+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon
  Ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon
  ltfen cev abı verinnnn aramaktan çok sıkıldımm 2. Mine
  Devamlı Üye

  Orman; hayvanların barındığı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır. Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidanlardan oluşur. Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir.

  Eskiden yeryüzünün büyük bir bölümü ormanlarla kaplıydı. insanların bilgisizlikleri nedeniyle yok edilen ormanların yerini bozkırlar, çoraklaşan topraklar, çöller aldı.

  İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

  Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.

  Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Ormanlara en büyük zarar insanlardan gelir, insanlar orman işletmelerinden izin almadan, çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları yaralarlar. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler.
  Ateşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması, koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur. Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez.
  Zararlı böcekler, kemirici hayvanlar, özellikle keçiler, ağacın yeni süren dal ve yapraklarını yiyerek ormanlara zarar verirler. Ormanlara zarar vermek, ceza yasalarımıza göre suçtur. Orman suçları bağışlanmaz suçlardandır.

  Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonra ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular. Her yıl Mart ayı içinde bir haftayı Orman Haftası olarak duyurur. Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır. Uygun alanlar ağaçlandırılır. Yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır.

  Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle 27 Mart. Dünya Orman Günü olarak her yıl kutlanmaktadır.

  Bizler de çevremizdeki ağaçların dallarım kırmayanın, fidanları sarsmayalım. Ağaçları zararlı hayvanlardan koruyalım. Yeni fidanlar dikelim. Bu etkinliklerimizi yaşam boyu sürdürelim.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  Çam Ağacı ve SEVGİ  Bilir misiniz sevgi aslında bir çam ağacına tırmanmak gibidir.

  Kolay değildir çam ağacına tırmanmak.Bazen ona bakarsınız,ne kadar heybetli deyip,korkarsınız.Bazen de haydi bir cesaret başlarsınız tırmanmaya.

  Yavaş veya hızlı bu size kalmıştır.

  Dallarına tutunarak tırmanırsınız.Her bir dalı sevginin kollarıdır aslında.Her adımda dinlenmek için,yaşamak için durursunuz ama o kadar ağırsınızdır ki 50 kg. bile olsanız o dal sizi tutamaz.Çünkü sadece et ve kemikten değilsinizdir.Zaman ilerledikçe ağırlığınız artar.Geçmişte yaşadıkları insanı 200kg.a ulaştırıverir.Sonunda tırmanmaya başladıkça dallar kırılmaya başlar.Yükseldikçe elinizi attığın her dal incelir ve biran gelir düşüverirsiniz.

  Çoğunlukla iki düşünce vardır düşenlerin yüreklerinde;

  -Bu ağaçın dalları çok ince , bu ağaç çok yüksek .

  Vazgeçersiniz

  -Başka çam ağaçlarını denemeliyim.

  Sevgide aynı şeyleri yaşar ve sonunda yeniden düşer ve Vazgeçersiniz

  Yeniden,yeniden,yeniden düşmek;Kafaüstü,yüzüstü,oturarak veya ayaklarınızın üzerine ne farkeder ki!
  Canınız yanar,öylesine yanar ki;Can acınızı unutur,kalp acınızı ömür boyu çekersiniz.

  Nedir unuttuğunuz ?

  ÇAM AĞACININ DALLARI DEĞİLDİR SEVGİ,SEVGİ ÇAM AĞACININ GÖVDESİDİR.ÖYLE BİR YAPIŞICIKSINIZ Kİ GÖVDESİNE BİR BÜTÜN OLACAKSINIZ. HER BİR DAL KIRILMAYA BAŞLADIĞINDA SİZ GÖVDESİNE TUTUNACAKSINIZ.SONUNDA, EN TEPEYE ÇIKTIĞINIZDA BÜTÜN DALLAR KIRILMIŞ OLSA BİLE ÇAM AĞACININ GÖVDESİ SAĞLAM KALMIŞTIR.

  İŞTE SEVGİ BUDUR.


  Kolay değildir sevgi;Çam ağacının tepesine çıkmak da öyle.Başaranlardan olmanız dileğiyle

  Ve Son Söz

  Çam ağacının solmuş yapraklarını toprakta göndünüz mü?
  Göremezsiniz,o sevgi ağacıdır,sevginin dalları vardır ancak küçük bir meltemle bile kopacak yaprakları yoktur.
 4. Ziyaretçi
  çok sıradan olmuş ama güzell

 5. Ziyaretçi
  çam ağacının dalları değildir sevgi,sevgi çam ağacının gövdesidiröyle bir yapışıcıksınız ki gövdesine bir bütün olacaksınız her bir dal kırılmaya başladığında siz gövdesine tutunacaksınızsonunda, en tepeye çıktığınızda bütün dallar kırılmış olsa bile çam ağacının gövdesi sağlam kalmıştır

 6. Ziyaretçi
  ağaç bizim için çok önemlidir 1 orman 1000 ağaç demektir
  <3

 7. Ziyaretçi
  gerçekten çok işime yaradı çok teşekkürlerrrrrrr

 8. Ziyaretçi
  güzel olmuş saol ödevimden yüz aldım

+ Yorum Gönder


ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon,  ağaç sevgisi ile ilgili yazı,  ağaç sevgisi,  orman ve ağaç sevgisi ile ilgili kompozisyon,  ağaç ile ilgili kompozisyon,  ağaç ve orman sevgisi ile ilgili kompozisyon