+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yalnız efe kitabının kahramanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yalnız efe kitabının kahramanları
  yalnız efe kitabının kahramanları

  yalnız efe kitabının kahramanları LAZIM 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Yalnız efe kitabının kahramanları

  Kişiler

  Hikâye genel olarak Kezban yani Yalnız Efe üzerine kurgulanmıştır. Olay örgüsünün şekillenmesinde Kezban, Yörük Hoca ve Eseoğlu rol oynar. Hasım olan kişi Eseoğlu; yönlendirici ise Yörük Hoca’dır. Saydığımız üç şahıs dışındaki kişi kadrosu ayrıntılı olarak kişilik yapılarıyla karşımıza çıkmazlar. Hasım güç olarak nitelendirdiğimiz Eseoğlu hikâyenin başlangıcında özetlenen tipik özellikleri bir vaka içerisinde çok ayrıntılı olarak geçmemesi bu tipin yansıtılması hususunda kısmen de olsa zayıf kalır. Çünkü başta sadece zalim, faizci vs.. birisi olduğundan bahsedilir.

  Kezban: Hikâyenin başkişisi olan Kezban daha sonraları dağa çıkarak ‘Yalnız Efe’ ismiyle halk içerisinde anılır. Başlangıçta çok güzel bir köylü kızı olarak tanıtılan Kezban, babasının tek mirasıdır. Kız olmasına rağmen çok kuvvetli, cesur ve merttir. Erkek gibi duruşu vardır ve evlenmemiştir. Köylülerin ısrarına rağmen evlenme taraftarı değildir ve evlenmez de. Babasının öldürülmesinin ardından sorumluları arar. Eseoğlu’nun aptal çobanlarından birinden asıl katili ve kimin yaptığımı öğrenir. Eseoğlu’ndan korkan köylüler ona karşı cephe almak istemezler. Kezban her türlü resmi yolu denese de sonuç çıkmaz. Bunun üzerine Kezban kararını verip dağlara çıkar.

  İntikam duygularıyla dağlara çıkıp silah kuşanan yiğit kız öcünü alır. Bundan sonra kendisini zalimlere karşı halkı koruyan biri olmaya adar. Bunun üzerine halk ona Yalnız Efe ismini verir. Kız olduğu için hiçbir erkeğe kendini göstermemesi dikkat çeken bir başka noktadır.

  Her ne kadar hükümet adamı olarak tanınan Eseoğlu’na karşı mücadele eden Kezban, Hükümete karşı değildir. Eseoğlu hükümeti de emniyeti elinde bulundurduğunu ve bölgenin asayişini sağladığını söylemesiyle yanına çeker ve göz boyar. Dolayısıyla Kezban hükümete hizmet eden askere karşı değildir. Onun sıkıntısı sadece Eseoğlu gibi zalimlerdir. Hikâyenin sonunda da askerlerin kendisine teslim olmasını söylediğinden onlarla çatışmaya girmek istemediğini söyler Kezban. Askerler isteklerinde ısrar edince Kezban orada nur olup kaybolur. Bu yönüyle Kezban’a diğer adıyla Yalnız Efe’ye mistik ve dini bir şahsiyet de yüklenmiştir.

  Eseoğlu: Eseoğlu; imansız, dinsiz, merhametsiz bir faizcidir. İnsanları borç altına alarak onları dilediği gibi sömüren ve hükümeti de sözde bölgenin güvenliğini sağladığı için arkasına alan Eseoğlu hikâyenin ilerleyen bölümlerinde Yörük Efe’nin cinayetini işlettiren kişi olarak da karşımıza çıkar. Hikâyedeki kötü kişiyi temsil eden Eseoğlu, hikâye boyunca direk olarak konuşturulmaz. Her zaman bir başka ağızdan yaptıkları anlatılır. Hikâye sonunda Eseoğlu, Kezban tarafından öldürülür.

  Yörük Hoca: Hikâyenin şekillenmesinde ve olay örgüsünde neden-sonuç ilişkisinin kurulmasında etkili olan kişidir. Köydeki saygı duyulan bilgili birisidir. Birçok savaşa katılmış olması da ona ayrı bir misyon yükler. Kezban’ın babası olduğu için, o öldürüldükten sonra Kezban, Yörük Efe’nin intikamını almak için dağlara çıkar. Hep haksızlığa karşı koyan ve halkı da bu doğrultuda öğütleyen Yörük Efe, Eseoğlu’nun emriyle kâhyası tarafından öldürülür.

 3. Ziyaretçi
  en ince ayrıntısına kadar kahramanlarını verin çünkü yarışmaya gidecegim
 4. Ziyaretçi
  kitabın ana kahramanı kezban. herkes bu kitabı okusun bi okuyan bi daha okur. süperrrrrrrr ya

 5. Ziyaretçi
  kelimeler herşeyi anlatır bununla ilgili kompoziyon yazmama yardımcı olurmusunuz yetiştirmem gereken çalışmalarım var lütfen

 6. Ziyaretçi
  süper, süper olmasınada benim aradığım şey yok aradığım şey yanlız efenin kahramanları lütfe biliyorsanız yazın yarın sınav var

 7. Ziyaretçi
  kahramanların kim olduğu belli zaten kezban,yörük hoca,eseoğlu,köylüler ve askerler

 8. Ziyaretçi
  güzelde nasıl diyeyim yardımcı karakterler yok yoksa süppperrrrrr

 9. Ziyaretçi
  güzel bir kitap

 10. Ziyaretçi
  bence güzeldi teşekkür ederim ödevime yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


yalnız efe kitabının kahramanları,  yalnız efe kahramanları,  yalnız efe karakterleri,  yalnız efe kitabının konusu,  yalnız efe kitabının özeti,  yalnız efe kısa özeti