+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda 4 büyük halifeler kaç yaşında vefat etti ile ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  4 büyük halifeler kaç yaşında vefat etti ile ilgili Bilgi
  4 büyük halife hepsi 63 yasında vefat ettimi 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dört büyük halife kaç yaşında vefat etti

  HZ Ebubekir 634 yılında hastalandı ve namaz kıldırma görevini HZOsman'a verdi Aynı yıl 63 yaşında vefat etti..

  HZ Osman Emevi kökenli olduğu için kendi sülalesinden olan kişileri devlet yönetiminde önemli yerlere getirilmiştir Onun bu tutumu müslümanlar tarakından hoş karşılanmamış ayaklanmalara neden olmuştu 656 yılında böyle bir ayaklanma sırasında Kur'an-ı Kerim okurken öldürüldü..

  Bir süre sonra Hariciler islam dünyasını bölmekle suçladıkları Hz Ali'yi Muaviye ve Muaviye nin hakemi olan Amr İbn'ül As'ı öldürmek için ayaklandılar ve bu üç kişiye suikast düzenledilerBu suikast sonucu 661 yılında sadece HzAli öldü..

  ilk ordu teşkilatı kurulmuşturSınırlarda ordugahlar kurularak savunma ve fetih hareketleri kolaylaştırılmıitır..
  fethedilen bölgelerde yeni şehirler kurularak buralara müslümanlar yerleştirilmiştir..

  İkta sistemi uygulanmaya başlanmıştır..

  Hicri takvim kabul edilmiştir..

  HZ Ömer iran'lı bir köle tarafından şehit edilmiştir
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Hz. Ebu Bekir (ra) 632-634 yılları arasında halifelik yapmıştır. Fil olayından iki yıl sonra 571 yılında dünyaya gelmiş olup 634 yılında vefat etmiştir. Hz. Ebu Bekir (ra)'in hayatı.

  Hz. Ömer (ra) 634-644 yılları arasında halifelik yapmıştır. Fil Olayından on üç sene sonra 582 yılında Mekke'de doğmuştur. 644 yılında vefat etmiştir. Hz. Ömer'in (r.a.) hayatı.

  Hz. Osman (ra) 644-656 yılları arasında halifelik yapmıştır. Fil olayından altı sene sonra 575 yılında Mekke'de doğmuş 656 yılında vefat etmiştir. Hz. Osman'ın hayatı.

  Hz. Ali (ra) 656-661 yılları arasında halifelik yapmıştır. Hicret-ten yirmi üç yıl önce doğmuş 661 yılında vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


hz ali kaç yaşında öldü,  hz ali kaç yaşında vefat etti,  hz ali kac yasinda vefat etti,  hz osman kaç yaşında vefat etti,  hz ömer kaç yaşında vefat etti,  hazreti ali kaç yaşında öldü