+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çocuğun din ve vicdan özgürlüğü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuğun din ve vicdan özgürlüğü nedir
  çocuğun din ve vicdan özgürlüğü nedir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  çocuğun din ve vicdan özgürlüğü nedir


  BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 14. maddesi, çocuğun temel kişisel hakkı olarak düşünce, din ve vicdan özgürlüğünü tanımaktadır. Bu hak, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Uluslararası Kişisel ve Siyasal Haklar Sözleşmesi'nde de "herkes" için geçerli sayılmaktadır. Sözleşme'nin 5. maddesini yansıtan ikinci paragraf, çocuklarına onların "gelişen yetenekleriyle uygun biçimde" yönlendiricilik sağlayacak anne babanın rolüne saygı gösterilmesini istemektedir. Uluslararası Sözleşme'ye göre, anne babaların, kendi inançları doğrultusunda çocukların ahlâki ve dini eğitimini sağlama özgürlüklerine saygı gösterilmelidir; buna karşılık BM ÇHS'de vurgu yapılan yer çocuğun kendi din özgürlüğüdür ve anne-babanın yönlendirmesi de çocuğun gelişen yetenekleriyle uyumluluk taşımak zorundadır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  çocuğun din ve vicdan özgürlüğü


  Merhaba Çocuklar,

  Sizlere sizin haklarınızı anlatmaya başlamadan önce ne anlatacağımı paylaşmak istedim. Çocuk hakları ilk kez Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra tartışılan bir hak grubu olarak hukuk dünyasında yerini almıştır. İlk kez 1924 Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi ile çocuk hakları tüm dünyaya duyurulmuştur; ancak bu bildirgenin bir bağlayıcılığı yoktur. Yani bir sözleşme olmadığı için devletler buna uymakla yükümlü olmamıştır.
  Çocuk hakları konusundaki ilk bağlayıcı metin 1989 Çocuk Hakları Sözleşmesidir. Birleşmiş Milletler'in imzaya açtığı bu sözleşmeyi 191 ülke imzalamıştır. Sözleşmeyi imzalayan devletler bu sözleşmeyi ülkelerinde uygulamaya söz verir; yasalarını bu sözleşmeye uygun olarak değiştirir ve sözleşmenin etkin uygulanması için gerekli tüm önlemleri alır. Türkiye de bu sözleşmeyi imzalamıştır.
  Çocuk Hakları Sözleşmesiyle tanınan hakların öncelikle çocuklar tarafından bilinmesi zorunludur. Çocuk haklarını çocuklar savunmalıdır; savunmak için bu hakları bilmelidir. Dergimizin ilk sayılarında sözleşmenin maddelerini sizlere aktaracağım. Sonraki sayılarda türlü konularda çocuk haklarını korumak için yapabileceklerinizi anlatmaya çalışacağım. Sorularınız olursa yanıtlamaktan mutluluk duyarım.

+ Yorum Gönder


cocuklarin dusunce ve vicdan hqkki