+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Paramı kızıma bağışlayıp kızım zekat çıkara bilirmibendeki para Konusunu Okuyorsunuz..
 1. egenedim
  Yeni Üye

  Paramı kızıma bağışlayıp kızım zekat çıkara bilirmibendeki para
  bendeki parayı kızıma bağışlayıp kızım zekat çıkara bilirmi 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Zekat Verene Zekat Düşer mi?


  1- Mal ele geçtiktan sonra bir yıl içinde nisab miktarına ulaşırsa zekat vermek gerekir. Sene içerisinde artma veya azalma hükmü değiştirmez.

  2- Zekat verene zekat düşmez. Ancak nisab miktarından fazla olan malını ev, araba gibi bir şeye yatırırsa artık bu kişiye de zekat verilebilir.

  3- Nisab miktarından az parası veya malı olmayan kişi dinen zekat vermez. Ancak bu kişi fakirdir denilmez. Sadece zekat verecek malı yoktur denilir.

  4- Ev veya araba almak için para biriktiren veya altını olan kişi zekat vermesi gerekir. Ancak bu parayı eve yatırdığı andan itibaren zekat vermesi gerekmez.

  5- Ev ve araba gibi şeyler asli ihtiyaçtan sayıldığı için bu gibi mallara zekat verilmez. Çünkü düşünün bir insanın lüks bir evi olsa ve bu adamın parası olmasa bu adama zekat düşse adam zekatını vermek için evini satmak zorunda kalırdı. Ancak kişinin evi olmasa da elinde parası veya altını olsa bu paradan veya altından bir kısmını zekat vermesi mümkündür. Zaten zekat miktarı o kadar fazla bir tutar tutmamaktadır. 100 milyarı olan bir kişi 2,5 milyar gibi az bir miktarda zekat ödemeye mükelleftir. Böyle bir kimsenin evi olmadığı için zekat verme denilmez. O kişi istese o para ile rahatlıkla ev alabilir.
+ Yorum Gönder