+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara

  insan doğaya hakimdir çünkü biz ağaçları kesiyoruz ormanı yakıyoruz doğaya zarar veriyoruz
  Cevap: İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara frmacil dördüncü 4 sayfa Cevap: İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara

 2. Ziyaretçi
  arkadaşlar cahil cahil konuşmayım lütfen;
  İnsan doğaya hakimdir çünkü son yüz yıldan bu yana insan sayısı artmakta ve doğa yok olmakta
  Lütfen bu durumu göz önüne alalım ve düşünelim bunu öneririm.
  İnsanoğlu doğayı hep kendi amaçları için kullanmıştır ve bu yüzdendir ki özellikle so0n yıllarda doğa yok olup gitmekte iken insanoğlu gün geçtikçe büyümektedir yalnız şunuda unutmamak lazım.
  TABİKİ İNSAN DOĞAYA HAKİMDİR ALLAH İNSANİ BÜTÜN HERŞEYDEN ÜSTÜN BİR CANLI KILMIŞTIR VE DOĞAYIDA EŞSİZ BİR ŞEKİLDE İNSANIN YARARINA OLACAK ŞEKİLDE DONATMIŞTIR ,DOĞAYI KULLANARAK BİŞEYLER ELDE ETMEKTE İNSANA KALMIŞTIR.
  Arkadaşlar şimdi beni doğal afetler diyip kısıtlamak isteyenler olucaktır1
  Ona da 1 cevabım var!!
  Sel'e set çekiliyor , kasırga olduğunda sığınaklara giriliyor , depreme dayanıklı evler yapılıyor.Bunlar hakim olmak değil midir sizce?

