+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Köpek dişinin görevi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Köpek dişinin görevi
  çok güzel birsite bayıldım çok güzel 2. Mine
  Devamlı Üye

  köpek dişinin görevi

  Kesici dişlerin hemen yanında, ağzın köşe bölgelerinde yer alan dişlerdir. Dişhekimliğinde kanin dişi olarak adlandırılırlar. Besinlerin koparılmasını sağlarlar. 2 tane üst çenede, 2 tane alt çenede olmak üzere, bir ağızda toplam 4 tane köpek dişi vardır

  Köpek Dişleri (Kaninler) ve görevleri
  'Köpek dişi'adı da verilen kaninler ,kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

 3. Ziyaretçi
  Kalıcı Diş Nedir?


  5-6 yaşından itibaren 1. Büyük Azı dişi ile başlayıp 20 yaşına kadar çıkan ve ömür boyu ağızda kalacak dişlere kalıcı diş demekteyiz.
 4. Ziyaretçi
  Çok güzel bir site imiş . 5. sınıfa gidiyorum . Fen ve teknoloji öğretmenimizin verdiği performans ödevinde çok işime yaradı

 5. Ziyaretçi
  Ön kesici kalıcı dişler 7 yaşında alt çeneden süt dişlerinin düşmesiyle çıkmaya başlar. 8 yaşının sonunda düşen üst ön süt dişlerinin yerine kalıcı ön kesici dişler yerini alır. 8-9 yaşında çocuğun üst ve alt çenesinde 8 tane kalıcı ön keser dişler çıkmasını tamamlar. 9-10 yaşında süt yan dişlerin düşmesiyle kalıcı 1. Küçük Azılar yerlerini alır. 10-11 yaşlarındada 2. Küçük Azılar, 2. Büyük Azılarda 12 yaşlarında çıkar. Bu nedenle bu dişe 12 yaş dişi de denir. 12 yaşında kanin yani halk arasında köpek dişi dediğimiz diş çenedeki yerini alır. Normal koşullarda 17-25 yaş arasında (20 yaş dişi, akıl dişi) gibi isimler verilen 3. Büyük Azı dişi çıkar.

 6. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  köpek dişinin görevi nedir?  Kesici dişlerin hemen yanında, ağzın köşe bölgelerinde yer alan dişlerdir. Dişhekimliğinde kanin dişi olarak adlandırılırlar. Besinlerin koparılmasını sağlarlar. 2 tane üst çenede, 2 tane alt çenede olmak üzere, bir ağızda toplam 4 tane köpek dişi vardır  Dişler ne işe yarar:


  Dişler sindirim sisteminin bir parçasıdır, besinlerin koparılmasını ve ezilip parçalanmasını sağlarlar.
  -Konuşmaya yardımcı olurlar, seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlarlar.
  -Estetik fonksiyonları vardır, dişler bir insanın görünümüne büyük katkıda bulunur.
  -Dişler, etrafındaki destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar.
  Dişler görevlerine göre farklılaşmıştır.


 7. Ziyaretçi
  KALICI DİŞLER KAÇ TANEDİR?
  Tüm dişler tamamlandığında erişkin bir insanda alt çenede 16 üst çenede 16 diş olmak üzere toplam 32 diş bulunur.

 8. Zühre
  Devamlı Üye
  Kesici Dişlerin Görevleri

  Ağzımızın ön kısmında yer alan ve besinleri kesme-koparma işlemleri sırasında kullandığımız dişlere kesici dişler denir. Memelilerde koni biçiminde gelişmiş, kemiricilerdeyse diş kökü sağlam olması açısından çene kemiğinin derinlerine gömülmüştür. Memelilerdekinin aksine kemiricilerdeki kesici dişler canlı hayatının devam ettiği müddetçe gelişmeye ve büyümeye devam eder. Fildişi, en dayanıklı kesici diştir.

  Domuzlardaki kesici diş özelliği kazıma işlevi görecek şekilde oluşmuştur. Alt dişler birbirine çok yakındır. Otçullarda kesici dişin amacı yenecek maddeyi kopartmak üzerine kurulmuştur. Koyunlarda üst kesici dişler bulunmaz. Besin ısırıldıktan sonra alt diş üst çenedeki mukoza sıvısıyla temas ederek erir. Kedi ve köpekler otçul beslendiği için dişlerinin uçları kopartmaya uygun olacak şekilde sivridir. Yavru yarasaların annelerinin postuna tutunmasına imkan veren çengel şeklinde dişleri vardır. İnsanlarda kesici dişler yiyecekleri kopartmak amacıyla çalışır. Frengi hastalığı taşıyanlarda Hutchinson dişi denen özel bir diş vardır. Bu dişte kesici kenarlarda V harfine benzeyen çıkıntılar olur.


 9. Ziyaretçi
  Ben 5. sınıfa gidiyorum fencinin verdiği Proje ödevi için çok işime yaradı bu site sayesinde 100 alabilirim belki çok sağolun bu site için emeği geçen herkese teşekkürler

+ Yorum Gönder


köpek dişinin görevi,  kesici dişlerin görevleri,  köpek dişlerinin görevi,  kopek dislerinin gorevi,  köpek dişleri ne işe yarar,  kopek disler ne