+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çocuğun ifade özgürlüğü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuğun ifade özgürlüğü nedir
  çocuğun ifade özgürlüğü nedir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  çocuğun ifade özgürlüğü nedir

  Çocukların da tüm bireyler gibi fikir ve fikirlerini açıklama özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemeyi, ülke sınırı konu edilmeksizin bilgi ve fikirleri her vasıta ile arama, elde etmek ya da yaymak hakkını içerir. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde çocukların ifade özgürlüğü 13. madde ile düzenlenmiştir.

  Madde 13

  1. Çocuk, düşüncesini özgürce açıklama hakkına sahiptir; bu hak, ülke sınırları ile bağlı olmaksızın; yazılı, sözlü, basılı, sanatsal biçimde veya çocuğun seçeceği başka bir araçla her türlü haber ve düşüncelerin araştırılması, elde edilmesi ve verilmesi özgürlüğü içerir.

  2. Bu hakkın kullanılması yalnızca :

  ◦Başkasının haklarına ve itibarına saygı,

  ◦Milli güvenliğin, kamu düzeninin, kamu sağlığı ve ahlakın korunması nedenleriyle ve kanun tarafından öngörülmek ve gerekli olmak kaydıyla yapılan sınırlamalara konu olabilir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  çocuğun ifade özgürlüğü nedir  turkiye'de uzerinde objektif yargilara varilmasi oldukca guc bir kavramdir. bir insanin babasina:"biraz para versene morrruk" demesinden, bir ba$kasinin cikip "ben corc push'u sevmiyorum, gebersin istiyorum" demesine kadar her soru i$aretinin nokta kisminin arkasinda saklidir bu kavram. ama her akli yetenin anlayabilecegi gibi kamuya acik olan yerlerde soylenenler bunun bir suc olabilmesi icin ilk $arttir. yoksa teknik olarak mumkun olsa da evde karisina "bu makyajinla aynen orospu manken 'arzu kucukta$akoglu'na benzemi$sin" diye bagiran bir adamin aleyhine dava acilmasi ender gorulur.
  hukuki boyutunda ulkesine gore farklilik gosteren konu$ma ozgurlugunun yine farkli ulkeler olmalarina ragmen kisitlandigi ortak noktalari da vardir. mesela cikip "kokain cekerken dikkat edilecek hususlar" konulu konferansinizi verebileceginiz pek bir ulke yoktur. ya da bir sapiksaniz ve "cocuk pornosu kameramanlarinin alet edevatlarinin amortisman hesaplamasi" ba$likli makalenizi tayland men$eili olmayan bir journalda yayinlamak istiyorsaniz hapsin dibini boylar, hakettiginiz bicimde de $i$lenirsiniz. notron bombasi yapimi, fed'i hackleyip rezervlerini bosna'ya aktarmanin en kestirme yontemleri de konu$ma ozgurlugunun sinirlarina takilacaktir. yalniz sebebini hala bilemedigim icin ornek vermeden gecemiyorum, "napalm" yapimi amerika'da ce$itli kitaplarda ayrintilari ile anlatilmaktadir (internetin de kastedildigini anlamayanlar $uraya bakabilirler:telmih), kar$isinda hukuki bir mucadele varsa da bilemez bu avare.

+ Yorum Gönder


cocugun ozgurlugu n,  cocuk ifade ozgurlugu hakki