+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Matematik Dersine Nasıl Çalışılır Matematik Nasıl Ögrenebilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Matematik Dersine Nasıl Çalışılır Matematik Nasıl Ögrenebilirim
  matematiği anlayamıyorum yani olmuyo sürekli deniyorum başaramıyorum.
  lütfen yardımcı olun bana. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Matematik Dersine Nasıl Çalışılır Matematik Nasıl Ögrenebilirim

  Matematik dersine çalışmaya başlamak için, temel konuları seçebilirsiniz. Temel aritmetik bilgileri matematiksel işlem yeteneğinin özünü oluşturur. Dört işlem, doğal sayılar, tamsayılar ve rasyonel sayılarla işlemler ve bunların özelliklerini, bir cebirsel ifadenin çözülüşünü bilmeden, matematiğin diğer konularını anlamakta zorlanırsınız.
  Matematik Dersine Nasıl Çalışılır? Temel aritmetik ve cebir bilgilerinden eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız. Çalışmaya doğal sayılar, tamsayılar, rasyonel sayılar ve cebirsel ifadelerle işlemlerin, ne şekilde yapıldığını öğrenerek başlayabilirsiniz.
  Doğal sayılardaki işlem özelliklerini öğrenin. (Dört işlem, işlem önceliği, değişme birleşme vs özellikleri)
  Tam sayıların işlem özellikleri oldukça önemlidir. Tamsayılarda dört işlem 6.sınıftan itibaren öğrencilerin zorlandığı konular arsındadır. Tamsayılarda toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin kuralları iyice öğrenin. Çünkü ilerleyen aşamalarda yapacağınız tam sayılarla işlemler daha sonra göreceğiniz konularla (rasyonel sayılar, üslü sayılar vs konular.) yapacağınız işlemlerle yakından ilgilidir.
  Rasyonel sayılarda dört işlem ve sıralama gibi başlıklardaki bilgilerinizi geliştirin veya pekiştirin. Bilgilerinizi test edin eksiklerinizi giderin.
  Cebirsel bir ifadeyi nasıl düzenleyeceğinizi, bilinmeyenin nasıl bulunacağına ilişkin işlem basamaklarını iyice kavrayın. Cebirsel ifadeler, problemleri çözerken çokca başvurduğumuz bir konudur.
  Bu eksiklikler önemlidir ve temeldir. Bunlar öğrenilmeden daha karmaşık matematik konularını kavramakta zorlanırsınız. Temel aritmetik bilgisi eksik olan bir öğrenci, karmaşık bir konuyu anlamak için harcayacağı çaba ve zamanı, tam sayı yada rasyonel sayı işlemlerinin kurallarını hatırlamak için harcayacak ve konuyu yeterince kavrayamayacaktır.
  Temel aritmetik ve cebir bilgilerinizdeki eksikleri tamamladıktan sonra. Yeni konulara yoğunlaşabilirsiniz. Konuları kitaptan çalışıyorsanız, matematik kitabını bir roman gibi okumayın. Yavaş ve dikkatli bir şekilde tanım ve kuralları inceleyin ve anlamaya çalışın. Önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin. Önemli formülleri kutu içine alın. Konunun bitiminde, çözümlü soruları çözümüne bakmadan kendininiz çözün ve çözümünüzü kitaptakiyle karşılaştırın. Çözemediğiniz soru ve alıştırmaları kesinlikle es geçmeyin. Onları işaretleyip öğretmeninize sorun.
  Bir yöntem olarak, çalıştığınız konunun kural ve formüllerini küçük kartlara yazarak yanınızda taşıyabilir, zaman zaman bakabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızla kartları kullanarak kendinize bir oyun bile geliştirebilirsiniz.
  Bir konuyu iyice kavramadan diğer konuya geçmemeye çalışın.:
  Bol bol soru çözün çözemedikleriniz için yardım almayı deneyin. Soruyu çözmeye başlamadan önce, soruyu çözemeyeceğinize değil çözebileceğinize odaklanın.
  “Einstein: çözmem için bir soru verilse, çözümü içinde 5dk verilse ben 4dk mı soruyu anlamaya, 1 dk mı çözmeye harcarım demiş”
  Soruyu çözmeye başlamadan önce onu anlamalısınız bunun için size neler verilmiş sizden neler isteniyor onu anlayın sonra uygun strateji ile soruyu çözmeye başlayın.
  Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız genede çözüme dair bir şeyler yazmaya çalışın. Bu size, çözüme götürecek bir yol bulmanızı sağlayabilir.
  Ben bu işi başaramam, matematikten anlamıyorum gibi iç konuşmalardan kendinizi kurtarın. Çalışmaya başlayın.
  Son olarak sınava girmeden önce ders notlarınızı inceleyin. Öğretmeninizin üzerinde durduğu noktaları gözden geçirin. Sınıfta çözdüğünüz ve kitapta verilmiş olan soruları tekrar çözün. Size anlatılmayan hiç bir şey sınavda karşınıza çıkmayacaktır.
  Başarılı olabileceğinize inanın, kendinize güvenin.

 3. Ziyaretçi
  cok guzel bılgıler ılk orta okul kıatplarından baslamam gerektıgını bılıyordum
 4. Ziyaretçi
  sağolun işe yaradı

 5. Ziyaretçi
  matematiği anlaamıyorum yok mu bunun bi çaresi lütfen bana yardımcı olun bana matematiğin çözümünü yolunu gösterin yeterki yardımcı olun

 6. Ziyaretçi
  çok güzel bilgiler ben her zaman nasıl çözerim die merak ediyordum işte öğrendim tşk ama ben öğretmene sormaya çekiniyorum bunun içinde bir bilgi istiyorum olurmu acaba tşk

 7. Ziyaretçi
  ben hiç anlamıyorum matematikten kızım okula başlayacak ona nasıl yardımcı olacağım

 8. Ziyaretçi
  Bir türlü o dersim iyi değil çalışıyorum çabalıyorum ders çalışma programım bile var ama olmuyo yapamıyorum sadece siz isteğim allah rızası için yardimcı olun

+ Yorum Gönder


matematik nasıl öğrenilir,  matematiği nasıl öğrenebilirim,  matematiği nasıl öğrenirim,  matematik dersini nasıl anlayabilirim,  matematik dersine nasıl çalışılır matematik nasıl ögrenebilirim,  matematik nasıl öğrenebilirim