+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Uluğ bey'in astronomi alanında yaptığı çalışmalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uluğ bey'in astronomi alanında yaptığı çalışmalar








  uluğ bey'in astronomi alanında yaptığı çalışmalar







 2. IŞILAY
  Devamlı Üye





  uluğ bey'in astronomi alanında yaptığı çalışmalar

  Uluğ Bey, bilgin ve olgun bir padişahtı. Boş zamanını kitap okumak ve bilginlerle ilmi konular üzerinde konuşmakla geçirirdi. Tüm bilginleri yöresinde toplamıştı. Uluğ Bey, dikkatlice okuduğu kitabı sözcüğü sözcüğüne hatırında tutacak kadar belleği vardı. Matematik ve astronomi bilgileri oldukça ileri düzeydeydi. Bir söylentiye göre, kendi falına bakarak, oğlu Abdüllatif tarafından öldürüleceğini görmüş ve bunun üzerine oğlunu kendisinden uzak tutmayı uygun görmüştür. Baba ile oğlu arasındaki bu soğukluk, Uluğ Bey'in küçük oğluna karşı olan yakınlığı ile daha da şiddetlenmiş ve sonunda Uluğ Bey'in korktuğu başına gelmiştir.

  Uluğ Bey, Semerkant'ta bir medrese ve bir de rasathane yaptırmıştır. Kadı Zade bu medreseye başkanlık etmiştir. Rasathane için yörede bulunan tüm mühendis, alim ve ustaları Semerkant'a çağırmıştır. Kendisi için de bu rasathanede bir oda yaptırarak tüm duvar ve tavanları gök cisimlerinin manzaralarıyla ve resimleriyle süsletmişti. Rasathanenin yapım ve rasat aletleri için hiç bir harcamadan kaçınmamıştır. Bu gözlemevinde yapılan gözlemler, ancak on iki yılda bitirilebilmiştir. (12.04.2009 12:15)





 3. Ziyaretçi
  iyi ve güzel olmuş işime yaradı




 4. Ziyaretçi
  çok iyi olmuş çok teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  çok sevindim çok thanks

 6. Ziyaretçi
  çok teşkür iyi olmuş

 7. Ziyaretçi
  çok teşekkürler fen dersim için çok işe yaradı

 8. Ziyaretçi
  süper olmuş vala kısa ve yormayıcı olmuş koyandan allah razı olsun

 9. Zeyneb
  Bayan Üye
  Uluğ Bey Yaptığı Çalışmalar Hangileridir

  Özellikle astronomi ve matematik ilimlerinde çalışmalar yapan Uluğ Bey genç yaşına rağmen yaşadığı dönemde ilmi çalışmalara öncelik vermiş ve 1417 yılında astronomi alanında çalışmaları genişletmek için medrese yaptırmıştır. El Kaşi ve Kadızade-i Rumi gibi döneminin en ünlü bilim adamlarını bu medresede toplayan Uluğ Bey sekiz ondalık kesre kadar doğru olan kesin sinüs ve kosinüs tabloları ve küresel trigonometri formülleri konusunda çalışmalar yapmıştır.

  Medresenin ardından 1428 yılında Semerkantta yaptırılan gözlemevinde özellikle Batlamyusun yaptığı çalışmadan beri ilk kapsamlı yıldız cetveli olan Uluğ Beyin Yıldızlar Cetveli önem taşımaktadır. Bu yıldız kataloğu 17. yüzyıla kadar astronomi çalışmalarına kaynaklık etmiştir. Ayrıca bu gözlemevindeki gözlemler o zamana kadar kesin doğru olarak kabul edilen Batlamyusun hesaplamalarındaki birtakım yanlışları da ortaya çıkarmıştır.

  Gözlemevindeki gözlemler sonucu elde edilen veriler Uluğ Beyin oldukça doğru bir saptamayla bir yılın uzunluğunu 365 gün 5 saat 49 dakika 15 saniye olarak hesaplamasını sağlamıştır. Uluğ Beyin ilim dünyasına diğer katkıları ise Güneşe Aya ve gezegenlere ilişkin elde ettiği verilerdir.


+ Yorum Gönder


uluğ beyin yaptığı çalışmalar,  uluğ beyin astronomi alanında yaptığı çalışmalar,  uluğ beyin çalışmaları,  uluğ bey yaptığı çalışmalar,  uluğ beyin astronomi çalışmaları,  uluğ bey astronomi alanında yaptığı çalışmalar