+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürk sigara içiyormuydu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk sigara içiyormuydu?
  Atatürk sigara içiyormuydu? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Atatürk sigara içiyormuydu

  Cevap:
  Evet
  Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr. Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş; Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: "Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".


 3. Ziyaretçi
  atatürk sigara içiyordu bunu bilemeyece
  ne var?
  ölümünün sebebi
  zaten sigara ve
  alkoldü:(
 4. webmyx
  Yeni Üye
  Evet o içiyordu, onun bu ülkeyi bıraktı nesilde içiyor malesef.. Sigarayı bırakın arkadaşlar, bırakmak isteyenlere elektronik sigarayı tavsiye edebilirim.. Arkadaşıma buradan elektronik sigara aldık 1 aydır kullanıyor hiç sigara içmiyor şuan

 5. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Atatürk sigara içiyormuydu?


  Yaşamda en doğru yol gösterici bilimdir.’, ‘ Ben siporcunun(sporcunun) ahlaklısını (aktörelisini) severim.’ Ve ‘ Ahlaksız(aktöresiz) bir millet(ulus) kalkınamaz.’ diyen bir insanın yani Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiklerini söyleyenlerin içkiye, sigaraya, ahlaksızlığa ve çıplaklığa karşı olmaları gerekirken; onların değil de onların ‘gerici, yobaz, bilim düşmanı’ diye nitelediklerinin bunlara karşı olmaları gerçekten de acı, utanç verici bir çelişkidir. Gerçekde, Can Dündar’ın ‘ Mustafa ‘ filiminde Atatürk’ü ayyaş gibi gösterilmesine karşı çıkanların; Atatürk’ü içki, sigara, çıplaklık, ahlaksızlık, bencillik, sorumsuzluk yanlısı, savunucusu olarak yaşamlarına geçirmeleri de eşdeğer bir acı ve utanç verici çelişkidir. Yani bir yandan, Atatürk içki bağımlısı olarak gösteriliyor diye bir filime tepki göstereceksin, öte yandan da Atatürk içki, sigara içiyordu, diyerek içki ve sigara içeceksin ve üstelik de içki, sigara içmeyi ve içki, sigara içme özgürlüğünü Atatürk ilkelerinden sayacaksın. İçki içmeyenlerin subaylığa alınmadığı savı, bu açıdan acıdır. Gerçekden böyle mi idi? Ya böyle idi ise? O zaman anlarız ki Atatürk’ü anlamamamış olmanın en acı ve en büyük örneklerindendir bu.
  Atatürk içki,sigara içdi mi? Bugünkü anlamda içmedi. Atatürk’ün içki, sigara içmesi; günümüzden 30 yıl önce, hava kirliliğine ‘ Hiç koskoca hava kirlenir mi yav!’ diye gülenlerin durumuna benzer. Bundan 30 ya da 100 yıl önce hava ve deniz kirliliğine inanılmaması, gülünmesi gibi Atatürk zamanında da içkinin ve sigaranın zararları bilinmiyordu; bu konudaki savlara ise büyük olasılık ile gülünüp geçilmiştir. Şu gerçeğe de gülünecektir ki Türkiye’ye tütün ve sigara en başlarda bir keyif aracı olarak değil ilaç olarak sokulmuştur. Öyle ki tütün ilaç olarak eczahanelerde satılmıştır. Bu yüzden doktorlar; bazı hastalıklarda(sayrılıklarda) hastalara(sayrılara) tütünü, sigarayı reçeteye yazmışlardır. Öyle ki 8-10 yaşındaki çocuklara da ilaç olarak tütün, sigara yazılmıştır, doktorlarca(sağaltmanlarca). Bunlardan birisi de benim babamdı. Bir doktor da ona ilaç olarak sigarayı yazmıştı gençliğinde. Ve babam, ‘Akciğer kanserisin, sigara içmeyecekin.’ diyen doktora da ‘ Sigarayı bana doktor verdi, bırakmam.’ diyebilmişti.
