+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Kafkas halk oyunu hangi bölgenin oyunudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kafkas halk oyunu hangi bölgenin oyunudur
  kafkas halk oyunu hangi bölgenin oyunudur ? 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Kafkas halk oyunu azerilerden gelmedir..  kafkas-oyunu.jpg

  Kafkas dansı gruplarının, Kafkas danslarının yaşaması açısından İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da ve daha sonra Türkiye'de sarfettikleri çaba kayda değerdir.
  Kuzey Kafkasya halk dansları Avrupa ve Türkiye'de nasıl yayıldı?

  Aralarında Kafkas dans kültürünün önemli isimlerinden Musa Ramazan'ın da bulunduğu bir grubun, Kafkas danslarının yaşaması açısından İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da ve daha sonra Türkiye'de sarfettikleri çaba kayda değerdir. Musa Ramazan'ın "Bir Kafkas Göçmeninin Anıları" adlı kitabında anlattıkları hayli ilginç. Kitapta anlatılanlara göre, Sovyet halklarının folkloru 1930'lu yıllarda sahnelenmeye başlandı. Halk kültürlerinin parçası olan danslar, müzik, şarkılar, korolar ilkokullardan başlanarak Kültür Bakanlığı düzeyinde örgütlenen gösterilerle gündeme girdi. Kuzey Kafkas otonom cumhuriyet ve eyaletleri kendilerine özgü zengin folklor ve sanat programları oluşturdular. Tarihçi, ressam, müzisyen olan diplomalı ve yetenekli hocaların nezaretinde her birinde müzik, dans, şarkı icra eden birer devlet halk topluluğu oluşturuldu. Skeçleri yürütebilecek aktörler de yetiştirildi.

  Kollektif birikim

  Her toplumun salt kendine özgü danslarla iki saatlik bir program sahnelemesi kolay olmamaktaydı.
  Bu nedenle komşu halkların kültürlerinden; müzik aletleri, danslar ve hocalardan faydalanıldı. Örneğin, Kabardey-Balkar Halk Dansları Topluluğu'nu oluşturmak için halk oyunları hocası Gürcistan'dan, davul-zurna çalanlar da Derbent Yahudilerinden sağlandı.
  Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu da programında Kuzey Kafkas halk oyunlarından üst düzeyde yararlandı, bu oyunlar daha sonra Gürcistan kültürünün bir parçası haline geldi. Dağıstan'ın Lezginka dansı "Lekuri" olarak, Kabardeylerin "Kafe"si, Osetler'in "Şimd"ı ve diğer bazı dansları "Dağlı Savaşçılar" ve "Süvarilerin Dansı" adlarıyla Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun koreografilerinde yer alarak Sovyetler ve dünyada büyük sükse yapıldı.
  Sovyetler Birliği'ndeki Hıristiyan cumhuriyetler halk dansları yanında şarkı ve çok sesli koro toplulukları da oluşturdular. Devrimden önce kiliselerde çok sesli korolor vardı. Bolşevik ihtilali sonrası Ruslar, Ukraynalılar, Gürcüler, Ermeniler ve diğerleri sanatsal gösteriler düzenleyerek halka konserler vermeye başladılar.

  Almanlarla birlikte Avrupa'ya geçen kültür

  Bütün bu kuruluşlar İkinci Dünya Savaşı'na kadar profesyonel olarak çalışmalarına devam ettiler.
  İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra 22 Haziran 1941'de Alman Nazi Ordusu Sovyetler Birliği'ne girdi.
  1942 ilkbaharında Alman kuvvetleri geri çekilmeye başladı. Yerine gelecek Kızıl Ordu'dan çekinen halklar, çok kalabalık bir insan seli şeklinde Almanlar ile birlikte çekilmeye başladı. Bundan sonra Almanlar bir daha Kafkasya'ya dönemediler.

 3. Ziyaretçi
  hangi bölgede bulunur kafkas oyunu
 4. Asel
  Bayan Üye
  hangi bölgede bulunur kafkas oyunu

  Kafkas oyunları, Ardahan, Kars, Iğdır çevresinde oynanan oyunların genel ismi.

  Bunun dışında Çoruh ve Kızılırmak havzası etrafında, Marmara'da Kafkas kökenli halkların oynadıkları oyunlara verilen genel isimdir.

 5. Ziyaretçi
  asel yanlış ona bakarsan samsundada oynanıyo

 6. Asel
  Bayan Üye
  Kafkas halk oyunu hangi bölgenin oyunudur
  Kuzey Kafkas Yöresi, Türkiye'de icra edilen Kafkas Halk Dansları nın iki dalından birisidir. Türkiyede Kafkas halk dansları Güney Kafkas Yöresi(azeri) ve Kuzey Kafkas Yöresi (gürcü, çeçen, inguş v.b.) olarak ikiye ayrılmıştır. Bu yörenin en karakteristik özelliği figürlerinin oldukça sert ve sürretli olmasıdır. Genel olarak düz çizgi formunda oynanan bu yörenin en çok bilinen oyunları ise
  Lezginka (Çeçenlerce Lovzır, Kabardeylerce Şeşen, Kafkasya dışında Şeyh Şamil)(Dağıstan Lezgiler)
  Kumuk (Dağıstan)
  Apsuva (Abhazya)
  Simt (Güney Osetya,Kuzey Osetya)

 7. Ziyaretçi
  kafkas güneydoğu anadolu bölgesinnin halk oyunudur.

 8. Ziyaretçi
  bu site çok güzel

 9. Ziyaretçi
  çok saol ödevimden 100 aldım

 10. Ziyaretçi
  kafkas Güneydoğu Anadolu bölgesinin güzel bir halk oyunudur

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kafkas oyunu hangi yöreye aittir,  kafkas hangi bölgeye aittir,  kafkas oyunu hangi bölgeye aittir,  kafkas oyunu hangi yöreye ait,  kafkas hangi yöreye aittir,  kafkas hangi bölgede oynanır