+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara
  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir?

  *insan doğaya hakimdir çünkü insanoğlu doğayı hep kendi amaçları için kullanmıştır ve bu yüzdendir ki özellikle son yıllarda doğa yok olup gitmekte iken insanoğlu gün geçtikçe büyümektedir yalnız şunu da unutmamak lazım ki insan doğa olmadan ne yapabilir ki
  *insan doğadan ayrı bir şey değildir. doğanın bir alt kümesidir. insan sadece hakim olduğunu sanır ama hakimiyet kuran birisi kendisini öldürmez . oysa insan kendi sonunu kendi eliyle hazırlıyor. yani doğaya bir etkide bulunuyor doğadan aldığı cevap ise onun sonunu hazırlar nitelikte.
  onun için milyarlarca yılda oluşan stabil bir sistem var karşınızda bunun gücü çok daha fazladır
  *İnsan doğanın bir parçası, onu doğadan kopuk düşünemezsin, yeri geldiğin de doğanın en ufak bir haykırışında onun esiri ve tutsağı olur, yeri geldiğin de onun zorluklarını aşmak için her türlü çabayı gösterir.
  Bunca doğaya karşı emek ve savaş olmasaydı insan denilen canlı bu noktaya gelebilir miydi acaba.
  Gelişen insan zihninin geldiği bu nokta da,hükmediş mantığıyla gelişmiş olan insan zihni,karşısına doğayı,insanı,kendisini ve bütün yerküreyi alacak konuma geldi.
  Soru şu, bunun sonucun da kim karlı çıktı,kim zararlı?
  *insan doğaya hakimdir demek yuvarlak bir cevap olur ama insan doğaya hakim olabilir
  aslında düşünce safsatalarından kurtulabilirsek insanın doğaya hakim olduğunu görebiliriz
  Çünkü insanın en temel yaşama kuralı doğaya hakim olmasından geçer.Doğaya hakim olamayan bir insanlık yok olmaya mahkumdur.İnsan doğaya hakim olmasaydı diğer aklı olmayan canlılardan farksız olurdu.Şöyle bir düşündüğünüzde biz şu an doğa şartları kendimize göre çevirip kullanıyoruz oysa diğer canlılar bunu yapamıyor çünkü akıl olgusundan yoksunlar.Bir maddeyi kendimize göre düzenleyebilmemiz doğaya hakim olduğumuzu gösteriyor aslında. Diğer canlılar için doğa onlara hakimdir diyebiliriz. Çünkü doğal olan her şeye göre evrimleşmiş aklı olmayan canlılardır.
  *Kısa vadede doğa bize hakim , uzun vadede de biz ona hakimiz. Kısa vadede oluşan deprem, sel gibi felaketlere karşı insanoğlu çaresiz kalıyor. Uzun vadede insanoğlu çevreyi kirletip düzenini bozuyor. Yani yavaş, güçsüz, fakat daima etkin eylemlerle zamanla doğayı etkiliyor ve kontrol altına alıyor. Tabi ki bu kontrolün iyi olduğu söylenemez. Kumandayı hırs ile yönettiğimizden olsa gerek..
  *Kısa vadede biz doğaya hakimiz. Çünkü insan şu anki vücut yapısı ile normalde (doğaya hakim olmasa idi) sadece tropikal bölgelerde yaşaması mümkün olabilirdi. Halbuki dünyadaki her türlü iklimde yaşamını sürdürebiliyor. Ama uzun vadede doğa insana hakimdir. Çünkü ilerde doğa bozulacak ve bu ortamda insanların da yaşaması mümkün olmayacaktır.
  *Ben insanın doğaya hakim olduğunu düşünüyorum. Ama şahsen bunu ispatlayacak örnekler de bulmakta güçlük çekiyorum doğrusu. Ama şu örnekleri de eleştiriye sunabilirim. Son 200 yılda insan ortalama yaşam süresinin 15-20 yıl uzaması, dünya ikliminin insan faktörü ile değişmesi, yağmur bombaları vs.
 3. Ziyaretçi
  bence doğa insana hakim bana açılarmısınız
 4. Ziyaretçi
  bence yanlış çünkü insan topraktan yaratıldı


 5. Asel
  Bayan Üye
  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara


  Çünkü insanın en temel yaşama kuralı doğaya hakim olmasından geçerDoğaya hakim olamayan bir insanlık yok olmaya mahkumdurİnsan doğaya hakim olmasaydı diğer aklı olmayan canlılardan farksız olurduŞöyle bir düşündüğünüzde biz şu an doğa şartları kendimize göre çevirip kullanıyoruz oysa diğer canlılar bunu yapamıyor çünkü akıl olgusundan yoksunlarBir maddeyi kendimize göre düzenleyebilmemiz doğaya hakim olduğumuzu gösteriyor aslında Diğer canlılar için doğa onlara hakimdir diyebiliriz Çünkü doğal olan her şeye göre evrimleşmiş aklı olmayan canlılardır


 6. Ziyaretçi
  bence doğa insana hakim bana açılarmısınız

 7. Asel
  Bayan Üye
  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir? Münazara

  Bence insan doğadan ayrı bir şey değildir doğanın bir alt kümesidir insan sadece hakim olduğunu sanır ama hakimiyet kuran birisi kendisini öldürmez oysa insan kendi sonunu kendi eliyle hazırlıyor yani doğaya bir etkide bulunuyor doğadan aldığı cevap ise onun sonunu hazırlar nitelikte

 8. Mesport
  Moderators
  İnsan mı doğaya, doğa mı insana hâkimdir ile ilgili tartışma


  doğa insana hakimdir münazara

  insan doğaya hakimdir


  Doğa herzaman insana hakimdir. Ancak doğayı canlı bir varlık olarak düşünmemeliyiz. Geçtiğimiz günlerde İstanbulda meydana gelen ufak bir sel felaketinde insanların acizliğini hepimiz gördük. O selin meydana gelmeside doğanın bir parçasıdır. Ancak insanlar orada doğaya müdahale etmişlerdir. Yani oradaki dere yataklarını doldurmuşlar yada evler inşaa etmişlerdir.


 9. Ziyaretçi
  bence doğa insana hakimdir.insanın doğaya hakim olması için doğayı yok etmesi gerekir . halbuki doğa yok edildiğinde insanlar tükenir çünkü oksijen kaynağımız doğadır. bi düşünün abi insanlar neden arabalarına klma taktırırlar veya neden şemsiye kullanırlar? tabiki hava olaylarından :P

 10. Ziyaretçi
  çok güzelbir bilgi iyigünler çok tşk

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


insan mı doğaya doğa mı insana hakimdir,  doğa insana hakimdir münazara,  doğa insana hakimdir,  doğa insana egemendir,  insan mı doğaya doğa mı insana hakimdir münazara,  insan doğaya hakimdir