+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Bana yönler hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bana yönler hakkında genel bilgi
  ana yönler hakkında genel bilgi lazım bana, nedir bu yönler, ara yönler varmış birde ana yönler valla kafam karıştı, lütfen yorumlarınızı bekliyorum.. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ana yönler hakkında bilgi

  ” YÖNLER “

  Yön, belli bir noktaya göre, bir yerin bulunduğu yerdir. Evimizin, okulumuzun, mahallemizin hangi tarafta yönde , bulunduğumuz noktaya göre yönünü söyleyerek tarif edebiliriz. Örneğin, evimizin okulun neresinde olduğu sorulduğunda, ‘Okulun kuzeyindedir.’ diye cevap veririz.

  Ayrıca, ilimizin, bölgemizin, yurdumuzun, komşularımızın bulundukları yerleri belirtirken de yönleri kullanırız.

  “yönler” , bir yerin bilinen başka bir yere göre, hangi tarafta olduğunu bilmemizi sağlamaktadır.

  Yönler, ana yönler ve ara yönler olmak üzere ikiye ayrılır. Aradığımız yer, tam olarak ana yönün gösterdiği yerde olmayabilir. O zaman, iki ana yönün arasındaki açıyı ikiye bölerek, ara yönleri bulabiliriz. Ana ve ara yönler yardımıyla, aradığımız yerin tam yönünü buluruz.

  Dört ana yön vardır. Bunlar kuzey, güney, doğu ve batıdır. Ara yönler ise kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatıdır. Bu yönler sayesin de herhangi bir yerin tam olarak nerede olduğunu saptamaktayız.

 3. Ziyaretçi
  Ana Yönler

  doğu : güneşin doğduğu yere doğu denir.

  batı : güneşin battığı yere batı denir.

  kuzey ve güney : güneşin doğduğu noktayı sağımıza alınca önümüz kuzey,arkamız güney olur.
 4. Ziyaretçi
  yönler en kolay ve doğru olarak pusula ile bulunur. pusula cep saatine benzer. ortasında hareket edebilen bir ibresi vardır. pusulayı düz bir yere koyduğumuzda ibrenin renkli ucu daima kuzeyi gösterir. yüzümüzü kuzey yönüne döndüğümüzde


  * arkamız güney,
  * sağımız doğu,
  * dolumuz batı olur.

 5. Ziyaretçi
  Başlıca dört coğrafi yön vardır: kuzey, güney, doğu ve batı. Bunlara ana yönler denir. Bir kişi yüzünü kuzeye dönerse arkası güney, sağ tarafı doğu ve sol tarafı batıdır.

 6. Ziyaretçi
  Ana yönler arasında kalan yönleri tanımlamak için ara yönler oluşturulmuştur. Bunlar, kuzeydoğu, güneydoğu, kuzeybatı ve güneybatıdır. Daha hassas bir tanım gerektiğinde ara yönlerin ana yönlere yakınlığına bağlı olarak ikincil ara yönler de kullanılabilir. Bunlar kuzeyden başlayarak saat yönünde; kuzey-kuzeydoğu, doğu-kuzeydoğu, doğu-güneydoğu, güney-güneydoğu, güney-güneybatı, batı-güneybatı, batı-kuzeybatı ve kuzey-kuzeybatıdır.

 7. Ziyaretçi
  bunu okudum yazdım yani bu süper kesin "100"alırım

 8. Ziyaretçi
  mükemmel işe yarar fakat 100 alan varsa bana diyebilir mi?

+ Yorum Gönder


ana yönler hakkında bilgi,  ana yönler hakkında bilgi veriniz ,  ana yönler ile ilgili bilgi,  ana yönler hakkında bilgiler,  ana yönlerle ilgili bilgiler,  ana yönler ile ilgili bilgiler