+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda En çok kıl keçisi hangi bölgemizde yapılmaktadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  En çok kıl keçisi hangi bölgemizde yapılmaktadır
  En çok kıl keçisi hangi bölgemizde yapılmaktadır 2. FERZAN
  Yeni Üye

  En çok kıl keçisi hangi bölgemizde yapılmaktadır  Doğu Anadolu bölgesinin yüzey şekilleri ve ulaşım bakımından çıkardığı güçlükler yüzünden, tarım genellikle yerel gereksinimleri karşılamak için yapılır; geçim hayvancılıktan sağlanır: Bölgede hayvancılık gerçekte gelişmiş olmamakla birlikte, halkın geçiminde önemli yer tutar. Tarım topraklarının az olması, buna karşılık çayır ve otlakların geniş yer kaplaması, hayvancılığa elverişli bir ortam yaratır. Uzun süren kış devresinde hayvanlar kapalı yerde barındırılır ve beslenir, ilkbaharda
  bozkırlarda yeteri kadar ot bulabilen sürüler, yazın yükseklere çıkarılırlar.

  Hayvan yetiştirme yöntemleri genellikle ilkeldir ve bölgede özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği egemendir. Yalnızca Erzurum-Kars bölümünün Ardahan yöresinde büyükbaş hayvanlardan iyi cins sığır yetiştirilir (bu yörede, bölgenin öbür kesimlerinde görülmeyen, yazın biçilen otlaklar, geniş yer tutar ve sığır sürüleri, çok engebeli olmayan yaz otlaklarının bulunduğu bu yörede kolayca beslenir). Bölgenin hayvan varlığında başta koyun gelir (yaklaşık 8 milyon baş koyun); keçi onu çok geriden izler (en yaygın koyun türleri, geniş kuyruklu ak ve kızıl karamandır).

  İç Anadolu'nun kara kıl keçisi de yayılmıştır. İnce ve uzun parlak tüylü tiftik keçisine, Bitlis ve Hakkâri illerinde çok az sayıda raslanır.
  Kümes hayvanları yetiştiriciliği herhangi bir özellik ve gelişme göstermez. Köylerde yetiştirilen tavuk ve yumurta ürünü, kentlerin pazarlarında tüketilir. Yaygın olan arıcılık en çok Kars, Erzurum, Malatya ve Erzincan illerinde yapılır. İpekböcekçiliği, bütün Türkiye'de olduğu gibi Doğu Anadolu bölgesinde de gerilemiştir (en çok Elazığ ilinde yapılır).

 3. Ziyaretçi
  En verimli en uygun hangi keçi türü yetiştirilebilir??Ayrıca karaman da hangi keçi türleri yetiştirilir?? Arkadaşlar cevap bekliyorum lütfen!!
 4. Asel
  Bayan Üye
  En verimli en uygun hangi keçi türü yetiştirilebilir??Ayrıca karaman da hangi keçi türleri yetiştirilir?? Arkadaşlar cevap bekliyorum lütfen!!
  Saanen Keçisi Hakkında Bilgi

  Saanen keçisi Avrupa ve bazı ülkelerde saf olarak yetiştirilen bir süt keçisidir.Ülkemizde kıl keçisi ve malta keçisi melezleri olarak yetiştirilmektedir.Saanen keçisine ülkemizde zana keçisi,zanen keçisi,sanem keçisi İsviçre süt keçisi olarakda adlandırılmışlardır.Saanen keçisi özellikleri bakımında bir süt keçisidir.İsviçre’de saanen keçisi 3-5 lt,ortalama süt verimi ve 1.7-1.8 oğlak verimi olan bir süt keçisi çinsidir.Türk saanen keçisi olarak isimlendirlen melez(kırma) saanen keçileri süt verim ortalaması 1.5-2 lt ortalamayı en iyi saanen sürüleri ançak ulaşmaktadır.Saanen keçisi verim özelliklerini yükseltmek için suni tohumlama yaptırılması tek secenektir.Suni tohumlamada keçilerde pahalı ve zor bir uygulamadır.


 5. Ziyaretçi
  çok güzelmiş.gerçekten doğu'da mı yetişir? şaşırdım kaldım.

 6. Ziyaretçi
  Keçi Güneydoğu Anadoluda yetişir

 7. Ziyaretçi
  ben erzurum karayazıda bır koyde yasıyom bır yıldır 100 kıl keçi aldım bu işe hevesımvar bana yardımcı olurmusumuz

+ Yorum Gönder


kıl keçisi nerede yetişir,  tiftik keçisi en çok hangi bölgede yetişir,  kıl keçisi en fazla hangi bölgede yetişir,  kıl keçisi hangi bölgede yetişir,  kil kecisi nerede yetisir,  kıl keçisi nerde yetişir