+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Basit bir atom modelini (maket şeklinde) nasıl yapabilirim? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Basit bir atom modelini (maket şeklinde) nasıl yapabilirim?
  Basit bir atom modelini (maket şeklinde) nasıl yapabilirim? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Küçük boncuklar, biraz bakır tel, uhu ve pinpon topu ile yapılabilir.

  Pinpon topunu çekirdek olarak düşünün. Bakır telleri 3 halka olarak düzgün olarak kıvırın. Yörünge şeklini verince en içte olacak halkanın bir parçasını ortaya doğru kıvırın (topa tutturacaksınız), tellere uygun oranda elektron (boncuk) koyun (mümkünse uhu ile sabitleyin). Telleri iç içe halkalar olacak şekilde resimlerde görüldüğü gibi birbirlerine teğet geçirip, teğet noktalrından yapıştırın veya tel ile bağlayın. En içteki halkadan sarkıttığınız tel parçasını pinpon topuna monte edin.

  Daha gerçekçi olması için pinpon topu yerine merkeze 10-11 tane boncuğu birbirine yapıştırarak bir küre (proton,nötron) yapabilirsiniz. Yahut basite kaçıp pinpon topuna keçeli kalemle yuvarlaklar çizip nötron ve protonları gösterebilirsiniz.

 3. Ziyaretçi
  Basit bir atom modelini (maket şeklinde) nasıl yapabilirim?
 4. Ziyaretçi
  arkadaşlar cok güzel bir model biliyorum kendim ürettim
  malzemeler:ince mukavva,kırmızı boncuklar, kırmızı boncuklardan büyük 2 renk boncuk (pinpon topuda olabilir), şiş yada uzun bir demir çubuk 3 tane birbirinden uzun (istediğiniz büyüklükte) mukavva şerit kesiyoruz.şeritleri tek tek daire şeklinde yapıştıralım. büyüklüğüne gör iç içe getirelim demir çubuğu en alt çemberden ortaya kadar demir çubuktan geçirelim.ortaya proton ve nötronu temsil eden pinpon toplarınıdemir çubuğa geçirelim çemberlerin diğer yarınıda demir çubuğa geçirelim şimdi kırmızı boncukları çemberlerin üstüne elektronların dizilişine göre yapıştıralım..demir çubuğuda yatay ve ağır bir tabana sabitleyebiliriz.. model hazır.biraz karışık ama çok güzel ve kolay oluyor umarım işinize yarar

 5. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim ziyaretçi

 6. Ziyaretçi
  insan bi yapılmış şeklinin resmini koyar performans için lazım şansıma köseyim kendim çizmem lazım

 7. Ziyaretçi
  teşekkür ederim çok güzel oldu arkadaşlar =)

 8. Ziyaretçi
  çok iyiidi saolun

 9. Ziyaretçi
  merhaba ben sena ablam üniversite 1 e gidiyo öğretmeni atom modeli ödevini vermiş ve eğer küçük kardeşiniz (5-6 ya giden) varsa ondan yardım alabilirsiniz demiş ben de 6 ya gidiyorum ablamın ödevi yapması için dönem sonuna kadar zamanı var bana sordu biz o konuyu daha işlemedik ama nasıl yapabilirim o ödevi ablam iki hafta sonra üniversitesinden bizim eve yani istanbula gelicek o zaman onun ödevini birlikte yapıcaz bu şekilde anlatıyorsunuz ama videosunu izlemeden anlayamamki video varsa eklermisiniz..

+ Yorum Gönder


atom modeli yapımı,  atom modeli nasıl yapılır,  atom modeli maketi,  basit bir atom modeli nasıl yapılır,  atom modelleri nasıl yapılır,  atom modeli maketi nasıl yapılır