+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İmlerin ehliyeti değişecek? Ehliyetler Neden Değişecek? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İmlerin ehliyeti değişecek? Ehliyetler Neden Değişecek?
  imlerin ehliyeti değişecek? Ehliyetler Neden Değişecek? Kimlerin Ehliyeti Değişiyor? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  23 milyon ehliyet değişecek

  AB kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik çalışmada sona gelindi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücü belgelerinin Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik çalışmada sona geldi. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti değiştirilecek. Yeni ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı.
  Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak.

  Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.

  Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

  Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

  Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartama harf, sembol ve şekiller de bulunacak.

  Ehliyet kategorileri de değişiyor

  Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

  Türkiye'de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecek yıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

  Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye'de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Ehliyetler Neden Değişecek Yenilenecek?

  Türkiye de Toplam 23 milyon ehliyet değişecek, yeni belgeler AB uyumlu olacak ve AB de kullanılabilecek
  Emniyet’in AB standartlarında hazırladığı sürücü belgeleri özel güvenlik şifrelerine sahip.

  Avrupa’da da geçerli olacak ehliyetlerin kopyalanması imkansız.

  Yeni ehliyetler nasıl olacak tıkla gör

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uyumlu düzenleme yapıyor ve başlattığı çalışmada sona gelinmek üzere.

  Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilecek. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan ehliyetlere uygun olacak.

  EHLİYETLERİN tamamının değişimi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor.

+ Yorum Gönder