+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir?

  bnce çalışmak daha çook önemli çünkü çalış çalış çalış başarında çalışarak yükselir ve bu yüzden çalışmak zekadan daha önemlidir.Bir düşünü zeka zeka zeka nereye kadar gider belki kapasiten o kadar da iyi değildir biliyorsunuzki her zamn büyüklerimiz derler ki çalışında adam olun o yüzden çalışma daha önemlidir arkadaşlar.
  Cevap: Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir? frmacil sayfa 2iki Cevap: Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir?

 2. Ziyaretçi
  nolurrr yrdm edin münazarada zeka yı savınıyorum :(
 3. Ziyaretçi
  Kesinlikle çalışmayı savunuyorum. Ve şu ziyaretçilerin hepsi aynı kişi galiba. Bak çocuk. Kendini zeki zannediyor ve o zekan ile çalışanı geçebileceğini zannediyor olabilirsin. Ancak bence çalışan çalışırken. Sen (AYOLL BEN ZEKİYİM HER HALTI BECERİRİM BENDEN İYİSİ YOKK) diye kendini översin. Eline ne geçer? Hiçbirşey. Çalışan başarıyı yakalar.

  Son olarak ben okadar zeki olduğunu zannetmiyorum. "Savunuyorum" u "savınıyorum :(" şeklinde yazıyorsun. Yani burada Türkçe yazmayı başaramıyorsun. O zeka elinde patladı dostum. Hadi münazaranda başarılar.(Her nekadar başaramıyacak olsanda :P)
 4. Ziyaretçi
  bencede zeka dır zeka yoksa çalış çalış ne iş a yariyacak? Benimde münazaram vardı çok işime yaradı bu bilgiler.

  Münazara


  Zeka
  1:İnsanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset.
  2:İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset
  Örnek: Çok görmüş halk adamlarına mahsus pratik bir zekâsı vardı. R. N. Güntekin
  3:Yeni sorunları karşılayarak uygun çözümler bulmak amacıyla, zihnin tüm ögelerini amaca uygun kullanabilme yeteneği ya da gücü.
  Zekanın herşeyi etkilediğini düşünerekten yola çık.Kesinlikle zeka çevremden biliyorum 10 saat çalışıp 2 saat çalışan kişileri geçemeyen var.ineklerin konuşma özürlü olması sosyal çevrede öylece baka kalmaları zekalarının düşüklüğünden olduğunu düşünüyorum.Başarı zeka ile doğru orantılı ama çalışma ile oranrısı oval diyebilirim.Belli bir kapasiteye sahip olmazsan istediğin kadar çalış, işe yaramaz. Zeka önemlidir. Çünkü kuru gürültüye çalışıp da imkanları kullanacak kapasitesi olmayan bir adamın çalışmaları heba olur. Zeki adam çalışır ve kendine imka yaratır. Görünmeyen şeyleri de görür. Zeki adam ayrıca çok çalışmak zorunda da kalmayabilir. Çünkü kıvrak zekasıyla her şeyin bir pratiğini bulur.Önemlidir çünkü daha farklı bakış açılardan fikir yürütüp bir çok açıdan bakabilirsin. Çalışan insan sadece var olanı düşünür. Zekâsını kullanan insansa ötesini de düşünür. Gerçek başarı da budur zaten.

  Zekâ’nın tipi önemli

  Bilim adamlarına göre, çocuğun hayattaki başarısını belirleyen, IQ’su, yani ne kadar zeki olduğu değil, hangi zekâ tipinde olduğu.. Ya da Edison’un dediği gibi: Başarının yüzde 5’i zekâya, yüzde 95’i çalışmaya bağlı Çoğunuzun zekâsı yazar ve politikacılarda olduğu gibi dilsel mi? Yoksa mimar ve denizcilerin sahip olduğu görsel - mekânsal zekâya mı sahip?

  Bilim adamları, felsefeci ve araştırmacıların sahip olduğu mantıksal - matematiksel benlik zekâsı, sporcuların, sanatçıların, dansçıların sahip olduğu bedensel-kinestetik zekâ, öğretmen, satıcı, politikacılardaki kişiler arası zekâ, müzisyenlerdeki müzikal zekâ

  Bunlar günümüzde üzerinde durulan zekâ tiplerinden birkaçı.

  Zihnin öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yeteneği olarak nitelenen zekâ, günümüz bilim adamlarınca artık ‘tek’ bir tip ve tanımla açıklanmıyor.  Dizimizde neler var?

  IQ (Intelligence Quotient - Zekâ katsayısı) seviyesi ne olursa olsun başarılı olunabileceğini söyleyen bilim adamlarına göre, hangi alanda başarılı olacağınızı, zekâ tipiniz belirliyor.

