+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır
  yha lütfen bana bu konuyla ilgili bir kompozisyon gösterin nolur bulamadım bi türlü 2. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır

  "TATLIDİL YILANI DELİĞİNDEN ÇIKARIR
  "
  Tatlı dil ile ilgili kompozisyon Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
  Açıklamamızın amacı; tatlı dilin bütün güçlükleri yenecek bir etki gücüne sahip olduğunu yansıtmaktır Tatlı dilli insanlar karşısında tutumunuzu göz önüne getirerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
  1 - Tatlı dilin tanımı;
  2 - Tatlı dilli insanların ruhî durumları;
  3 - Tatlı dilli insanların hayattaki kazançları, başarıları;
  4 -Tatlı dilli insanlarla dili sivri insanlar karşılaştırılarak örnek
  ler verilebilir;
  5 - Sonuç
  ÖRNEK ÇALIŞMA:
  'Tatlı dil, muhatabı ruhen etkileyecek tarzda, yumuşak, ikna edici, okşayıcı konuşma şeklidir Tatlı dil, bütün gücünü ruhtan alır Ruhu iyilikler, güzelliklerle dolu olan, fazilet sahibi bir kimsenin dili de kendiliğinden tatlı olurTatlı dil ve güler yüz, ruh asaletinin sevimli belirtileri ve görünümleridir Tatlı dilli insanlar bu özellikleriyle çevrelerindekileri arkalarından sürükleyecek çekici bir etkiye sahiptirler
  Ne kadar kötü olursa olsun, tatlı dil karşısında yumuşamaya-cak insan kalbi yoktur İyiliğin o güçlü silahıyla bütün kötülükleri yenip ortadan kaldırmak ne güzel bir şeydir! Bu yüzden tatlı dilli insanlar, çevrelerinde sevilir, sayılır ve itibar görürler Ruhî asaletin temel taşlarından olan sabır ve hoşgörü, tatlı, yumuşak bir ses tonuyla işbirliği ettiği zaman aşılmayacak hiçbir engel, yenilmeyecek hiçbir zorluk yoktur Çevrenizde nice çirkin insanlar vardır; tatlı dilleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar Dil bilinç ve iradeyle kullanılması gereken bir organdır; kendi başına bırakıldığı zaman her dönüşünde bir kalp kırar; birçok yıkımlara sebep olur Dilin bu sonsuz etki gücünden dolayıdır ki, "dil yarası yaraların en derinidir" denilmiştir
  İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhamet kaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlüklerini yenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdır"

 3. Ziyaretçi
  tatlı dil her kapıyıaçan sihirlibir anahtardır sözüyle ilgili kompozisyon nütfen yazın
 4. Ziyaretçi
  ikna edici sözlerdir

 5. Ziyaretçi
  cevabı ne bunun yaa

 6. Asel
  Bayan Üye
  tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır


  tatlı dil ile ilgili kompozisyon

  İnsanlar hayatta birbirleriyle ilişki kurmadan yaşayamazlar. Onlar hep birbirinden haberdar olarak yaiarlar. Sadece insanlar değil de hayvanlar da birbirleriyle ilişki kurarlar.bu yüzden de atalarımız “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar kokolaşa koklaşa anlaşırlar.” demişler. Bizim ilişkimizde çok şey önemli. Haraketler, konuşmalar, duygular, fikirler ve bunun gibi şeyler. Ama en can alıcı detay dildir.
  Dil insan ilişkisinde köprü göresini görür. Dil sayesinde insanlar birbirleriyle anlaşabilirler, hallerini, hatırlarını sorabilirler, okuyabilirler, yani dil olmadan yaşam yoktur. İletişimide dille geliştire biliriz. İletişim de aramızdaki ilişkinin önemli bir parçasıdır.her insan iletişim kurmalı ve kurabilirçkendimizi bildik bileli konuşmadan yaşayamıyoruz. Biz günde kaç kelime söylüyoruz. Tabi ki bunu saymak mümkün değil. İletişimdeki en önemli detay güzel konuşmadır. Eğer insan güzel konuşabilirse, duygularını, fikirlerini doğru şekilde anlatabilirse ve başkasını da dinleyebilirse, saçma şeyleri söylemese, gevezdik yapmasa çok iyi iletişim kura bilir diye düşünüyorum. Ama bizde sadece dil olsa iletişim kuramayız. O dili biz geliştirmeliyiz. Güzel konuşmak için beynimizin bilgilere dolu olması gerek. O zaman biz gizel konuşabiliriz ve etkili şekilde hitap edebiliriz.
  Kırgız halkında “Dilin kemiği yok” diye bir atasözü vardır. Ger.ekten böyle. Dilin gerçekten kemiği yok. Dilimizi zorla tutamayıp bazen her şeyi soylüyoruz. İyi şeyleri de kötü şeyleri de. Bununla karşımızdaki insanı kırabiliriz. Ama bir şey sölediğimiz zamaninsanın yüreğinde bir yara açılabilir. Onu biz silemeyiz.
  İletişimde bir önemli şey de yüz ifadelerimiz. İnsanların bazıları karşısındaki insanın yüzüne bakıp konuşkan ya da çok konuşmayan bir insan diye sonuç çıkarıyorlar. Ama bu doğru değil. Mesela, insanın yüzü somurtkansa o ınsan için konuşmaz derler. Yüze bakıp da sonuç çıkaramayız. Herkesin karakteri, yüzü başkadır. Bu yüzden bizim düşündüğümüz şeyler yanlış olabilir.
  Atalarımız “Tatlı dil yılanı deliğiden çıkarır.” demişler. Tatlı dil ne deme?. İnsan çok iyi şeyler söylerse, birisini methederse, çok üzülen insanı sözlerle avutursa, mutlu ederse işte bunların hepsini tatlı dil yapar. Elbette tatlı ile yılanın çıkaramayız.ama böyle karamsar yılanı bile deliyinde çıkarır diye tatlı dilin ne yapabileceyini anlıyoruz. Mesela, sihirli sözcüklergünaydın, iyi akşamlar, iyi günler derken insanlara güleriz ve o insana gününün iyi geçmesini dileriz. Bu da ginimizin iyi geçmesini sağlar. Bizi birisi üzüldüğümüz ya da endişelendiğimiz zaman avutursa, iyi bir şeyler söylerse tabi ki biz biraz da olsa o üzüntümüzü unuturuz ve iyi şeyleri düşünmeye başlarız. Özellikle çocukları ne kadar översek onlar o kadar iyi bir şeyler yapmaya gayret ederler, sevinirler ve kendilerini büyük görüp kendilerine güvenmeye başlarlar. Eğer tam tersini yaparsak onların yetenekleri körelir. Tatlı dil insanlara güç, kuvvet verir. Bu yüzden insanların çoğu güzel konuşan, tatlı sözleri söleyen insanlarla iletişim kurmak isterler.
  Tatlı sözlerimizi içimizde saklamayalım. Birbirimize iyi şeyler söleyelim, birbirimizi kırmayalım. Birbirimizi kırmayıp onun yerine birbirimizin moralimizi düzeltmeyi ve hayatımızı güzel, açık renklerle boyamayı tercih edelim.

 7. Ziyaretçi
  arkadaşlar teşekkürler çok güzel yazmışsınız çok işime yaradı teşekkürler <3

 8. Asel
  Bayan Üye
  tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır

  İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhamet kaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlüklerini yenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdır"


 9. Ziyaretçi
  çok tşkrler

 10. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok çok çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır ile ilgili kompozisyon,  tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır kompozisyon,  tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır,  tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır ilgili kompozisyon,  tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır anlamı,  tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır kompozisyonu