+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Telefonun çevremizde Yaptıgı Değişiklikler Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Telefonun çevremizde Yaptıgı Değişiklikler Nelerdir?
  Telefonun çevremizde Yaptıgı Değişiklikler Nelerdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Telefonun çevremizde Yaptıgı Değişiklikler Nelerdir?


  Dünyada bugün 1 milyar, Türkiye’de ise 22 milyon kadar cep telefonu kullanicisi oldugu saniliyor. Küçük çocuklari ve iyice ileri yastakileri saymazsak, Türkiyede her iki kisiden biri cep telefonu kullanmakta. Özellikle Türkiye’de birçok kisinin yollarda, bekleme salonlarinda ve parklarda’ elleri kulaklarinda’ dolastigini görmekteyiz. Gitgide daha çok kullanilan cep telefonlarinin sagliga etkileri nedir?

  Cep telefonlarindan ve baz istasyonlarindan yayinlanan elektromanyetik dalgalarin, sinir degerler korundugu sürece, insan sagligina herhangi olumsuz bir etkisi olabilecegi saptanamamasina ragmen, çok düsük dozlarla ilgili arastirmalarin sürdügü ve bu düzeyde ortaya çikabileceginden kusku duyulan bazi bozukluklarin, kapsamli ve uzun süreli arastirmalara gereksinimi oldugu göz önüne alinarak, tüm baska ‘yeni teknoloji ürünlerinde oldugu gibi, cep telefonlarini da ‘dozu kaçirmadan’ kullanmak dogru olacaktir.

  Cep Telefonlarının Çevreye Etkileri

  Avusturya`da yapılan bir çalışmada baz istasyonlarının kısa dönemde 350-400 metrelik radyasyonunun ekolojik sisteme zarar verdiği bulunmuştur. Teknolojinin hızlı gelişim temposuna paralel olarak sürekli yeni modellerin piyasaya sunulması nedeniyle, cep telefonları ortalama 18 ayda bir elektronik atık (e-atık) olarak çöpe gitmektedir. BM Çevre Programının yayınladığı raporda yıllık e-atık miktarı, 20-50 milyon ton arasında olup her yıl yüzde 5-8 arasında artış göstermektedir. Bu e-atık miktarı da toplam yıllık atığın %5`ini oluşturmaktadır. OECD Çevre Raporuna göre, Türkiye`nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, 2010 yılı itibariyle çevreyi tehdit eden e-atık miktarı üç katına çıkacağından, çevre kirliliğinin de doğru orantılı artış göstereceği belirtilmektedir. Hem e-atıklar hem de elektromanyetik kirlilik, küresel ısınmaya ve dolayısıyla ekosistemdeki tüm canlıların ve bitki florasının olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Çin`de yapılan bir araştırmada cep telefonları kaynaklı e-atıklar 20`den fazla metalik element içermeleri nedeniyle en tehlikeli çevresel zehirli maddeler içinde yer almaktadırlar. Bu metallerden özellikle kurşunun da içinde bulunduğu 12 metal yüksek tehlikeli zehirli maddeler olarak bildirilmektedir.

+ Yorum Gönder


telefonun hayatımızda ve çevremizde yaptığı değişiklikler nelerdir,  telefonun çevremize yaptığı değişiklikler nelerdir,  telefonun yaptığı değişiklikler,  telefonun hayatımızda ve çevremizde yaptığı değişiklikler,  telefonun çevremize yaptığı değişiklikler,  telefonun hayatımızda yaptığı değişiklikler