  Çocuklar aynı konuyu, farklı eğilimdeki zekâsıyla farklı yollardan kavrayabiliyor. Yani çocuğun zeki olup olmadığı değil hangi zekâ tipine sahip olduğu önemli. Bu dizimizde son yıllarda önem kazanan, bilim adamlarının başarının kapılarını açtığını söylediği duygusal zekâdan, sosyal zekâya, işitsel ve doğa zekâsına kadar pekçok zekâ tipinin tanımını, çocuklarınıza uygulayabileceğiniz testlerle birlikte, zekâ ve öğrenmeyi etkileyen rahatsızlıkları, çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini, uzmanların görüşleriyle birlikte bulacaksınız.  Uzmanından zekâ tanımı

  Dizimizin ilk gününde, Memory Center İstanbul Hafıza ve Öğrenme Merkezi Yöneticisi Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la A’dan Z’ye zekâ kavramı üzerine konuştuk. İşte uzmanından öneriler:
  Zekâ nedir?
  Kişinin anlama, kavrama, öğrenme kapasitesidir, zihinsel performansı gösterir. IQ dediğimiz potansiyel zekâ doğuştan kromozomlarımızda vardır. Bir de kişinin okumayla, eğitimle geliştirdiği pratik zekâ var.
  Zekâ geliştirilebilir mi?
  Potansiyel zekâ gelişmez, ama pratik zekâ geliştirilebilir. Kişi çocukluğunu zihinsel ve duygusal olarak iyi geçirir, iyi eğitim alırsa potansiyel zekâsını sonuna kadar kullanabilir. Zekâ gerileyebilir de..
  Nasıl geriler?
  Mesela depresyonlarda, kişinin anlama, kavrama yeteneklerinin bozulduğu durumlarda zekâ düşer. İnsanlar 'Beynim durdu’ derler. Gerçekten de öyle olur. Hastalık geçtikten sonra zihin, geliştirme programlarıyla eski performansına getirilir.
  Çocukluktaki IQ erişkinlikte değişir mi?
  Hayır. Aynı değerde saptanır. Ancak çocukta depresyon varsa o dönemde IQ’su düşük, ileri yaşta yüksek çıkmışsa ruh hali düzeldiği içindir.
  Zekâ hangi yaşlarda gelişir?
  İlk 4 yıl çok önemli. Üçüncü aydan itibaren bebekler öğrenmeye ve öğrendiklerini hafızada tutmaya başlar. İyi bir zihin gelişimi için çocuk, korku içinde, sevgi eksikliğiyle büyümemeli. Mutlu bir aile, iyi beslenme, düzenli hayat zihni geliştirir.


  Zekâ + tecrübe = akıl

  Zekâ mı, çalışmak mı?
  Zekâyı fazla büyütmemek lazım. Edison’un güzel bir lafı var. ‘Başarınızı neye borçlusunuz?’ diye sorarlar. O da 'Yüzde 95 çalışmak yüzde 5 zek⒠der. Zekâ kişi için şanstır. Ama zekâsı çok yüksek olmayan biri de hedefini iyi belirler, çalışırsa, yaşıtlarının çok üzerinde bir başarı gösterir.
  Başka nelere ihtiyaç var?
  "Zekâ + tecrübe = akıl" diye bir formül vardır. Kişi zekâsını tecrübeyle birleştirirse akıllı ve başarılı olur. Zeki bir kişi tecrübesi eksikse yanlış kararlar verebilir. Zekâsına uygun başarı elde edemez.
  Aklın zekâdan farkı nedir?
  Akıllı dediğimiz kişiler planlamayı iyi yapan, geleceği iyi düşünebilen, zekâsını iyi kullanan, tecrübelerden yararlanan insanlardır. Akıllı insan olmak için zekâ önemli ama yeterli değil.  BUNLARI YAPTIM SAYENİZDE.


 5. Ziyaretçi
  ben de zeka yı savunuyorum Çünkü zeka olmadıktan sonra nasıl çalşmayı düşünüyorsunuz ki .

 6. Ziyaretçi
  10.000 deneyden sonra başarılı olmuş bir adam zeka %5 %95çalışmak diyorsa siz boş olanı savunuyorsunuz lütfen yadırgamayın saygı gösterin

 7. Ziyaretçi
  o 10.000 denemeyi yaparken zeka yoktu dimi belli bi düzen halinde kendisi oluştu herşey

 8. Ziyaretçi
  çalışmak için zeka gerek

 9. Ziyaretçi
  arkadaşlar öncelikle zekeyı savunduğunuz için halinize üzülüyorum. çünkü zeka olmayan insanlar çok çalışarak başarılı olabilirler fakat zeki olan bir insan çalışmadan başrılı olamaz. zeka ögrenme becrisini arttırır ve çalışmadan başarılı olamazlarken çok çalışan insanlar zeki olmadıkları halde çalışarak başarılı olabilirler .. zekayı savunan arkadaşlar kaybettiniz şimdiden geçmiş olsun

 10. Ziyaretçi
  bence yanlış düşünüyorsun. çünkü bu dünyada iş sahibi olmuş ya da olmamış o kadar insanın hepsinin zekası vardır, ama bazıları çalışarak istediğine ulaşmış. bazıları da yan gelip yatarak hayatlarını yatarakl geçirmek istemişlerdir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu


başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir münazara,  başarıda zeka mı çalışmak mı münazara,  zeka mı çalışmak mı münazara,  çalışmak mı zeka mı münazara,  zeka ve çalışmak münazara,  münazara zeka mı çalışmak mı