü ve arkayı kıbleye getirmemeli.

  9- Pisliği parmak ile alıp eli yıkamalı. En sonunda kalan pislik varsa onu da su ile yıkamalı.

  10- Erkekler, istinca yaparken, arkadan öne doğru, kadınlar ise önden arkaya doğru yıkamalı. Böylece ön avret yerine pislik bulaştırılmadığı gibi, tahrik edilerek şehvete de sebep olunmaz.

  11- Taharetlendikten sonra, bez ile kurulanmalı. Bez yoksa tuvalet kâğıdı ile de kurulanmak caiz olur. Bu kâğıtlar o maksatla imal edilmiştir. Başka kâğıtları kullanmak mekruh olur.

  12- İstincadan, yani temizlendikten sonra iç çamaşırına bir miktar su serpmeli. Böylece, çamaşırında yaşlık görünce idrar sanmamalı, bu benim döktüğüm su diyerek vesveseye kapılmamalı.

  13- Temizlendikten sonra, erkekler istibra yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz. İstibra idrar kanalında idrar bırakmamaktır. İstibra, yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak yapılır.

  14- İstibra yapılmadan tuvaletten çıkılırsa, idrarın çıkma ve çamaşıra bulaşma ihtimali olacağından, tuvaletten çıkmadan önce idrar deliğine, arpa büyüklüğünde bir pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenmeli.

  15- İstibra yapılarak idrar kalmadığının anlaşılmasına, kalbin mutmain olmasına istinka denir. İstinkadan sonra, artık abdest alınabilir.

  16- Avret yerine ve necasete bakmamalı, tuvalete tükürmemeli.

  17- Zaruretsiz ayakta idrar yapmamalı. Tuvalette elbiseye idrar sıçratmamalı. Bunun için mümkünse, ayrı bir pijama, eşofman kullanılmalıdır. Tuvalete özel pijama ile ve başı örtülü olarak girmek müstehabdır.

  18- Tuvaletten çıkınca elleri yıkamalı.

  19- Hiçbir suya, cami duvarına, mezarlığa ve yola abdest bozmamalıdır.

  20- Su bulunmazsa, taş ve benzerleri ile taharetlenmek, de su yerine geçer.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Ayakta idrar yapmanın hükmü hakkında bilgi  “Rüzgara karşı, bir özür yokken ayakta, karınca ve benzeri böceklerin yuvalarına, abdest ve gusül alınacak sulara işemek mekruhtur.” (Büyük İslam İlmihali)


  Peygamber Efendimiz (asm) idrarı üzerine sıçratmanın kabir azabına sebep olacağını bildirmiştirAbdullah b. Abbas (ra) şöyle rivayet etmişlerdir:
  Resulullah (asm) iki kabrin yanından geçti ve şöyle buyurdu:
  “Bu kabirlerde yatanlar azap görmektedirler. Ama büyük bir şeyden dolayı azap görmüyorlar.” Resulullah (asm) daha sonra sözüne şöyle devam etti: “Evet bunlardan birisi, insanlar arasında söz taşırdı. Diğeri ise bevlinden (idrarını üzerine sıçratmaktan) sakınmazdı. (Buhari, Müslim, Taharet, Nesai)


  Çömelerek idrar yapmanın tıbbi yararı şöyledir:
  Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar; dolayısıyla mesane baskı altında kalır. Bevletme sonucunda mesane tam boşaldığından mesanede artık idrar kalmaz. Mesane tam boşalır. Bu ise idrar yolları ve mesane taşlarının oluşmasını önlediği gibi, prostat hastalığı olanlarda şikâyetlerin azalmasında da etkili olur. Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyil edilmelidir. İdrar yollarının anotomisine (yapısına) en uygun olan bu pozisyonda idrar yollarının ve mesane tam boşalması mümkün olmaktadır.
+ Yorum Gönder