+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Palyaço ismi nereden gelmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Palyaço ismi nereden gelmiştir
  Palyaço ismi nereden gelmiştir?

  Palyaço ismi nereden gelmiştir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Palyaço ismi nereden gelmiştir

  Palyaço Bir seyirci topluluğunu eğlendirmek maksadıyla acayip kılıklara bürünerek çeşitli insan ve hayvan taklitleri yapan kişi. Palyaçonun en fazla göze çarpan tarafı, alışılmışın dışındaki rengarenk elbisesi ve yüzüne yaptığı makyajdır. Palyaçolar umumiyetle sirklerde çalışırlar. Seyircileri de çocuklardır.

  Üç değişik tipte palyaço vardır: Bunlardan birincisi, yüz hatları olan, beyaz maskeler takarlar. Auguste olarak adlandırılan ikinci gruba mensup palyaço kıyafeti, son derece acayip parlak renkli elbiselerden meydana gelir. Bu grubun en Ünlüları Fratellini Kardeşlerdir. Bir kratere benzeyen ağızları ve elektrik ampulüne benzeyen burunlar, bu gruptaki palyaçoların en önemli hususiyetlerini teşkil eder. Karakter palyaçoları denilen üçüncü gruptakiler, umumi olarak polis ve sokak serserileri tiplerini oynarlar. Bu grubun en Ünlüları komedi filmlerinin oyuncusu Charlie Chaplin ile Emmett Kely'dir.

  İlk sirk palyaçoları, tecrübeli at sürücüleriyle akrobatlardı. Önceleri sadece yaptıkları hareketlerle değil aynı zamanda konuşmaları ile seyircileri eğlendiren palyaçolar 19. yüzyılın sonlarına doğru sadece kıyafetleri ve yaptıkları hareketlerle sahneye çıkmaya başladılar. Palyaçolar bugün de aynı şekildeki pandominvari gösterileriyle alaka çekmektedirler.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Palyaço ismi nereden gelmiştir


  orta çağ döneminde şaklabanlık soytarılık olarak başlayan,
  makyajlı suratları ile insanları eğlendirmeyi meslek edinmiş kutsal kişiler.
  ing: clown

+ Yorum Gönder