+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Beyinde kist nedir zararı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beyinde kist nedir zararı nedir
  beyindekis nedir zararı nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kist nedir, Kist belirtileri, Kist tedavisi, Kist nedenleri, Kist hastalığı, Kist ilaçları

  Kistler, bedenin çeşitli yerlerinde oluşabilen, içi sıvı, bazen de katı madde dolu olan keseciklerdir. Değişik büyüklüklerde olabilirler.


  Kistlerin çoğu selimdir. Başka bir deyişle, kendileri büyürler, ama çevre dokulara yayılma, onları istila etmezler. Vücuda yayılmaz, onları istila etmezler. Öteki dokuları da istila edenler habistir(kanser)
  Kistler evde tedavi edilemez. Kanser tehlikesi olduğundan, aşağı yukarı bütün vakalarda, kistin türünün ve doğasının doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Çoğunlukla ameliyatla çıkarılır ve laboratuarda incelenir.

  Kistler genellikle deri, kemik, meme, gözkapağı, böbrek, karaciğer ve yumurtalıklarda görülür. Bazen iki ya da daha fazla bölümlü olurlar. Birçok küçük kistin bir araya toplanmasına polikist (çok kist) denir.

  Nedenleri:

  Kist ya da şişlik, çoğunlukla bilinmeyen bir nedenle, apansızın oluşur.

  Bazı kistler, beden gelişmesindeki bir bozukluk nedeniyle oluşurlar. “dermoid kist” olarak adlandırılan kist türü, bazı deri hücrelerinin derialtında gömülü kalması sonucu ortaya çıkar. Zamanla bu hücreler sıvı salgılarlar ve bölgede kist ortaya çıkar.

  Polikistik böbrekte ise, böbrek borucukları, sağlıklı bir boşaltım sistemi oluşturacak biçimde bağlantı yapmamış olduklarından, idrar gerektiği gibi boşaltılamaz ve birikerek borucukları şişirip kistler oluşturur.

  Belirtileri:

  Kistin belirtileri, türüne ve bulunduğu yere göre değişir. Kist derialtındaysa, hasta bir şişlik hisseder. Kist yumurtalık gibi bir iç organdaysa karında duyarlılık ya da genel bir şişme görülür. Kist büyüdükçe komşu organlar sıkışır.

  Çoğu vakada hekim, elle muayenede kisti hisseder ya da röntgenle ve radyoizotop tarama yöntemleriyle doğrudan görür. Bazı kistler, iyice şişmiş olduklarından, üstlerine bastırıldığında ağrıya yol açarlar. Deri yüzeyine yakın bir kist, elle bastırıldığında, yumuşak bir topun bastırılmasına benzer bir duyum yaratır.

  Erbezlerini çevreleyen derideki kistler (hidrosel gibi) sıvı içerirler ve ışığa tutulduklarında, erbezlerinin ışığı geçirmesine karşılık-, rahatlıkla görülürler.
  “translüminasyon” denilen bu yöntemle kistin konumu ve boyutları kesin bir biçimde belirlenir.

  Sonuç:

  Kist kanser değilse, çıkarıldığında yinelemez. Ancak bazı selim kistler de yineleyebilir. Yeni kistler oluşursa (sözgelimi memede olduğu gibi), her birinin yapısı ve doğası yönünden incelenmesi gerekir.

 3. Ziyaretçi
  benim başımda yumurta büyüklüğünde kist var riski nedir
 4. Asel
  Bayan Üye
  benim başımda yumurta büyüklüğünde kist var riski nedir
  Geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin. Sağlıklı bir cevap almanız için, bir uzman doktora muayene olmanızı tavsiye ederiz.

 5. Ziyaretçi
  3 yasında kızım var. beyninde 18mm çapında bos dansitesinde hipodens lezyon [araknoid kist]var.kötü birsey midir zamanla ne olur riski nedir?

 6. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Ordaki kisin nasıl bir yapıya sahip olduguna bağlıdır çünkü bazı kisler insana değişik yetenekler katar bazılarıda bireyi ölümüne götürenbilir ama en sağlıklı bilgi için doktorunuzun kontrolü dogru olacagı kanaatindeyim acil şifalar.

 7. Ziyaretçi
  ben bir uzmana gıttım. beynımde ıkı carpı uc capında akrılık kıst olduqunu soyledı. akrılık kıst ne demektır ne zararı vardır?

 8. Ziyaretçi
  çok iyi valla yaa soru ve cevap çok iyi

 9. Asel
  Bayan Üye
  ben bir uzmana gıttım. beynımde ıkı carpı uc capında akrılık kıst olduqunu soyledı. akrılık kıst ne demektır ne zararı vardır?
  Beyin Kistleri


  Kistik Fibrozis kalıtsal (ailevi geçiş gösteren) bir hastalıktır. Doğumdan itibaren birden çok organımızı etkileyerek bu organlarda fonksiyon (işlev) bozukluklarına yol açar. Kistik fibroziste esas olarak etkilenen organlarımız dış salgı bezlerinin bulunduğu organlarımızdır. Akciğer, pankreas, barsak, ter bezleri dış salgı bezlerinin en çok yer aldığı organlardır. Normalde dış salgı bezlerinin ince ve akışkan salgısı vardır. Bu salgılar ile akciğerlerin temiz ve sağlam kalması sağlanır; toz ve yabancı cisimler, mikroplar bu akıcı salgı ile atılabilirler.

  Kistik fibrozisli hastalarda ise bu salgıların kıvamı artmış olup, akcı özelliğini kaybederler.
  Bu sebeple kistik fibrozisli hastaların balgam çıkarması güçleşmiştir. Küçük hava yollarının balgamla tıkanması sonucu akciğer rahatsızlıkları oluşur (öksürük, hırıltı, zatüre, bronşit gibi). Pankreas denilen organımız ağızdan alınan besin maddelerinin sindirilerek vücuda yararlı hale gelmesini sağlayan dış salgılar (enzimler) salgılarlar. Kistik fibrozisli hastaların büyük çoğunda bu salgıların hastalık nedeniyle salınamaması veya kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle barsaklara akamaması sonucu alınan besinler sindirilemez.

  Beyin Kistleri.jpg

  Bol miktarda, kötü görünüşlü-yağlı, fazla sayıda, pis kokulu dışkı oluşur, hastalarda karın şişliği ve gaz oluşur, tedavi edilmezse yeteri kadar kilo alamaz ve büyümeleri geri kalır.
  Yine hastaların ter bezlerindeki bozukluk nedeniyle terleri normal çocuklara göre daha tuzludur. Fazla tuz kaybetmeleri özellikle sıcak ve kuru havalarda fazla terleme sonucu çocuğu susuz bırakıp sorun oluşturabilir. Böyle durumlarda önerildiği şekilde tuz ve sulu gıdaların fazla alınması gerekir.


 10. Ziyaretçi
  annemin beyninde 1cm çapında kist çıktı ne olacak bilmiyorum ve çok korkuyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


beyinde kist,  beyinde kist nedir,  beyin kisti,  beyin kisti nedir,  beyindeki kist,  beyinde kis