 3. Ziyaretçi
  yarın münazaram var bunu yazdım ve yeterli olacagını dusunuyorum.takım arkadaslarımdan da memnunum .

 4. Ziyaretçi
  "Kendine hakim olmayan insan doğaya nasıl hakim olabilir"sözü bence herşeyi açiklıyor

 5. Ziyaretçi
  MÜNAZARA KONUŞMAM
  Öncelikle İnsan Doğa'ya hakimdir. İnsan hem doğayı güzelleştirebilir hem de kirletebilir. Bunlara da yönetmek denir. Doğal afetler doğadan gelen bir şey değildir doğal afetleri Allah verir.Doğa bize birçok doğal afet verir ama bunları insanoğlu değiştirebilir. Yani doğa bize doğal afet verse de biz kolayca atlatabildiğimiz için durum burada 1-1.
  Deprem:
  • Yerlerim yerleri deprem kuşakları dışından seçmek
  • Yerleşim birimlerini sağlam araziler üzerinde kurmak
  • İnşaatlarda depreme dayanıklı malzemeler kullanmak
  • Çok katlı yapılardan kaçınmak depremi önler.
  Erozyon :
  • Doğal bitki örtüsü korunmalı ve çıplak yerler ağaçlandırılmalıdır.
  • Yamaçlar basamaklandırılmalı ve ağaçlandırılmalıdır.
  • Yamaçlardaki tarlalar, bayır aşağıya değil. enlemesine sürülmelidir.
  • Mera alanları korunmalı, aşırı otlatma yoluyla meraların bozulmasını önlemek erozyonu önler
  Yangın:
  1. Vatandaşlar bilinçlendirilerek orman yangınlarına yol açan yanlış davranışlara ve ihmallere son verilmelidir.
  2. Orman yangınlarını anında öğrenmek çok önemlidir. Bunun için orman alanlarında yeterli sayıda yangın kulesi ve gözetleme yeri yapılmalıdır. Yangınları kısa sürede söndürebilecek itfaiye ekipleri yetiştirilip hazır bulundurulmalıdır. Ayrıca gözcülerin yangınları zamanında haber vermesi için telsiz ve telefonla haberleşme olanağı sağlanmalıdır. Böylece yangınları, fazla yayılmadan söndürme olanağı elde edilmiş olur.
  3. Bunların yanı sıra il ve ilçelerde bulunan sivil savunma örgütleri de yangınların söndürülmesi ve kurtarma çalışmalarına katkılarda bulunmaktadır.
  Sel:
  • Doğal bitki örtüsünün, özellikle de ormanların korunması gerekir. Çünkü ağaçlar, yağmurun hızını keser ve yağmur sularının toprağa sızmasını sağlar. Böylece sular toprağın yüzünde birikmez ve sel oluşumuna yol açmaz. Ayrıca ağaç, gövdeleri, suyun yamaçtan aşağıya hızla akmasını önler.
  • Suyun hızını kesmek için yamaçların teraslandırılması, akarsu yataklarına setler yapılması ve göletler oluşturulması sel baskınlarının yol açacağı zararları büyük ölçüde azaltır.
  • Sel baskınlarından ve taşkınlardan korunmanın bir yolu da akarsu kenarlarına yerleşmenin önlenmesidir.
  *insan doğaya hakimdir çünkü insanoğlu doğayı hep kendi amaçları için kullanmıştır ve bu yüzdendir ki özellikle son yıllarda doğa yok olup gitmekte iken insanoğlu gün geçtikçe büyümektedir yalnız şunu da unutmamak lazım ki insan doğa olmadan ne yapabilir ki
  *insan doğadan ayrı bir şey değildir. doğanın bir alt kümesidir. insan sadece hakim olduğunu sanır ama hakimiyet kuran birisi kendisini öldürmez . oysa insan kendi sonunu kendi eliyle hazırlıyor. yani doğaya bir etkide bulunuyor doğadan aldığı cevap ise onun sonunu hazırlar nitelikte.
  onun için milyarlarca yılda oluşan stabil bir sistem var karşınızda bunun gücü çok daha fazladır
  *İnsan doğanın bir parçası, onu doğadan kopuk düşünemezsin, yeri geldiğin de doğanın en ufak bir haykırışında onun esiri ve tutsağı olur, yeri geldiğin de onun zorluklarını aşmak için her türlü çabayı gösterir.
  Bunca doğaya karşı emek ve savaş olmasaydı insan denilen canlı bu noktaya gelebilir miydi acaba.
  Gelişen insan zihninin geldiği bu nokta da,hükmediş mantığıyla gelişmiş olan insan zihni,karşısına doğayı,insanı,kendisini ve bütün yerküreyi alacak konuma geldi.
  Soru şu, bunun sonucun da kim karlı çıktı,kim zararlı?
  *insan doğaya hakimdir demek yuvarlak bir cevap olur ama insan doğaya hakim olabilir
  aslında düşünce safsatalarından kurtulabilirsek insanın doğaya hakim olduğunu görebiliriz
  Çünkü insanın en temel yaşama kuralı doğaya hakim olmasından geçer.Doğaya hakim olamayan bir insanlık yok olmaya mahkumdur.İnsan doğaya hakim olmasaydı diğer aklı olmayan canlılardan farksız olurdu.Şöyle bir düşündüğünüzde biz şu an doğa şartları kendimize göre çevirip kullanıyoruz oysa diğer canlılar bunu yapamıyor çünkü akıl olgusundan yoksunlar.Bir maddeyi kendimize göre düzenleyebilmemiz doğaya hakim olduğumuzu gösteriyor aslında. Diğer canlılar için doğa onlara hakimdir diyebiliriz. Çünkü doğal olan her şeye göre evrimleşmiş aklı olmayan canlılardır.
  *Kısa vadede doğa bize hakim , uzun vadede de biz ona hakimiz. Kısa vadede oluşan deprem, sel gibi felaketlere karşı insanoğlu çaresiz kalıyor. Uzun vadede insanoğlu çevreyi kirletip düzenini bozuyor. Yani yavaş, güçsüz, fakat daima etkin eylemlerle zamanla doğayı etkiliyor ve kontrol altına alıyor. Tabi ki bu kontrolün iyi olduğu söylenemez. Kumandayı hırs ile yönettiğimizden olsa gerek..
  *Kısa vadede biz doğaya hakimiz. Çünkü insan şu anki vücut yapısı ile normalde (doğaya hakim olmasa idi) sadece tropikal bölgelerde yaşaması mümkün olabilirdi. Halbuki dünyadaki her türlü iklimde yaşamını sürdürebiliyor. Ama uzun vadede doğa insana hakimdir. Çünkü ilerde doğa bozulacak ve bu ortamda insanların da yaşaması mümkün olmayacaktır.
