+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hangi davalarda çocuğun görüşünün alınması mutlaka gereklidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hangi davalarda çocuğun görüşünün alınması mutlaka gereklidir
  Hangi davalarda çocuğun görüşünün alınması mutlaka gereklidir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Hangi davalarda çocuğun görüşünün alınması mutlaka gereklidir


  Tüm idari ve adli mercilerde çocuğu ilgilendiren durumlarda karar vermeden önce çocuğun görüşünün ilgili merci tarafından alınması gereklidir.Özellikle boşanma, ayrılık,çocukların velayeti,kişisel ilişki,babalık,evlat edinme davalarında mahkeme mutlaka çocuğun görüşünü almak zorundadır. Bu zorunluluk çocukların adli bir makam önünde boşanma, velayet ve şahsî ilişki kurulması gibi kendilerini etkileyen aile hukuku davalarına katılmak, tercih ve görüşlerini açıklamak ve bilgilendirmek olanağı tanınmak ve görüş ve arzuları da dikkate alınmak suretiyle çocuğun en fazla yararına olabilecek çözümlerin bulunması amacına yöneliktir.Buna ilişkin ayrıntılı düzenleme Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinde yapılmıştır.Türkiye'de bu sözleşmeyi imzalayarak onamıştır.Çocuğu ilgilendiren davalarda adli merci, bir karar almadan önce :çocuk yeterli idrak gücüne sahipse , çocuğun bütün gerekli bilgiyi edindiğinden emin olmalı ve çocuğun yüksek çıkarına uygun olarak ve onun kavrayışına uygun bir tarzda çocuğa danışmalı ve çocuğun görüşünü ifade etmesine izin verilmelidir. Örneğin boşanma davasında velayete ilişkin olarak çocuk uygun usullerde dinlenerek çocuğun görüşü alınmalıdır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Hangi davalarda çocuğun görüşünün alınması mutlaka gereklidir


  Velayet ve vesayet çocuğun korunması ve temsili için öngörülmüş hukuki kurumlardır. Asıl olan 18 yaşına kadar çocuğun ana-babasının velayeti altında olmasıdır. Boşanma, ölüm durumlarında velayet ana-babadan birine verilir. Ana-babanın velayet görevini kullanamayacağı çeşitli durumlarda çocuğa Mahkeme’ce vasi tayin edilir. Veli ve vasilerin görevi, çocuğun güvenlik içinde yetişmesi için uygun bir ortam sağlamak, onun bakımı, şefkat gereksinimini karşılamak, temsil etmektir. Bu görevin kötüye kullanılması, çocuğa kötü muamele yapılıp güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi halinde Mahkeme çocuk hakkında çeşitli tedbirlere başvurur. Bu tedbirler tehlikenin büyüklüğüne göre, ana-babanın veya vasinin uyarılmasından velayet veya vesayet kararının kaldırılmasına ve çocuğun bir kuruma yerleştirilmesine kadar değişik biçimde uygulanır.

+ Yorum Gönder