+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çekirgenin Yaşam Döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çekirgenin Yaşam Döngüsü
  Çekirgenin Yaşam Döngüsünü Yazarmısnız Lütfen.. Görsele Gerek YOKKK 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Çekirgenin Yaşam Döngüsü Resim..

  cekirgenin-yasam-dongusu.jpg

  Buda Yazılı..

  Caelifera alttakımından düzkanatlı böceklere verilen genel adıdır. Arka bacakları sıçramaya uygun biçiminde gelişmiş böcekler olan çekirgeler düzkanatlı böceklerin alttakımından olan uzun duyargalı çekirgelerden duyargalarının kısa olmasıyla ayırt edilirler. Başlıca iki türden Afrika göçmen çekirgesi Asya da Afrika da ve Avrupa nın güneyinde yaygındır. Sudan çekirgesi ise Afrika nın kuzey yarısında ve orta Asya da yaşar. Çekirgenin yaşam koşulları çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Çekirgenin oluşumu üç evreye ayrılır. Yoğunlaşma çoğalma sürü oluşturma olarak nitelendirilir. Erişkin çekirgeler bitkilerle örtülü bir yere doğru yönelmeye başlarlar ve yoğunlukları kısa süre içinde bir hektar başına iki bin bireye erişir. O zaman cinsel olgunluğa ulaşarak çiftleşirler ve dişiler yumurta zarını oluşturan müküsle kaplı yumurtalarını bir çukur içine bırakırlar. Çekirge türleri öylesine hızlı ürerler ki çok kısa bir zamanda 200 katına ulaşırlar. Bununla beraber bu hızlı ve aşırı üreme bir nevi kendi kendini düzenleme süreciyle çekirge topluluğundaki üye sayısı arttığı ölçüde azalır. Larvalar daha yumurtadan çıktıkları zaman bile erişkin çekirgenin minyatür bir hali görünümündedir. İlk önce yürüyücü daha sonra ise sıçrayıcı olurlar. Ölüm oranlarının yüksek olması çokluklarını sınırlandırır. Sonra aynı yönde yürümeye konulan kümeler halinde toplanırlar. Bu sürü oluşturma evresinde renklerinde bir değişiklik olur. Erişkin hale gelen çekirgeler uçarlar ve beş yüz kilometre kare den fazla alana yayılabilen sürüler oluştururlar. Çekirgelerin yer değiştirmesi kuşlarınki gibi düzenli değildir. Göç çevrimleri gerçekte birçok yılda tamamlanır. Uçuş hızları kırk beş bölü saati bulan çekirgeler genellikle alçaktan uçar rastladıkları buğday arpa pamuk meyve ağaçları hintdarısı vb. tarım bitkilerine bitkileri ne inanılmaz ölüde zarar verirler. Bu sebepten ötürü insanlar çekirgelere karşı devamlı bir savaşım sürdürürler. Sürüler havadan tespit edilir ve uçaklardan böcek öldüren ilaçlar sıkılmasıyla yok edilirler.
 3. Ziyaretçi
  saol ama Görsel deil tek tek döngüsünün açıklamalarını istiyorum DD
 4. Ziyaretçi
  Çekirgeler çok gürültücü böceklerdir . Yakın akrabaları cırcırböcekleriyle birlikte tür sayıları 1O bini aşar . Renkleri genellikle yeşil ya da kahverengimsidir . Çekirgelerin üç çift bacağı vardır . Arka bacakları sıçramaya çok elverişlidir. Bazıları bir kerede 1 metre sıçrayabilir . Çoğu arka bacaklarını kanatlarına sürterek ses çıkarır . Cırcırböcekleri ise ses çıkarmak için kanatlarını birbirine sürter . Genellikle erkeklerin çıkardığı bu sesler dişilerin dikkatini çekmeye yarar . Göçmen çekirgeler bazen büyük sürüler oluşturur ve tarım ürünlerine zarar verir .

 5. Ziyaretçi
  Çekirgeler tüy döküyormu veya deri değiştiriyormu DDD

 6. Ziyaretçi
  çekirge tüysüz akıllım

 7. Ziyaretçi
  •Dişi çekirge yumurtalarını toprağa bırakır.
  •Bahar aylarında bu yumurtalardan henüz kanadı ve üreme organı oluşmamış yavrular çıkar.Bu evreye nimf adı verilir.
  •Yavrular 5 ve ya 6 kez kabuk değiştirerek ve gelişerek ergin çekirge haline gelir.

 8. Asel
  Bayan Üye
  çekirgeler hakkında gelen bilgiler


  Çekirge düz kanatlılar (Orthoptera) takımından Caelifera alt takımının sıçrayıcı üyelerine verilen genel ad. Anadolu'da yaşayan çekirgeler türlerine göre 4-5 cm arasında değişen büyüklüklerde değişmektedir.Ve başkalaşım geçirirler. Bilinen en küçük çekirge türü 2 cm olup şimdiye kadar tespit edilen en büyük çekirgelerin boyları 20 cm kadar olup özellikle göçmen çekirge türlerinin diğerlerine göre 5 - 10 cm daha büyüktür. Çekirgeler özellikle sıcak çöllere yakın yerlerde (Akdeniz çevresindeki bölgeler Kuzey Amerika ve Arjantin'in orta kesimi Asya ve Afrika çöllerine yakın bölgeler) tarıma büyük zarar verir. Türkiye'de çekirgeden zarar gören kesimler Güney Anadolu ve Trakya'dır. Çekirgeler zengin bitki örtülü ülkelere yaptıkları deşhet verici göçlerle ünlüdür. Kümeler halinde bırakılan yumurtalardan ilk yağmurlardan hemen sonra çıkan kanatsız çekirge yavruları büyük topluluklar halinde bitkilere saldırır. Yavrular erginleşip kanatlanınca göçün hızı daha da artar: karabulut gibi göç eden çekirge sürüsü indiği yerdeki bitkileri kısa sürede yiyip bitirir. Sıcak mevsimin sonunda dişiler bulundukları yerde yumurtlar; daha sonra erginler kalabalık topluluklar halinde ölür ve bu defa da cesetleri hastalıklara yol açar. Çekirgelere yapılan savaş çeşitli etmenlere bağlı olarak değişir: çekirge sürüsünün büyüklüğü göç biçimi sürüyü oluşturan bireylerin erişkin olup olmamaları vb. Günümüzde yere konmuş çekirgelerin silindirle ezilmesi gürültü yapılarak ya da yumurtaların yakılması ya da üzerine kaynar su dökülmesi gibi yöntemlerin yanı sıra çekirgeleri yok etmede böcek öldürücü ilaçlar da kullanılmaktadır.
  türkiyedeki çekirgeler çekirge türleri çekirgenin zararları çekirgelerin faydaları nelerdir çekirgelerin yaşam döngüsü


 9. Ziyaretçi
  teşekkür ederim kardeş

 10. Ziyaretçi
  ben de görüntüsüyle birlikte açıklamasını istiyorum herkes gibi

+ Yorum Gönder


çekirgenin hayat döngüsü,  çekirgenin yaşam döngüsü,  çekirgenin evreleri,  çekirge hayat döngüsü,  çekirge yaşam döngüsü,  çekirgelerin hayat döngüsü