  *Ben insanın doğaya hakim olduğunu düşünüyorum. Ama şahsen bunu ispatlayacak örnekler de bulmakta güçlük çekiyorum doğrusu. Ama şu örnekleri de eleştiriye sunabilirim. Son 200 yılda insan ortalama yaşam süresinin 15-20 yıl uzaması, dünya ikliminin insan faktörü ile değişmesi, yağmur bombaları vs.
  *Allah bizim en üstün varlık olduğumuzu buyurmuştur arkadaşlar aynı münazara bize de verildi ve ben insan doğaya hükmederi savunuyorum.. deprem diyosnuz ben de japonya diyorum biz doğayla başa çıkabilecek kadar zekiyiz onun vereceği zararlara karşı koyaiblcek kadar. biz doğayı yok edebiliriz hepsi bizim elimizde ayrıca deprem sel sadece türkiye ile sınırlı kalırsak tabikide bizi yener gelişmiş ülkeler önlemini alıo kardeşim.. ayrıca hidrojen bombasıyla doğayı yok edebiliriz.. bolu dağlarının altındaki geçitleri örnek veriblirz yanar dağların az az lav çıkartmasını sağlayıp patlamasını önlediimizi söleyebilriz. artık insanoğlu doğacak bebein ne renk gözlü olacağını bile kromozonlarla oynayarak belirleyebilio. doğa kendini yenileyemio yok olan tükenip gidio oysaki insan ölüo ve doğuyo ölüo ve tekrar doğuyo neslimiz kıyamete kadar sürecek ama şimdiden dolu hayvan ve bitki nesli tükendi gitti..
  Not:ispanyada kendi istekleri doğrultularında yağmur yağdırdıklarınıda biliomsnz acaba! yağmurun nası yağdığını bilioruz ve bunu yapmak zor deil yakında rüzgarda yönü belirlenebilir bir kuveet olucak..
  *doğa Allah değildir doğa Allah tarafından bizim için ve tüketilmek için yaratılmış birşeydir. ayrıca insan artık bilim sayesinde doğacak bebeinin gözünün renginin ne olacağını bile belirleyebiliyor bu Allah'a hakimmi oluyoruz hayır bize verdiği aklı kullanıyoruz yapabilceğimizi yapıoruz ozmn ona bakarsanız Allah'ta bizi yarattı ozmn doğa Allah'amı hakim oluyor
  * İNSAN DOĞAYA HAKİMDİR
  1.ÇERNOBİL:Bir kazada olsa doğaya büyük zararlar vermiş bir olaydır.Bu olaya doğa hiçbir tepki verememiştir.
  2.HİROŞİMA VE NAGAZAKİ:Amerika tarafından atılan atom bombaları Hiroşima ve Nagazaki illerine büyük zararlar vermiş,doğaya da büyük etkiler yapmıştır. Bu bölgelerde daha yeni ot bitmeye başlamıştır.Doğa bu olaya da karşı koyamadı.
  3.BARAJLAR:Ülkemizde birçok nehirde barajlar vardır.Sellere sebep olan nehirleri bir beton yığınıyla durdurabiliyoruz ve en iyi şekilde bu nehirlerin enerjisini kullanabiliyoruz
  Not: ama şuda varki allah herşeyi bizim için yarattığını söylüyor.yani bi açıdan da doğaya biz hakim oluyoruz
  *elbette insan doğanın hakimidir deprem sel vs. takdiri ilahidir dünyanın dengesini tek insan bozabilir
  diğer tüm canlı ve cansız varlıklar bu dengeyi korumak için yaratılmıştır
  * İnsan doğanın bir parçasıdır ve ikiside bir birini etkiler ve etkilenirler.Orta çağ da hakim görüş insanların doğadan etkilendiği ve doğa karşısında aciz olduğu idi tabi bu tamamiyle kaderci bir yakşım idi ama artık gelişen teknoloji ile insanlar doğa olaylarını tam anlamıyla kontrol edemeseler bile etkileyebilmişlerdir
  *insanlara bir çok hastalıklar bulaşıyor ve bunları hemen hemen hepsi doğadan geliyor yada doğa yoluyla bulaşyıor.ama insan oğluda boş durmuyor ve hastalıklara karşı aşı , tedavi vs . bulmaya çalışıyor ve buluyorda! Buda doğaya hakim olmadığı anlamına mı gelir paki?
  *japonyayı ele alacak olursak o kadar deprem olmasına karşın hala ülkede dimdik duran birçok kuleleri var!
  *sonuc olarak insanlık varoldugundan bu yana dogayı cok iyi tanımış ve onun zorluklarına karşı galip gelmenin yolunu her zaman bulmuştur. şu andaki küresel ısınma yada cevre kirliligi gibi konular ise insan oglunun cözümünü her zaman, herkezin bildigi konulardır bunu 3-5 yaşındaki bir cocuk bile bilir.
  Deprem sel vsvsvs bunlara karşı gelemiyoruz ama bunlar doğanın kuralı doğa kenisi mi karar veriyor sanki bugün yağmur yağsın yarın yağmasın diye.allahtan gelen bişey bunlar . insanda Allaha hükmetmiyor zaten sadece olacaklara karşı önlem alıyor ve kendisini doğaya karşı savunuyor sadece.
  * insanlar doğayı istediği gibi yönlendiriyo belki ağaçları yok etmeler vs. ya da sera gazı salıp ta dünyayı ısıtma vs
  * Doğa yokoluyor ve bunu yapan insanlar, ama bilmiyorlarki bilinçsiz davranarak kendi sonunuda hazırlıyorlar
  Bu doğa nın hakim olduğunu göstermez,Bu İnsanın doğaya karşı hakimiyetini kötü bir şekilde kullanmasıdır
  * evet hakim olmuş oluyoruz buyuk balık kucuk balıgı yer bız buyuk balıgız dogada kucuk doganın yokolup yokolmması bızım elımızde suankı konu ozon tabakasını delmemız deil kımın kıme hakım oldugudur hepımıze hakım olan tek sey Allah tır. Allahta ınsanlaın en akıllı varlık oldugunu buyurmustur ve bu dogayı ınsanlar ıcın ypmıstır en ustun varlıklar bızız. bır denge vardır . bunun en ustundede bız varız sonucta hersey bızım ıcın oluo ha amerıkayı kasıp kavuran seylerden bahsetınn sıgınak yapıp bundan kurtulabılıolar dımı sonucta bıseye etkısı olmamıs oluo korunmasını bılmeyen ınsanlara olan oluo dogrudur ama gunumuzde kendımızı korumak ıcın bır suru sey yapılabılır.hakkatten bunu turkıye gıbı az gelısmıs bır ulke olarak gorme sadece dunya capında ele al ! yanı ''ınsanlar'' olarak ele al
  UMARIM İŞE YARAMIŞTIR