  Sigara ve içki üzerine bilimsel bilgiler eskiden şimdi ki kadar çok değil idi. İçki için de; içkinin yanında bol meze yenildiğinden dolayı kan, güç, kilo alma verdiğinden dolayı sağlık kaynağı olarak da yorumlanmıştır ve bu gücün, içkiden geldiği sanılmıştır. Bu yüzden rakıya halk dilinde ‘Aslan sütü’ de denilmiştir. Çocukluğumda, dönme dolabı eliyle çeviren gence bunu nasıl başardığını sorduğumda, ‘ Aslan sütü içiyorum, ondan.’ demiş idi.
  Bu toplum genelde hep Batı’nın yalanlarına, hilelerine kurban gitmiştir. Buna karşı çıkanlara da komünist, dinsiz, vatan haini denilmiştir.
  Atatürk günümüzde yaşıyor olsa idi inanıyorum ki hem sağlığa zararlı olduğu hem de topluma, insanlara kötü, yanlış örnek olmamak için; sigara, içki içmez idi.
  Atatürk sigara, içki içiyor idi, diye sigara, içki içmek hem Atatürk’ü hiç anlamamış olmaktır hem de Atatürk’ü sömürmek demektir. Atatürk’ü anlamak, tanımak, bilmek; yaptıklarını yapmak ile değil söylediklerini, yazdıklarını öğrenmek, anlamak ile olur ve Atatürk’e de bu ülkeye de ihanettir.
  Atatürk zararlarını bilmediği için içti ama siz biliyorsunuz artık ve yine de sigara, içki içiyor iseniz bilin ki Atatürk’çü değil Atatürk düşmanısınız.
  Acaba Atatürk’çü olduklarını söyleyenler, Atatürk sigara ve içki içiyordu diye mi Atatürk’çüler? Acaba Atatürk sigara ve içki düşmanı olsa idi Atatürk’çü olurlar mı idi? Ve eğer Karl Marx sigara ve içki düşmanı olsa idi, komünistler komünist olurlar mı idi? Bencilliğin, sorumsuzluğun, benliğin, nefsin adını ne Atatürk ne de Atatürk’çülük koymayın.
  Ve Atatürk’ün bilimsel kişiliğine ve sözlerine dayanarak kesinlikle söyleyebilirim ki bu çağda sigara ve içki içen birisi kesinlik ile Atatürk’çü değildir, Atatürk’ün kişiliği ile ilgisi yoktur.
  İşde bunları anlayamadığınız için bugün Akp başda ve dünyada komünizim bitdi.
  Sigara ve içki içen sözde Atatürk’çüler ve sözde komünistler topluma, insanlığa, insanlara kötü, yanlış, çirkin örnek olmaktadırlar.
  Abilimsel(bilimsel olmayan) insan, asosyal(toplumsal olmayan) insandır. Asosyal (toplumdışı) olmak, abilimsellik( bilimsellik dışı) olmak ile başlar. Abilimsel(bilimsel olmayan) bir insan, tüm gününü kalabalık içinde geçirse de asosyaldir(toplum dışıdır). Bilimsel bir insan ise dağ başında yapayalnız yaşasa da sosyaldir(toplumsaldır).(Yabancı sözcükler için bağışlayın; çiviyi çivi ile sökmek için öyle yazdım.).
  ve komünizim keyifçilik değil bilimsellik ve onurluluktur. Sigara, içki içmek ile; bikini, mayo, mini etek, açık saçık, daracık giymek ile Atatürk’çü de toplumsal da çağdaş da uygar da olunmaz ancak kabuksuz fıstık gibi kabuksuz gerici, kabuksuz yobaz olunur.
  Atatürk’çülük de din de bilim de insanlık da komünizim de utanmak ile başlar. Çünkü utanmak; gerçekleri, başkalarını ve toplumu önemsemektir.
  Akp dünyada bile yok iken en büyük işlerimden biri de Atatürk’çü, komünist, Müslüman geçinenlerin ellerinden sigaraları alıp kırmak idi.


 6. Ziyaretçi
  Alkol kullanmıyodu kayıtsız üye atatürk alkolik değil !

+ Yorum Gönder


Atatürksigara ve içki