+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir?
  Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir?bu konuda münazaramız var biz çalışmayı savunuyoruz lütfen yardımcı olunn. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Hiç şüpesiz bir elmanın iki yarısıdır çalışmak ve zeka bu yüzden ikiside önemlidir.
 3. Ziyaretçi
  mine yanlış söylüyorsun zeka önemlidir
 4. Ziyaretçi
  başarıya ulaşmada zeka önemlidir'i savunuyoruz lütfen çok acil münazaramız

 5. Ziyaretçi
  ya münazarada zekamı başarıya götürüür çalışmakmı bn zekayı savunuyorum lütfen yardım edin
  acil

 6. Ziyaretçi
  acil bana yardım münazarada zekayı savunuyorum tam yarı çok acil

 7. Asel
  Bayan Üye
  Münazara Başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir

  Zekâ’nın tipi önemli

  Bilim adamlarına göre, çocuğun hayattaki başarısını belirleyen, IQ’su, yani ne kadar zeki olduğu değil, hangi zekâ tipinde olduğu.. Ya da Edison’un dediği gibi: Başarının yüzde 5’i zekâya, yüzde 95’i çalışmaya bağlıÇoğunuzun zekâsı yazar ve politikacılarda olduğu gibi dilsel mi? Yoksa mimar ve denizcilerin sahip olduğu görsel - mekânsal zekâya mı sahip?

  Bilim adamları, felsefeci ve araştırmacıların sahip olduğu mantıksal - matematiksel benlik zekâsı, sporcuların, sanatçıların, dansçıların sahip olduğu bedensel-kinestetik zekâ, öğretmen, satıcı, politikacılardaki kişiler arası zekâ, müzisyenlerdeki müzikal zekâ

  Bunlar günümüzde üzerinde durulan zekâ tiplerinden birkaçı.

  Zihnin öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yeteneği olarak nitelenen zekâ, günümüz bilim adamlarınca artık ‘tek’ bir tip ve tanımla açıklanmıyor.  Dizimizde neler var?

  IQ (Intelligence Quotient - Zekâ katsayısı) seviyesi ne olursa olsun başarılı olunabileceğini söyleyen bilim adamlarına göre, hangi alanda başarılı olacağınızı, zekâ tipiniz belirliyor.

  Çocuklar aynı konuyu, farklı eğilimdeki zekâsıyla farklı yollardan kavrayabiliyor. Yani çocuğun zeki olup olmadığı değil hangi zekâ tipine sahip olduğu önemli. Bu dizimizde son yıllarda önem kazanan, bilim adamlarının başarının kapılarını açtığını söylediği duygusal zekâdan, sosyal zekâya, işitsel ve doğa zekâsına kadar pekçok zekâ tipinin tanımını, çocuklarınıza uygulayabileceğiniz testlerle birlikte, zekâ ve öğrenmeyi etkileyen rahatsızlıkları, çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini, uzmanların görüşleriyle birlikte bulacaksınız.  Uzmanından zekâ tanımı

  Dizimizin ilk gününde, Memory Center İstanbul Hafıza ve Öğrenme Merkezi Yöneticisi Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la A’dan Z’ye zekâ kavramı üzerine konuştuk. İşte uzmanından öneriler:
  Zekâ nedir?
  Kişinin anlama, kavrama, öğrenme kapasitesidir, zihinsel performansı gösterir. IQ dediğimiz potansiyel zekâ doğuştan kromozomlarımızda vardır. Bir de kişinin okumayla, eğitimle geliştirdiği pratik zekâ var.
  Zekâ geliştirilebilir mi?
  Potansiyel zekâ gelişmez, ama pratik zekâ geliştirilebilir. Kişi çocukluğunu zihinsel ve duygusal olarak iyi geçirir, iyi eğitim alırsa potansiyel zekâsını sonuna kadar kullanabilir. Zekâ gerileyebilir de..
  Nasıl geriler?
  Mesela depresyonlarda, kişinin anlama, kavrama yeteneklerinin bozulduğu durumlarda zekâ düşer. İnsanlar 'Beynim durdu’ derler. Gerçekten de öyle olur. Hastalık geçtikten sonra zihin, geliştirme programlarıyla eski performansına getirilir.
  Çocukluktaki IQ erişkinlikte değişir mi?
  Hayır. Aynı değerde saptanır. Ancak çocukta depresyon varsa o dönemde IQ’su düşük, ileri yaşta yüksek çıkmışsa ruh hali düzeldiği içindir.
  Zekâ hangi yaşlarda gelişir?
  İlk 4 yıl çok önemli. Üçüncü aydan itibaren bebekler öğrenmeye ve öğrendiklerini hafızada tutmaya başlar. İyi bir zihin gelişimi için çocuk, korku içinde, sevgi eksikliğiyle büyümemeli. Mutlu bir aile, iyi beslenme, düzenli hayat zihni geliştirir.


  Zekâ + tecrübe = akıl

  Zekâ mı, çalışmak mı?
  Zekâyı fazla büyütmemek lazım. Edison’un güzel bir lafı var. ‘Başarınızı neye borçlusunuz?’ diye sorarlar. O da 'Yüzde 95 çalışmak yüzde 5 zek⒠der. Zekâ kişi için şanstır. Ama zekâsı çok yüksek olmayan biri de hedefini iyi belirler, çalışırsa, yaşıtlarının çok üzerinde bir başarı gösterir.
  Başka nelere ihtiyaç var?
  "Zekâ + tecrübe = akıl" diye bir formül vardır. Kişi zekâsını tecrübeyle birleştirirse akıllı ve başarılı olur. Zeki bir kişi tecrübesi eksikse yanlış kararlar verebilir. Zekâsına uygun başarı elde edemez.
  Aklın zekâdan farkı nedir?
  Akıllı dediğimiz kişiler planlamayı iyi yapan, geleceği iyi düşünebilen, zekâsını iyi kullanan, tecrübelerden yararlanan insanlardır. Akıllı insan olmak için zekâ önemli ama yeterli değil.

 8. Ziyaretçi
  bence hatta zeka önemlidir çünkü bir insanın zekası yoksa nasıl öğrenecek

 9. Ziyaretçi
  Bizim de münazaramız var ve biz zekayı savunuyoruz inşallah kazanırız

 10. Ziyaretçi
  Tabiki zeka dır çünkü bir insanın zekası olmadıktan sonra ne kadar çalışırsa çalışşın başarılı olamaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu


başarıda çalışmak mı zeka mı önemlidir münazara,  başarıda zeka mı çalışmak mı münazara,  zeka mı çalışmak mı münazara,  çalışmak mı zeka mı münazara,  zeka ve çalışmak münazara,  münazara zeka mı çalışmak mı