 6. Ziyaretçi
  tabiki doğa insana hakimdir arkadaşlar benim düşüncem bu doğa insana hakimdir konusuna birçok örnek verilebilir ancak aynı şekilde insan doaya hakimdir konusu altında da örnekler verilebilir ben doğa insana hakimdir konusunu daha haklı olduğunu düşünüyorum

 7. Ziyaretçi
  Bence insanda doğaya hakimdir. Bunun sebebi küresel isinmanin olmasi , gdolu ürünlerin yetişmesi.

 8. Ziyaretçi
  İnsan doğaya hakimdir tezini savunacağız. Bize yardım edebilecek olan var mı?

 9. Ziyaretçi
  asıl sen cahil cahil konuşma bi sel olsa tamam insanlar barınaklara sığınıyo ama o seli durdurmaya hiçbirinin gücü yetmio

 10. Ziyaretçi
  bence doğa insana hakimdir neden mi çünkü doğanın en ufak bir haykırışında insan döğanın esiri olur doğa olmasaydı insanlarda olmazdı çünkü doğa insanlar için yaratılmış olsa bile doğanın deprem,çığ,sel vb. doğal afetlerin önlemini alsak bile onu önleyemeyiz hükmetmek demek onu engellemektir. Ayrıca insanlar doğayı hor ve kötü kullanmaya devam ederlerse o zaman hep kendilerine hem de dünyaya zarar vermiş olucaklar.Evet belki de insanlar böyle yaptıkça hükmettiklerini zannediyolardır,ama öyle değil doğaya hükmetmek için ondan üstün ve iyi olmak lazım ki bu imkansızdır.Belki insanların akılları var ve onlar akıllı olupta doğanın akıllı olmadığını düşünüyolar doğru ama insan ırkı böyle bir şeyi başaramaz.belkide insanlar şöyle düşünüyolardır ''ben istediğimi yapıyım sonra geri başka bir gezegene gidiyim yada tekrar aynı şeyleri dikip yeniliyiyim ''diyordur. ama her ikiside yanlış çünkü belki bir gezegen bulundu ve oraya gidilicek peki o gezegen dünyayla eşit olucak mı? HAYIR!!!!ya buna ne demeli evet dünyaya tıpatıp benzeye 186f diye samanyolunun dışından bir gezegen bulundu anca ışık hızıyla bile samanyolundan çıkıp oraya gitmek 120 yılımızı alır biz o zaman nasıl olucaz yaşlı veya ölü . BUNU UNUTMAYINNNN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu


insan mı doğaya doğa mı insana hakimdir,  doğa insana hakimdir münazara,  doğa insana hakimdir,  doğa insana egemendir,  insan mı doğaya doğa mı insana hakimdir münazara,  insan doğaya hakimdir